SPIN

Pikula, Okniński, Rudnicka, Orzeszek – trwa wręczanie „Wawrzynów”

Aneta Borkowska poniedziałek, 25 czerwca 2018, 18:05 Siedlce

W Centrum Kultury i Sztuki trwa XI gala wręczenia nagród twórcom i animatorom Kultury – „Wawrzyny Siedleckie” oraz wręczenie statuetek „Mecenasa Siedleckiej Kultury” przedsiębiorcom i sponsorom.

WAWRZYN

– Dorota Pikula –  nagroda za całokształt pracy twórczej

Historyk sztuki, od 18 lat kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Autorka licznych esejów wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Tytuł magistra sztuki zdobyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kształciła się w zakresie zabytkoznawstwa i konserwacji sztuki kościelnej. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o polskiej architekturze kościelnej XVIII wieku. W 2008 roku rozpoczęła pracę w komisji artystyczno-architektonicznej Kurii Siedleckiej. Od 2004 roku, kiedy otwarto ekspozycję obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka”, opowiada o sztuce hiszpańskiej. Dwukrotnie wyjeżdżała do Hiszpanii, by studiować dzieła El Greca. Chętnie i profesjonalnie dzieli się posiadaną wiedzą i umiejętnościami zapraszając zwiedzających do poznawania dzieł sztuki zgromadzonych w naszym Muzeum.

– Krystyna Rudnicka – nagroda za całokształt pracy twórczej

Rodowita siedlczanka, która całe swoje życie i twórczość związała z Siedlcami i Podlasiem. Siedlecka pisarka tworząca poezję i prozę, mistrzyni metafory. Na rynku literackim zadebiutowała
w 1994 roku tomem wierszy „Księżycową ścieżką”. Debiutem prozatorskim była książka „Szeherezada” wydana w 2002 roku. W 2010 roku wydany został debiutancki poetycki tomik dla dzieci „Świerszczykowe nutki”. W 80. urodziny Autorka otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Siedlce, w ramach którego powstała książka „W pogoni za utraconym czasem”. W ubiegłym, 2017 roku ukazały się dwie książki poetyckie: „Przeminęło w murach miasta” oraz „Z kartek pamiętnika”. Jest autorką 24 książek, laureatką wielu konkursów literackich. W 2000 roku poezja laureatki Nagrody znalazła się w „Antologii współczesnej poezji polskiej”. Od tego samego roku należy do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Siedlcach. W 2013 roku została członkiem Związku Literatów Polskich.

– Witold Okniński – nagroda za upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym

Regionalista, pasjonat historii naszego miasta, znawca siedleckiego sądownictwa i adwokatury. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach. Od lat chętnie angażuje się w pomoc przy organizowaniu zjazdów absolwentów swojego liceum. Był prokuratorem, wiceprezydentem Siedlec, adwokatem i sędzią. Jest autorem i współautorem wielu publikacji. Z racji swojej pracy zawodowej znaczna część publikacji poświęcona jest sądownictwu. m.in. wspólnie z Arkadiuszem Berezą napisał książkę „Sądownictwo Siedleckie. Tradycje i współczesność”, a z Danutą Sowińską książkę „Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950”. W 2016 r. opracował redakcyjnie książkę Aleksandry Chrzanowskiej „Tęsknota za Siedlcami”, a w 2017 roku „Dziennik” Haliny Berezy. W marcu br. ukazała się kolejna publikacja współautorstwa p. Witolda Oknińskiego i p. Lecha Krzyżanowskiego „Temida wyemancypowana”.

– Renata Orzeszek – nagroda za działania na rzecz popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta

Zawodowo związana z projektowaniem graficznym, reklamą i wystawiennictwem. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego o kierunku pedagogika z plastyką. W codziennej pracy specjalizuje się w ilustrowaniu i projektowaniu, a także oprawie graficznej wydarzeń kulturalno-artystycznych. W 2017 r. opracowała graficznie pierwszą grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”, powstałą z inicjatywy Stowarzyszenia Tutajteraz. Współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami, przedsiębiorcami i rzemieślnikami, tworząc różnorodne projekty o charakterze artystycznym czy reklamowo-marketingowym. Wspiera i chętnie angażuje się w lokalne przedsięwzięcia i inicjatywy. Prowadzi autorską pracownię „Bez szablonu”.

MECENASI

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury

– Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.

– PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Mecenas Siedleckiej Kultury

– Sawo–Met sp. z o.o.

– F.H.U. Matrix Maciej Bartłomiej Grabowski

– MADAR Hurtownia Artykułów Dziecięcych

fot. arch

8 komentarzy

 1. Biografia dodano 3 lata temu

  Dlaczego nie podano, że p. Dorota Pikula napisała biografię o znanej w Polsce i na świecie Ambasadorce Kultury Polskiej słynnej Tancerce okresu międzywojennego pt.- " Tańcem oczarowana"-Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej ( 1910-2002). Książka została pięknie wydana i zilustrowana przez Stowarzyszenie " Brama" i przybliża osobę tej znamienitej siedlczanki. Dzięki p. Dorocie Pikuli poznaliśmy bogaty życiorys z elementami tragicznych wydarzeń jak i wielkich sukcesów scenicznych tej utalentowanej , skromnej Siedlczanki.

 2. do Biografia dodano 3 lata temu

  Zwiazana cale zycie z czarnymi to i w swietym miescie od czarnych dostala.

  • Odpowiedz do kom nr.2 dodano 3 lata temu

   Drogi komentatorze, gdybyś znał osobiście p. Dorotę Pikulę , nie napisałbyś w ten sposób. To że pracuje w Muzeum Diecezjalnym, nie znaczy , że jest podporządkowana służbom duchownym ( no chyba tylko w związku z wynagrodzeniem). Rzadko spotyka się osoby , tak uduchowione pasją swojego zawodu, ogromną wiedzą o sztuce w szerokim tego słowa znaczeniu( w tym wypadku sakralnej). Wysoką kulturą osobistą, co idzie w parze z jej urodą i delikatnością. To Perła w Koronie siedleckiej Kultury ! Nareszcie doceniona przez Kapitułę , podobnie jak wielce zasłużony siedlczanin p. Witold Okniński.

 3. do Biografia dodano 3 lata temu

  "no chyba tylko w zwiazku z wynagrodzeniem".
  Nie jest 😂😂😂😉😉😂😂

 4. Pawel dodano 3 lata temu

  Sluzbom duchownym?smiechu warte.

  • Do Pawła dodano 3 lata temu

   Faktycznie , niefortunnie ujęte " służbom duchownym". Chodziło o dyrektorowanie Muzeum, procedury zabezpieczeń i ochrony obiektu, które nie są związane z osobami cywilnych służb, tak jak to ma miejsce w obiektach publicznych. Ponieważ p. D.Pikula jest Kustoszem tegoż Muzeum, a jest osobą cywilną, podlega jako pracodawcy ks.Robertowi Mirończukowi. tak drażni niektórych to wyróżnienie p. Doroty P.?? Pani Dorota P. tworzyła to Muzeum, wykonując własnoręcznie wiele renowacji obrazów i rzeżb, czyni to z wielką pasją i doświadczeniem artysty. Oburza mnie kwestionowanie wyboru kandydatki do Wawrzynów w osobie p. Doroty P., więc kończę tą wymianę poglądów . EOT

 5. do Do Pawla dodano 3 lata temu

  Sluzbom duchownym niefortunnie ujete?Nie sadze.Trafione w samo sedno.Dlatego nazywaja swoich PARAFIANIE.Odsylam do slownika jez.polskiego.

 6. Maria dodano 3 lata temu

  Pani Dorota to wspaniala osobowosc czlowieka i w pelni zasluguje na nagrodè za calosc swojej pracy.Niejednokrotnie osoby zwiedzajace nasze muzeum dziekowaly Jej za duza wiedze historyczna i piekne przekazanie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?