SPIN

Zrezygnujcie z wieczornego joggingu. Jakość powietrza w Siedlcach jest zła

redakcja środa, 18 stycznia 2017, 18:27 Aktualnie

Uwaga siedlczanie. Jakość powietrza w mieście jest w tej chwili zła. Wskaźniki zanieczyszczenia powietrza o godz. 18 poszybowały w górę.

Pomiary wykonywane na stacji przy ul. Konarskiego wskazują, że stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 jest duże. Ok. godz. 18 zawartość tego pierwszego w powietrzu wynosiła 146,4 µg/m3, a jeszcze bardziej niebezpiecznego PM2,5 – 141,7 µg/m3. To kilkukrotne przekroczenie norm.

O godz. 19. stężenie pyłów spadło, ale warunki zdrowotne są nadal złe.

W takich warunkach osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz do minimum.

info na godz. 18.

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)4:
norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3. Dla naszego miasta średnie stężenie wynosi dla PM10 94 µg/m3,  a dla MP2,5 91 µg/m3.

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne, metale ciężkie oraz alergeny.

Jeśli chcecie być na bieżąco z aktualnymi wskaźnikami korzystajcie ze strony Głównego Inpsektoratu Ochrony Środowiska

Tekst zaktualizowany

2 komentarze

  1. Viflange dodano 5 lat temu

    Zróbcie pomiary na Sokołowskiej za budynkiem Collegium Mazowia to Wam się urządzenia pozapychają. I będzie pierwsze miejsce na świecie !

    • y. dodano 5 lat temu

      No jak się ogrzewa firmę odpadami przemysłowymi to może coś w tym być…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?