SPIN

Sprawdź, do której podstawówki pójdzie twoje dziecko

Aneta Borkowska środa, 11 stycznia 2017, 15:54 Siedlce

Wiadomo jak ma wyglądać w praktyce reforma oświaty w Siedlcach. Na stronie internetowej urzędu miasta pojawił się plan organizacji szkół podstawowych. Przedstawiono też mapę z rejonizacją placówek.

Przedstawiamy najważniejsze informacje dot. Siedlec:

1. Od 1 września w mieście pojawi się 12. ośmioletnich szkół podstawowych (gimnazja nr1, 2, 3, 4 zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe, podobnie jak dwa zespoły szkół.
2. Żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana,
3. Każdej szkole wyznaczono obwód, który w wielu przypadkach skróci drogę ucznia do szkoły,
4. Zmniejszy się współczynnik tzw. Zmianowości,
5. Wzrośnie liczba oddziałów szkolnych,  liczba etatów nauczycielskich wzrośnie, a co zatem idzie, rozwiane zostały wątpliwości odnośnie utraty zatrudnienia przez nauczycieli,
6. Od 1 września 2017 r. w szkołach podstawowych nr 1, 2, 3, 8 – powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjów – zostaną zorganizowane oddziały dla dzieci klasy IV i VII,
7. Na potrzeby uczniów zostaną przygotowane lub skorygowane linie komunikacji miejskiej,

W związku z podpisaniem przez prezydenta Polski ustawy „Prawo oświatowe” planowana reforma oświaty stała się faktem. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów – tzn. nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjów.

Docelowa struktura szkolnictwa ma obejmować:

1) 8-letnią szkołę podstawową,
2) 4-letnie liceum ogólnokształcące,
3) 5-letnie technikum,
4) 3-letnią branżową szkołę I stopnia,
5) 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
6) 2-letnią branżową szkołę II stopnia,
7) szkołę policealną.

Nowe obwody – wykaz ulic – KLIKNIJ

16 komentarzy

 1. Ona dodano 5 lat temu

  Czyli będą rejony dla przyszłych 7 klas czy prezydent sam rozdzieli klasy? Droga redakcjo proszę o wciśnięcie szczegółów które dzieci z których szkół pójdą do 4 i do 7 klasy do budynków gimnazjum. 4 i 7 klasa będzie razem z gimnazjalistami. Rewelacyjna ta reforma. Czy możecie się Panie tym zająć szczegółowo?

  • Maria dodano 5 lat temu

   Szczegółowy przydział poszczególnych ulic do szkół znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Siedlce w załączniku pod tekstem

 2. Maja dodano 5 lat temu

  Brawo! ? Jak ta reforma ma się do tego żeby nie kumulowac nastolatków w jednym miejscu oraz żeby nie wyrywać dzieci z ich środowisk!!!??? I oto 7 klasy pójdą na 2LATA do nowego, obcego środowiska, do 2 i 3 klas gimnazjum…. Ktoś tu raczej nie pomyślał nad swoimi decyzjami!!

 3. monia dodano 5 lat temu

  Razem z młodzieżą gimnazjalną będą nie tylko 4 i 7 klasy ale też maluszki z 1 kasy.Strach pomyśleć.Według pani minister gimnazjaliści będą opiekować się maluchami.Ona chyba dawno nie była w szkole.

  • King dodano 5 lat temu

   Przecież tak jest teraz np w sp9 i co?

 4. On dodano 5 lat temu

  Dla mnie warunkiem tej reformy jest to ze wszystkie dzieci zostaną w swoich szkołach

 5. rodzic dodano 5 lat temu

  Kto zdecyduje o przejściu uczniów do klas IV i VII do obecnych gimnazjów ?

 6. anonimowa dodano 5 lat temu

  Szczegóły można znaleźć na stronie UM w załącznikach, polecam lekturę. Natomiast to które klasy przejdą do innych szkół pozostaje niewiadomą. I pewnie nieprędko się czegoś więcej dowiemy.

  • do anonim dodano 5 lat temu

   oczywiscie, ze nie powiedza ktore klasy bo bedzie krzyk. podadza w wakacje zeby rodzice nie mogli sie dogadac. ja pozostawie w obecnej podstawowce. a jak kaza mi przeniesc dziecko to sie nie zgodze.

 7. Anonim dodano 5 lat temu

  BARDZO FAJNIE, W KOŃCU BĘDZIE PORZĄDEK

 8. anonim dodano 5 lat temu

  Szkoda ze w innych miastach, gimnazja zostaną przekształcone w szkoły branżowe a w naszym mieście podstawowe, no cóż podstawówek mamy sporo ,a co do szkół średnich mały wybór,… co będzię potem

 9. do anonim dodano 5 lat temu

  jaki porządek anonimie????? chyba nie masz dzieci albo mylisz bałagan z porządkiem. z zasady ustawodawcy reforma miała na celu eliminowanie patologii (potencjalnych) w gimnazjum i chęć pozostawienie dzieciaków w swoich srodowiskach szkolnych. a teraz i tak przyszłe 7 klasy zagonią do gimnazjum, na dodatek z 4 i 1 klasami. jaki to ma sens?????? bałagan i tyle. jak chcą likwidacji gimnazjum to ok ale to rodzice powinni decydować do której szkoły wysłac dzieci, jedni pozostawią w dotychczasowych szkołach a inni może zdecydują się na przeniesienie do budynku gimnazjum. tak gdzie poziom jedst dobry będą wysyłać dzieciaki ale niech żaden urzędnik nie decyduje gdzie mam posłać dzieci!!!!

 10. Bożena dodano 5 lat temu

  Dopiero, co niektórzy teraz zorientowali się na czym ma polegać reforma. Było do przewidzenia. Wszystkim współczuję stresów i nerwów, ale lepsze było i jest wrogiem dobrego. Pozdrawiam.

 11. Dobra reforma? dodano 5 lat temu

  Nauczyciele w gimnazjach przez kilkanaście lat wyspecjalizowali się w pracy z młodzieżą w wieku dojrzewania. Podobnie jak nauczyciele w szkołach podstawowych byli specjalistami od pracy z małymi dziećmi. Teraz wszystko to się burzy. Nauczyciele znowu będą przez lata wypracowywać procedury i znowu uczyć się pracy z dziećmi (młodzieżą) z którymi wcześniej nie pracowali (chodzi o wiek dzieci). Małe dzieci będą przebywać w jednym budynku z dojrzewającą młodzieżą. Coś co się sprawdzało w komunizmie nie koniecznie sprawdzi się teraz. Czy ta reforma sprawi, że dzieci będą lepiej wypadać w europejskich badaniach umiejętności uczniów?

 12. Bożena dodano 5 lat temu

  Jeszcze będzie wesoło, rodzice dopiero zobaczyli, na czym ma polegać reforma, na pewno będą wdzięczni Pani Minister i 500+ nie pomoże…

 13. Patrycja dodano 4 lata temu

  Toc gimnazjaliści odejdą nie długo do szkół wyższych a dzieci z kl 1 będą już rok starsze… Zastanówcie się jeszcze raz zanim będziecie narzekać. Bo marudzić to Polak potrafi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?