SPIN

Za rok „Żółkiewski” wróci na swoje miejsce

redakcja wtorek, 21 sierpnia 2018, 09:23 Siedlce

Trwa remont zabytkowego budynku IV LO. Hetmana St. Żółkiewskiego, a we wrześniu pierwsze zajęcia odbędą się w nowo powstałym łączniku.

Prace w starej części idą bez najmniejszych problemów – zapewnia dyrektor szkoły Jacek Jagiełło. – Zdarto stare tynki, odsłonięto oryginalne zabytkowe cegły, teraz każda z nich jest oglądana, bo prace przebiegają pod okiem konserwatora – wyjaśnia.

Dyrektor obiecuje, że duch szkoły będzie zachowany, część zabytkowych ścian z czerwonych, ręcznie robionych cegieł z 1844 roku pozostanie na widoku.

Zachowamy układ schodów, a także stare poręcze, będzie umieszczona tablica upamiętniająca Bolesława Prusa. Na pierwszym piętrze, w holu zachowamy oryginalny kominek, pozostaną też przeszklone łuki na końcach korytarza. Powstanie sala pamięci, która pokaże historię szkoły – wylicza Jagiełło.

Remont zabytkowej części ma pochłonąć prawie 5,9 mln złotych. Z kolei na przyjęcie uczniów jest już gotowy „łącznik”, który w przyszłości połączy starą część z planowaną salą gimnastyczną.

Zajęcia w nim zaczną się we wrześniu tego roku.

Chcemy, aby każdy z uczniów naszej szkoły jeden dzień w tygodniu spędzał właśnie tutaj, w nowym budynku – mówi dyrektor liceum. – Będą tu księgowość i kadry, dwie sale do języków obcych, sala informatyczna, matematyczna, do języka polskiego i przyrodnicza.

Budowa nowego budynku kosztowała 5,3 mln zł. Urząd miasta na prace dostał między innymi 6,6 mln złotych z funduszy unijnych.

We wrześniu 2019 roku cała szkoła przeniesie się po niemal dekadzie z ul. Sokołowskiej, gdzie wynajmuje sale od Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

fot. IV LO. Hetmana St. Żółkiewskiego / autor Janusz Wilczyński

Komentarze (1)

  1. Siedlczanin dodano 4 lata temu

    Super prezent na 100-lecie szkoły. Brawo!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?