SPIN

W rocznicę Konstytucji krytyka i modlitwa

redakcja środa, 3 maja 2017, 22:19 Siedlce

Liberalna Europa chce narzucić Polsce swoje prawa, straszyć sankcjami. Jakoś nikt z nich nie upomni się o Krym, zakończenie wojny w Donbasie. To nie są sprawy ważniejsze jak naginanie katolickiej Polski?pytał prezydent Siedlec podczas uroczystości trzeciomajowych.

Centralne uroczystości uczczenia 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10 mszą w intencji Ojczyzny odprawionej w siedleckiej katedrze. Po niej na Skwer im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe.

Tam uroczystość zaczęto od zawieszenia flagi i odśpiewania hymnu narodowego, po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec. Wojciech Kudelski odniósł się w nim do historii, aktualnych wydarzeń w kraju oraz sytuacji w Europie.

Gdyby cały naród wystąpił o obronę naszej Rzeczpospolitej, mielibyśmy szansę wygrać wojnę z Rosją. Mielibyśmy szansę wywalczyć naszą wolność. Stało się inaczej. To prywata zadecydowała, że prawie jedna-trzecia kraju będąca we władaniu rodu Potockich, Rzewuskich, Kossowskich i Branickich pobiegła z donosami do carycy Katarzyny – mówił o historii prezydent miasta.

Wojciech Kudelski podkreślił, że tak jak 226 lat temu Europą targały niepokoje tak i teraz sytuacja na kontynencie nie jest spokojna. Zarzucił, że część Europy wtrąca się w sprawy naszego kraju.

Liberalna Europa chce narzucić Polsce swoje prawa, swoje stanowisko, straszyć nas sankcjami. Tak jakby zapominali niektórzy, że pogwałcone zostały prawa Ukraińców. Jakoś nikt z nich nie upomni się o Krym, zakończenie wojny w Donbasie. To nie są sprawy ważniejsze jak naginanie Polski? Katolickiej Polski? Głośno upominają się o to, że oni walczą o to, żeby w Polsce był liberalizm. A w Polsce mamy przecież władzę wybraną w sposób demokratyczny, mamy demokratycznie wybrany parlament, mamy demokratycznie ustalony rząd. Rząd, który przystąpił do reform. Reform gospodarczych, reform oświaty. I myślę, że te reformy trzeba uszanować, bo ci, którzy jakby donoszą do Brukseli na to, że takie reformy są, myślę, że powinni zrewidować swoje poglądy – tłumaczył Kudelski. – Bo Polska jest oparta na korzeniach, na których oparta była i mam nadzieję, że jeszcze jest oparta cała Europa. Na korzeniach naszej kultury chrześcijańskiej.

Prezydent miasta odniósł się także do ostatniego wywiadu kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Stwierdził, że zamiast mówić o Polsce powinien mówić o terrorystach, którzy m.in. napadają i gwałcą.

Myślę, że obecny kandydat na prezydenta Francji unika istotnych tematów. Unika tematu zagrożenia w Europie przez Islam, terrorystów, którzy praktycznie codziennie gdzieś tam dokonują aktów terroru, napadają, gwałcą. Dlaczego o tym nie mówi się w jego wystąpieniach? – pytał podczas swojego przemówienia. – Wczoraj byliśmy na odsłonięciu pomnika pary prezydenckiej w Białej Podlaskiej i tam był też prezes Prawa i Sprawiedliwości. On powiedział mocno: Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby Polska była w Europie przedmiotem. Polska jest i będzie w Europie podmiotem i to jest sprawa najistotniejsza. I niech nikt nas nie próbuje zastraszyć, bo to się nie uda.

Wojciech Kudelski zakończył wystąpienie modlitwą.

Jest piękna tradycja kościelna, że 3 maja to święto Maryi Królowej Polski. Zakończę moje wystąpienie modlitwą: Pod Twoją obronę Królowo Polski uciekamy się. Miej w swojej opiece nasz naród.

Po wystąpieniu odczytano apel pamięci, a kompania reprezentacyjna oddał salwę honorową, po czym nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki. Wtedy przedstawicie .Nowoczesnej przekazali przedstawicielom władz egzemplarze Konstytucji RP.

Tradycyjnie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w centrum Siedlec odbyły się biegi uliczne zorganizowane przez Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Udział w nich wzięło kilkaset osób.

11 komentarzy

 1. ppp dodano 4 lata temu

  Typowe pisowskie pier…….Przemówienie przysłane z centrali.

 2. bez dodano 4 lata temu

  "Udział w nich wzięło kilkaset osób."
  bez przesady.

  do ppp: to się zgadza.

 3. Kierowca dodano 4 lata temu

  Panu Kudelskiemu przypominam, że ukraina nie jest w UE więc co UE ma do wojny w Donbasie?! Za to PISowski prezydent podpisał Traktat Lizboński zacieśniający EU-stryczek na szyi Rzeczpospolitej.

 4. no,no... dodano 4 lata temu

  Poucza UE, przyszłego Prezydenta Francji…….a nic nie mówi o koszcie lichwy Magellana dla utrzymania władzy, o opadającym tynku z budynku Magistratu, niszczejącym budynku po Policji, katastrofalnym stanie alejek Parku Miejskiego etc, etc..

 5. Siedlczanin dodano 4 lata temu

  A jeszcze tak nie dawno prezydent liczył na pieniądze z tej "paskudnej" Unii…..

 6. Zorro dodano 4 lata temu

  Kudelski ZSL DZIAŁACZ OTOCZYŁ SIĘ TAJNYMI WSPÓŁPRACOWNIKAMI Z PRL I UDAJE zucha. Już niedługo wypunktujemy tych zamaskowanych polaczków , mając rodowód ZSL i poparcie tłustego kleru uważa że ciemny lud to kupi jak powiadał Kurski obecny prezes TWP, ale to wam się nie uda. AMEN I DO PRZODU SIEDLCZANIE.

 7. Juna dodano 4 lata temu

  Panie Prezydencie, kończ Waść…….

 8. Kazimierz dodano 4 lata temu

  Samorząd lokalny nie jest od kreowania polityki zagranicznej. Panu Prezydentowi Kudelskiem wszystko się już myli: teren uzbrojony z nieuzbrojonym, stanowisko i możliwości urządu Prezydenta Miasta z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Podejrzewam, że gdyby przez pomyłkę zamiast przemówienia przesłanego przez Centralę do rąk Pana Prezydenta trafił stenogram odcinka Ucha Prezesa, to pewnie też bezkrytycznie i w samozadowoleniu by go odczytał 😉

 9. Anonim dodano 4 lata temu

  Panie Andrzeju, czas na Pana by skończyć ten kabaret w Siedlcach.

 10. Obserwator ll dodano 4 lata temu

  Kto upomni się o Palestyńczyków jak tereny okupuju Izrael i buduje dla żydów osiedla mieszkaniowe i co powie nasz włodarz miasta i czym różni się przywódca Rosji od przywófców Izraela obaj są okupantami i jakoś świat mało martwi się o naród Pslestyński.

 11. Roki dodano 4 lata temu

  Ten prezydent miasta to wstyd dla mnie i moich znajomych, sam sobie zaprzecza – dla stołka wszystko by zrobił taki to patriota ZSL. PRZYPOMNĘ JAK POWOŁAŁ ZOMOWCA NA WICEPREZYDENTA ,kończ waść wstydu oszczędzi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?