SPIN

Biała Sobota dla lekarzy

Aneta Borkowska czwartek, 17 maja 2018, 07:54 Społeczeństwo

19 maja we wszystkich placówkach ZUS na terenie kraju odbędzie się „Biała Sobota dla Lekarzy”. W godzinach od 9.00 do 13.00 pracownicy ZUS będą służyć kompleksowym wsparciem i pomocą w rozpoczęciu wypisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA).

Pracownicy Zakładu założą lekarzom profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (profil jest potrzebny do obsługi e-ZLA). Przeprowadzą także szczegółowe szkolenia, w których lekarz przećwiczy wystawienie zwolnienia pod okiem i przy wsparciu specjalisty. Będzie można nauczyć się zarówno wystawienia e-ZLA jak i anulowania dokumentu. Pomożemy także w uzyskaniu certyfikatu z ZUS, który jest prostą, intuicyjną, a do tego darmową formą podpisywania dokumentu (zastępuje on tradycyjny podpis i pieczątkę).

Warto wziąć ze sobą urządzenie, na którym lekarz będzie wystawiać zwolnienie (np. laptop, tablet), dzięki temu na miejscu skonfigurujemy w nim certyfikat ZUS. Jeżeli lekarz będzie wystawiać e-ZLA na komputerze stacjonarnym, to należy zabrać ze sobą pamięć USB.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi przepisami tradycyjne zwolnienia lekarskie zostaną wycofane z obiegu 1 lipca. Należy przy tym jednak dodać, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia e-zwolnień na 1 grudnia (trwają prace nad zmianą przepisów).

W kwietniu w województwie mazowieckim ponad 31% zwolnień miało już postać elektroniczną. W Polsce – ok. 25%.

źródło: Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?