SPIN

„Światowy Dzień Żywności”

Aneta Borkowska niedziela, 15 października 2017, 09:56 Społeczeństwo

W dniu 17 października obchodzony jest „Światowy Dzień Żywności”. Z tej okazji Bank Żywności w Siedlcach organizuje przemarsz ulicami miasta Siedlce oraz happening ph. „Szkoła niemarnowania jedzenia”.

Uczestnikami przemarszu będą dzieci i młodzież 11 szkół z Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Start o godz. 11.30 na Skwerze Tadeusza Kościuszki, następnie przemarsz przejdzie chodnikiem przy ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego-Armii Krajowej-Józefa Piłsudskiego na Plac gen. Władysława Sikorskiego.

W drugiej części wydarzenia dzieci i młodzież zaprezentują sposoby na zapobieganie marnowania żywności, udzielą kilku wskazówek jak przechowywać żywność oraz jaki ma to wpływ na środowisko.

Według najnowszych danych niemal 35% Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyrzucać żywność. Wśród produktów, które najczęściej lądują w koszu, są pieczywo i wędliny. Najczęstszą przyczyną wyrzucania żywności jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. To wyniki najnowszego badania „Nie marnuj jedzenia 2017”.

Zjawisko marnowania żywności dotyczy nie tylko osób dorosłych. Takie zachowania można zaobserwować także u dzieci. W największych ilościach młodzież pozostawiała niezjedzone ziemniaki, a następnie pieczywo, owoce, warzywa, jak wynika tym razem z badań realizowanych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW). Okazuje się, że jedną z przyczyn marnowania jedzenia przez uczniów są zbyt krótkie lub zbyt wczesne przerwy obiadowe w szkole. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli w 11 z 20 kontrolowanych szkół nie zapewniono 20-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie obiadu przez wszystkich chętnych uczniów.

źródło: Bank Żywności w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?