SPIN

Są pierwsi uratowani

Aneta Borkowska wtorek, 23 stycznia 2018, 16:05 Siedlce

19 osób, głównie bezdomnych od początku tego roku uratowali przed zamarznięciem strażnicy miejscy z Siedlec. Od momentu gdy temperatura spada poniżej zera strażnicy i policja regularnie przeszukują miejsca, w których najczęściej przebywają bezdomni.

– Są to okolice dworca PKP, ogródki działkowe i pustostany – mówi komendant straży miejskiej Sławomir Garucki. – Osoby bezdomne lubią niewykończone budynki mieszkalne. Jedno takie miejsce było na Kurpiowskiej, jedna osoba tam sobie takie mieszkanie urządziła i też musieliśmy reagować – dodaje.

W ubiegłym roku strażnicy pomogli 200 osobom i jak mówi komendant wszystko wskazuje na to, że w tym będzie podobnie.

– Dziennie średnio ratujemy przed zamarznięciem jedną osobę. Nie było przypadków, że były one pod wpływem alkoholu i trzeba było zawieść je na komendę – tłumaczy. – Jeżeli nie byłoby reakcji to nie wiem jakby to się zakończyło, w mojej ocenie każda osoba, która pomocy potrzebowała i ją otrzymała to jest jedna osoba uratowana – dodaje.

W związku ze spadkiem temperatury zapełniło się schronisko przy ul. Południowej w Siedlcach. Osoby bezdomne są teraz przewożone do mieszkań wspieranych przy ul. Kleeberga.

Funkcjonariusze apelują, aby nie pozostawać obojętnym wobec osób bezdomnych lub pijanych, śpiących na ławce w parku czy przystanku autobusowym. Jeżeli zauważymy osobę, która potrzebuje pomocy zadzwońmy nr 25-643-23-60 lub 997.

fot. KMP Siedlce

7 komentarzy

 1. Zorro dodano 3 lata temu

  A gdzie kariitas i inne organizacje, zagarniające duże pieniądze z budżetu, nie najedli się sami bo pękną niech się dzielą z potrzebującymi. amen

  • 0713 dodano 3 lata temu

   A czym ty się podzieliłeś? Zacznij od siebie. Wskazałeś osobę trzecią, że ona powinna! Zamilcz bo jesteś niewiarygodny!

 2. Pomocny dodano 3 lata temu

  Naucz się Tłuczku pisać "Caritas" a potem komentuj….

  • siedlce dodano 3 lata temu

   Te pomoCny. Polonista się znalazł. Zamiast wyzywać idź pomóż jak śpią czasami w śmietnikach bo ich nikt nie chce. Porozmawiaj z nimi to też są ludzie niekiedy lepsi od nas, tylko zagubieni.

 3. do Pomocny dodano 3 lata temu

  Miłość bliźniego przez ciebie przemawia…

  • siedlce dodano 3 lata temu

   Święta racja.

 4. Do pomocny dodano 3 lata temu

  Cos mi sie wydaje ze jestes typowym polskim katolem (celowo nie napisalem katolikiem).Niedouczonym,prostym w obyciu,agresywnym obronca rzeczy"niewidzialnych".

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?