SPIN

Centrum opieki nad matką i dzieckiem za dwa lata?

Aneta Borkowska wtorek, 22 maja 2018, 06:57 Siedlce

Szpital wojewódzki w Siedlcach oraz szpital w Mińsku na Białorusi zdobyły 8 milionów złotych z programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na centrum opieki nad matką i dzieckiem.

Placówka przy Poniatowskiego dostanie 5 milionów, ale że cały projekt oszacowano na 12 to szpital musi szukać wsparcia w instytucjach krajowych oraz wyłożyć własne pieniądze. Ale jak mówi prezes warto.

– Chcemy przebudować budynek po dawnej kotłowni – mówi Marcin Kulicki. – Mają się tam znaleźć szkoła rodzenia, poradnia ginekologiczno-położnicza oraz neonatologiczna, pracownia wczesnej rehabilitacji poporodowej oraz poradnie dziecięce – dodaje.

Szpital w Mińsku za przyznane środki zakupi sprzęt jak aparaty KTG czy rejestratory medyczne.

– Wspólnie napisany projekt jest bardzo innowacyjny, bo oprócz tych wszystkich spraw związanych z przebudową zawiera także obszar skupienia się na badaniach prenatalnych – tłumaczy prezes. – Będziemy też współpracować, bo placówka w Mińsku ma ogromne doświadczenie i prowadzi kobiety w ciąży o najtrudniejszych przypadkach, również opiekę nad wcześniakami – dodaje.

Centrum ma powstać do 2020 roku, ale placówka musi szybko zdobyć brakującą kwotę, bo na podpisanie umowy w ramach projektu ma 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?