SPIN

Dyskutują o bezpieczeństwie młodzieży

Aneta Borkowska wtorek, 6 czerwca 2017, 11:26 Aktualnie, Siedlce

W urzędzie miasta trwa konferencja poświęcona zagrożeniom czyhającym na młodzież. W programie panel dotyczący gier komputerowych, narkotykom, a także cyberprzemocy.

– Młodzież jest coraz bardziej narażona na te wszystkie niebezpieczeństwa, więc warto działać wcześniej – mówi Monika Mikołajczyk, socjoterapeuta i nauczyciel z SP nr 11. – Nie ma znaczenia ani jakie to miasto, ani jaka szkoła, bo w każdej placówce czy tej najlepszej czy zawodowej problem jest taki sam, tak samo jak nieważne czy to dzieci z bogatych i dobrych domów czy zwyczajnych czy nawet patologicznych. Dzieci, rodzice, pedagodzy, my wszyscy musimy mieć wiedzę i musimy chcieć się uczyć i działać – dodaje.

Gry komputerowe

Jak mówi Agnieszka Taper, edukator medialny same gry nie są problemem. Problemem jest niedostosowanie ich do wieku dziecka oraz niewiedza rodziców.
 
– Często słyszę na zajęciach, że 12 latki grają w te gry, które są oznaczone od 18 roku życia. I tu jest problem, bo to oznacza, że rodzice nie mają kontroli nad tym w co bawią się ich dzieci. Oni nie uczestniczą w edukacji medialnej, nie uczą bezpiecznego internetu, nie zwracają uwagi na to co oglądają np na youtube czy czego wyszukują sobie w sieci -tłumaczy Taper.

A gry mogą mieć gorszy wpływ na dziecko niż filmy. Jak dodaje Taper w grach, w których jest często więcej przemocy niż na ekranie kina aktywnie się uczestniczy, steruje postacią i stosuje przemoc. A młode osoby nie są na to przygotowane psychicznie.

Narkotyki

Policyjne statystyki wskazują, że nie jest to największy problem wśród młodzieży. W tym roku funkcjonariusze jeszcze nie zatrzymali uczniów, którzy posiadają środki odurzające. W ubiegłym takich przypadków było kilka.

– Jesteśmy wzywani do szkół, ale najczęściej wezwania dotyczą przemocy wobec siebie, czyli po prostu uczniowie się biją, często zdarza się też nieodpowiednie zachowania w stosunku do nauczycieli – tłumaczy Artur Sypuła, z policji w Siedlcach.

Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu przyznają, że w szkołach jest duża fala agresji, zarówno słownej i fizycznej. Jak z tym sobie radzić?

– Można się zwrócić do nas do Centrum Kształcenie Ustawicznego w Siedlcach. Możemy przeprowadzić szkolenia, spotkać się z rodzicami – mówi Małgorzata Mazurek, socjoterapeuta.

Organizatorzy chcą aby takich konferencji odbywało się więcej, co najmniej dwie w roku. 

 

 

3 komentarze

 1. siedlce dodano 3 lata temu

  Najgorsze są gry komputerowe. Mały chłopiec na moich oczach zabił żabę. Nakrzyczałem na niego, a on na to no chyba ma jeszcze ze dwa życia.

 2. ha ha ha dodano 3 lata temu

  bezpieczniej by było jak by ci policjanci po ulicach chodzili zamiast ględzić w urzędzie

  • 07 dodano 3 lata temu

   sam się przejdź to może ochłoniesz

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?