SPIN

Czy będzie bonifikata dla Caritas?

Aneta Borkowska wtorek, 21 listopada 2017, 11:41 Siedlce

Na piątkowej sesji, radni podejmą decyzję w sprawie sprzedaży na rzecz Caritas Diecezji Siedleckiej nieruchomości położonej przy ul. Budowlanej z 90 procentową bonifikatą. Po jej uwzględnieniu Caritas odkupi ją od miasta za 380 tysięcy.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu (treść poniżej) tak duża bonifikata wynika z tego, iż Caritas Diecezji Siedleckiej jest organizacją pożytku publicznego, a nieruchomość sprzedawana będzie na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Caritas Diecezji Siedleckiej wystąpił do mnie z wnioskiem o sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na rzecz Caritas w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem 90% bonifikaty od ceny sprzedaży. Obecnie nieruchomość ta jest użytkowana przez Caritas na podstawie umowy użyczenia zawartej 23 lipca 2007 r. Zgodnie z informacją zawartą we wniosku, Caritas Diecezji Siedleckiej jest kościelną osobą prawną, stanowiącą organizację pożytku publicznego. Przedmiotowa nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie Południowej Dzielnicy Przemysłowej położona jest w terenie oznaczonym symbolem 4PU – teren obiektów przemysłowo-usługowych. Zgodnie z wyceną rzeczoznawcy wartość nieruchomości ustalona została na kwotę 3 800 000 zł. Zatem przy ustaleniu ceny równej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę bonifikata wyniosłaby 3 420 000 zł, a do zapłaty 380 000 zł. Zgodnie z art. 37 ust.1 pkt 3 w związku z art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w drodze bezprzetargowej, z zastosowaniem bonifikaty, może być zbyta nieruchomość m.in. organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego. Jednocześnie chcę wskazać, iż zgodnie z art. 68 ust. 2 cyt. ustawy o gospodarce nieruchomościami, w przypadku gdyby nabywca nieruchomości – Caritas zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat od jej nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej naliczonej bonifikacie po jej waloryzacji. W związku z powyższym przychylając się do wniosku Caritas wnoszę o wyrażenie zgody na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na rzecz Caritas Diecezji Siedleckiej i na udzielenie bonifikaty w wysokości 90% od ceny sprzedaży.

24 komentarze

 1. Mieszkaniec dodano 3 lata temu

  Oddać prawie za darmo tak bogatej instytucji jak KK ? Przy tak dużym zadłużeniu miasta ? Trudne do pojęcia. Czy to już jest niegospodarność ?

 2. Dociekliwy katolik ZORRO dodano 3 lata temu

  Radni bez radni z wyjątkiem pana Sitnika , raz tylko tyle i aż tyle, sprawdzić trzeba ile caritas przez 11 lat za rządów Kudelskiego otrzymał dotacji z miasta i z spółek miasta, karty na stół smalcownicy ,KRÓLESTWA sobie za kilka talarów nie kupicie, ale też muszę wam smalcownicy przypomnieć że z godnie na razie z konstytucją jest tak zwany zapis rozdział państwa od religij kościola ,w tym państwie to fikcja i kłamstwo ale próbujmy . amen do przodu prawdziwi

 3. Paweli dodano 3 lata temu

  "Zgodnie z informacja zawarta we wniosku,Caritas Diecezji Siedleckiej jest koscielna osoba prawna, stanowiaca organizacje pozytku publicznego". 😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Ja nie moge. Chyba organizacje pasozytnictwa publicznego!!!!!! Powtorze na tej stronie to ktorych raz z kolei: dobrze ze ja i moja rodzina wyprowadzilismy sie 2 lata temu z tej katolandi.

  • KRS dodano 3 lata temu

   Forma prawna KOŚCIELNA OSOBA PRAWNA BĘDĄCA ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO Adres BISKUPA ŚWIRSKIEGO 57

 4. Paweli dodano 3 lata temu

  😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Ja nie moge. Chyba organizacje pasozytnictwa publicznego!!!!!! Powtorze na tej stronie to ktorych raz z kolei: dobrze ze ja i moja rodzina wyprowadzilismy sie 2 lata temu z tej katolandi.

  • ludek dodano 3 lata temu

   Jako ten cymbał brzmiący! Też możesz być wielki.

 5. Anonim dodano 3 lata temu

  Kredycik się weźmie i będzie ok. Mieszkańcy to spłacą, a KK się wzbogaci o kolejną działkę za bezcen. Brawo mieszkańcy, że siedzicie cicho i wszystko wam pasuje. Ciekawe czy też będziecie tacy grzeczni jak banki upomną się o swoje pieniądze i odsetki. Wtedy może się obudzicie, tylko będzie za późno. Wtedy to już tylko płacz i płać.

 6. ? dodano 3 lata temu

  zaprzestałam wspierać caritas (zbiórki żywności) i nie żałuję

  • Wojviech dodano 3 lata temu

   Do puki Tobie nie będzie potrzeba od nich pomocy, wtedy się przeprosisz. Oczywiście nie życzę ale życie płata figle

 7. Daniel dodano 3 lata temu

  "(…) w przypadku gdyby nabywca nieruchomości – Caritas zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat od jej nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej naliczonej bonifikacie".
  A czemu nie jest wpisane 30, 40 a nawet 50 lat? Uważam, że jeśli już dochodzi do tego typu transakcji to obwarowanie powinno być zdecydowane.

  • Ewa dodano 3 lata temu

   Już odpowiadam. Bo jeżeli nieruchomość ma 50 lat dokładając kolejne 30,40,50 lat to robi się nam blisko 100 lat. Mało który budynek wytrzyma tyle lat. Poza tym planowanie działalności do przodu 10 lat jest realne ale już 30 i więcej to bardzo ryzykowne. Ryzykiem jest że może się okazać że ta instytucja za 30 lat nie będzie istniała a z braku środków np. na podatki państwo czyt. US je zlicytuje lub zabierze.

 8. Rodowity Siedlczanin dodano 3 lata temu

  Hiena pożre wszystko co znajdzie,czy dostojnicy kościoła są tacy sami i tylko dzięki przychylności polityków ta organizacja polityvzna jaką jest kościół w polsce gromadzi tak potężny majątek przy zacofaniu i ciemnocie średniowiecznej polityków.Za sprzrdaż działki po normalnej cenie politycy urzędu miasta mogą zrobić wiele pożytecznych dla miasta rzeczy a fundować najbogatszej partii politycznej jaką jest kościół takie prezenty to mogą robić politycy,ktorzy już nie myślą o niczym tylko o kolesiach w sutannach i ich "bóg zapłać".

 9. Katolik dodano 3 lata temu

  A zapoznał się ktoś z działalnością jaką prowadzi Caritas na Budowlanej? Nie? To może podpowiem:
  znajduje się tam: CIS- Centrum Integracji Społecznej, gdzie osoby mogą nauczyć się nowego zawodu i wrócić na rynek pracy, żeby nie żerować wyłącznie na zasiłkach z pomocy społecznej,
  istnieje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, z której wiele tzw szanowanych nie katoli chętnie korzysta bo opłata jest dobrowolna, a nie konkretna cena jak w innych wypożyczalniach, a zawsze to grosz w kieszeni,
  udzielane są BEZPŁATNIE konsultacje, podczas których można rozliczyć PIT,
  znajduje się Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, gdzie BEZPŁATNE prowadzone są porady prawne, psychologiczne, psychiatryczne, socjalne oraz doradztwo zawodowe, w ramach, których udzielana jest pomoc w większości w wyniku przemocy domowej, która jak się okazuje istnieje nawet w tych tzw. dobrych domach,
  Istnieje też biuro, gdzie prowadzone są akcje min. program skrzydła, czy dwa kroki- program skierowany do więźniów ZK a to tylko na Budowlanej. Polecam lekturę co dzieje się w całej Caritas Diecezjalnej i wtedy rzucanie komentarzy w wirtualnym świecie.

  • Michał Radzikowski dodano 3 lata temu

   Drogi Katoliku

   Choć część komentarzy może sugerować, iż jego autorzy dysponują znikomą wiedzą na temat prowadzonej przy ul. Budowlanej działalności to jednak istota tej sprawy nie dotyczy w sposób bezpośredni funkcjonowania Caritas w tym miejscu.

   Chodzi o to, iż wysokość wnioskowanej bonifikaty może i ma prawo budzić sprzeciw nie tylko części radnych, ale i społeczeństwa siedleckiego. Dlaczego?

   Po pierwsze: Caritas jest jedną z najbogatszych fundacji w Polsce, która otrzymuje wsparcie nie tylko od samorządu, ale również z podatków (1%) i dotacji celowych z różnych resortów. Z pewnością posiada w swoim majątku jakieś nieruchomości, które mogłyby w drodze zamiany z Miastem Siedlce dokonać transakcji w taki sposób, by każda ze stron była materialnie zaspokojona. Jeśli nie, wesprzeć w tym zakresie swoją organizację pożytku publicznego mogłaby Kuria diecezji siedleckiej, która ma bogate doświadczenie ze współpracy z tutejszym magistratem.

   Po drugie: faktem jest, że Caritas wydał sporo środków finansowych na rewitalizację tego terenu w sposób możliwy do funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, iż robił to na podstawie umowy o bezpłatne użytkowanie tego miejsca, co oznacza nie mniej, nie więcej jak wsparcie władz miasta poprzez rezygnację z czynszu. Plany rozwoju tej placówki nie stoją zatem na przeszkodzie ze statusem nieruchomości na jakiej się znajduje.

   Po trzecie: nie tylko Caritas zwraca się do magistratu o udzielenie wysokiej bonifikaty na zakup zasobów komunalnych. Niestety większość chętnych odprawiana jest z kwitkiem twierdząc, iż Miasto nie ma wystarczających środków w budżecie, by sprzedać dany lokal, bądź teren z wysoką obniżką. Polityka nierównego traktowania zatem ma prawo budzić kontrowersje i sprzeciw części społeczeństwa siedleckiego.

   Proszę nie ulegać argumentom W. Kudelskiego, jakoby negatywna decyzja Rady Miasta mogłaby źle odbić się na dalszym rozwoju stworzonego przez Caritas Centrum Integracji Społecznej, co można błędnie wywnioskować z uzasadnienia uchwały. Nie ma merytorycznego uzasadnienia na tak dużą kwotę bonifikaty.

   Pozdrawiam

 10. Zorro dodano 3 lata temu

  jesteś zakłamany, cyniczny, mały, polityczny ,niektórzy Katolicy tacy są.amen ciemnogród.

  • Babcia dodano 3 lata temu

   "jesteś zakłamany, cyniczny, mały, polityczny, ,niektórzy Katolicy tacy są.amen ciemnogród". To się urodziło pod twoją maską! Coś może z twoim czerepem nie tak, skoro nosisz maskę Zorro! Od mojego katolicyzmu to ci wara! A wyzwiska świadczą o tobie człowieczku.

 11. Dominik dodano 3 lata temu

  Zawsze znajdzie się kij, żeby w psa rzucić. Nie ma to jak sobie popluć jadem na KK. Od razu morale szybuje w górę, nie?

 12. przepadło dobre rozwiązanie dodano 3 lata temu

  Jedynie Platforma Obywatelska wyszła z dobrym rozwiązaniem w tej sprawie. Caritas (i nie tylko) miałby gdzie działać, działka byłaby sprzedana za normalne pieniądze, opuszczone budynki byłby odnowione i zagospodarowane. Szkoda, że włodarze tego miasta nie skorzystali z dobrego pomysłu.

 13. Do Katolika dodano 3 lata temu

  KK I Caritas to wilki w owczej skorze I tyle mam do powiedzenia na Twoje dlugie wywody.Coraz wiecej Polakow sie o tym przekonuje.Na szczescie.

 14. Zorro dodano 3 lata temu

  Radni polityczni PIS i mała sts , ile kasy od początku tego pomysłu zakłamanego kosztuje te kłamstwo.

 15. Zorro dodano 3 lata temu

  Smalec wazelina kasa i stołek , to pis i sts mała polityka, ba gdzie honor tolerancja..ambicja ,wrażliwość w d………….e mali ciemi albo fałszywi zakłamani.amen

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 16. Arbiter dodano 3 lata temu

  Babciu czerepem to raczej ty jesteś, Zorra jak dziewczyny, babcie spotkają to soki puszczają a nie bredzą.

 17. następny przykład dla wyborców dodano 3 lata temu

  Trzeba więc w czasie wyborów podziękować ofiarodawcom.

 18. Ministrand dodano 3 lata temu

  radni którzy zagłosowali za bonifikato 90 procent to chór siedleckiej demagogi politycznej ,czerpią też nie wszyscy ale 90 procent jedzą tłusto z miski miasta jak nie oni to żony jak nie żony to bliska rodzina,proszę kolejno każdego radnego prześwietlić i wychodzi wspólny mianownik – WAZELINA .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?