SPIN

„500 plus” na plus: Siedlczanie rezygnują z pomocy społecznej

redakcja środa, 5 kwietnia 2017, 22:32 Siedlce

– Widzimy pozytywne efekty rządowego programu „Rodzina 500 plus” –  przyznaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. Według Adama Kowalczuka stopa życiowa wielu rodzinom znacznie się podniosła.

Do grudnia 2016 roku do siedleckiego MOPR-u wpłynęło 6,5 tysiąca wniosków, a ze świadczenia „500 plus” skorzystało 5600 rodzin co dało ponad 36 milionów złotych. Według pracowników Ośrodka, program w Siedlcach spełnił pokładane w nim nadzieje.

– Pracownicy socjalni w swoich wywiadach informują, że zmniejsza się liczba osób korzystających z pomocy społecznej, mimo iż świadczenie „500 plus” nie wlicza się do dochodu – mówi Adam Kowalczuk. – To znaczy, że sytuacja rodzin się poprawia, że rezygnują one dobrowolnie ze świadczeń, z których mogłyby korzystać. Ale nie chcą. Może nie chcą być stygmatyzowani, a może mają ambicje – dodaje.

Nikomu w Siedlcach nie zamieniono świadczeń finansowych na rzeczowe. Zaledwie w jednym przypadku było uzasadnione podejrzenie, że pieniądze są nieodpowiednio wydatkowane, ale ostatecznie opiekę nad dzieckiem przejął ojciec i to on otrzymywał pieniądze. Zauważono też i negatywne zjawisko.

– Zauważyliśmy, że świadczenie jest takim „obiektem przetargu” między rodzicami w trakcie rozwodu. Oboje zabiegają o to, by to im były wypłacane pieniądze – przyznał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Tegoroczny koszt programu będzie większy. Przede wszystkim dlatego, że świadczenia będą wypłacane przez 12 miesięcy, a po drugie dlatego, że w związku z prognozowanym boomem urodzeń, osób objętych świadczeniem będzie więcej.

5 komentarzy

 1. jan dodano 4 lata temu

  Panie dyrektorze, niech pan zrobi statystykę w sklepie w okolicach ul. Spokojna, Karowa to się pan dowie ile wzrosła sprzedaż alkoholu. Słyszałem, że podobno bardzo dużo.

 2. Aleksander dodano 4 lata temu

  Skoro skala działalności pomocy społecznej się zmniejsza to czy część pracowników nie powinna zostać skierowana do innych zadań?

 3. Kleryk dodano 4 lata temu

  Miałem być księdzem ale nie będę bo jak przeczytałem te życzenia Wielkanocne tych" sprawiedliwych ", taty i synka, te brednie reklamowe w dodatku za pieniądze podatników to tak nagrzeszyłem że jak istnieje PAN BÓG to mi nie wybaczy .

 4. Baj dodano 4 lata temu

  to może wreście skończy się zatrudnianie córeczek, syneczków, siostrzyczek i innych znajomków skoro MOPR ma miej zajęć…

 5. Obiektyw dodano 4 lata temu

  DOBRY DYREKTOR FACHOWIEC ZNA LUDZI MIASTO.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?