SPIN

Laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach

Aneta Borkowska poniedziałek, 11 czerwca 2018, 12:24 Siedlce

PGE Energia Odnawialna buduje w Siedlcach laboratorium fotowoltaiczne. Celem inwestycji, realizowanej na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, jest przede wszystkim porównanie różnych technologii PV.

Spółce zależy na uzyskaniu miarodajnych danych z różnych rodzajów paneli PV, ich czasu eksploatacji, produkcji, zmiany parametrów pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych. Podczas trwającego właśnie spotkania prezentowane są wykonane do tej pory prace i przedstawiono szczegóły inwestycji.

– Instalacja składa się z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. – Całość jest podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany tu będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca. Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe – dodaje.

Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000h), co przełoży się na produkcję ok. 100 MWh.

Laboratorium fotowoltaiczne to kolejna inwestycja PGE Energia Odnawialna realizowana w Siedlcach. W zeszłym roku przy współpracy ze spółką uruchomiono nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica – Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. PGE EO wyposażyła szkolną pracownię OZE w profesjonalny, bardzo nowoczesny sprzęt edukacyjny.

źródło: UM Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?