SPIN

Minister MON: W Siedlcach dowództwo nowej dywizji

Aneta Borkowska niedziela, 9 września 2018, 11:44 Siedlce

  – To rok, który zapisze się w historii miasta. Podjąłem decyzję, aby utworzyć nową nową dywizję Wojska Polskiego z dowództwem w Siedlcach – poinformował minister MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości z okazji Święta Wojsk Lądowych, które zainaugurowano w Siedlcach.

Na taką oficjalną decyzję ministerstwa czekano od wielu miesięcy.

Podjąłem decyzję, aby utworzyć nową nową dywizję Wojska Polskiego. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły. Dowództwo tej dywizji będzie mieściło się w Siedlcach. Dowódcą dywizji został gen. brygady Jarosław Gromadziński. Jego powołanie jest z datą 17. września – poinformował minister MON.

Nowa dywizja Wojska Polskiego będzie mieć numer 18 i będzie składać się z trzech brygad. Dwie już funkcjonują, to 1. Brygada Pancerna, która operuje w okolicach Warszawy i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, która operuje na południowym wschodzie.

Powołamy do życia nową brygadę. Będzie się ona składała z żołnierzy, którzy przystąpią do służby wojskowej – dodał Mariusz Błaszczak.

W tym celu zainaugurowana będzie kampania „Zostań żołnierzem RP”.

Przygotowaliśmy nowe rozporządzenie ministra MON, które ułatwia powoływanie do zawodowej służby wojskowej. Po pierwsze stworzono ogólnopolski bank danych dotyczący wolnych stanowisk w Wojsku Polskim i wprowadzamy jednolity proces kwalifikacyjny – tłumaczył.

18. Dywizja Zmechanizowana, bo tak będzie się nazywać nowo utworzona formacja, dostała numer na pamiątkę 18. Dywizji Piechoty, która wyróżniła się w bitwie warszawskiej z 1920 roku. – Była ona później nazywana „żelazną dywizją” i to jest właśnie nawiązanie do tego heroicznego czynu polskich żołnierzy z roku 1920 – wytłumaczył minister.

List intencyjny w sprawie powstania dywizji w Siedlcach podpisali jej dowódca i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Jednocześnie w centrum miasta trwa festyn żołnierski, podczas którego zobaczyć można wyposażenie znajdujące się na stanie wojsk lądowych. Do pokazu przygotowano: czołgi Leopard 2A5, transportery opancerzone KTO Rosomak, samobieżne moździerze Rak, samobieżne haubice Krab, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, a także moździerze, wyrzutnie PPK oraz uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wojsko Polskie rozstawiło swoje namioty promocyjne. Nie brakuje tradycyjnej grochówki wojskowej oraz piekarni polowej, która na miejscu wypieka chleb.

Wieczorem o godz. 19. rozpocznie się koncert „100 minut polskiej muzyki filmowej. 100 wykonawców na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

 

8 komentarzy

 1. Siedlczanin dodano 3 lata temu

  Brawo my.

 2. byly siedlczanin. dodano 3 lata temu

  To wojsko i cale to uzbrojenie to PACYNKI.Smiech na sali😂😂😂

  • Siedlczanin dodano 3 lata temu

   Poziom ruskiego trolla. Zbastuj!

 3. Artur dodano 3 lata temu

  Czyli po siedmiu latach niebytu reaktywowana zostaje w starym składzie 1 warszawska dyw zmechu z tradycjami z pod Lenino. Przedwyborcze mżonki aby wesprzeć Tchurzewskiego K w wyborach na prezydenta miasta. A tatuś podniósł opłaty za prąd.

 4. Jan dodano 3 lata temu

  Tchurzewski nigdy nigdy oficjalnie nie sprzeciwił się że tereny po byłej jednostce wojskowej były rozdrapywane nie wspomnę o Kudelskim a teraz kota ogonem odwracają ale to ich styl .amen

  • Siedlczanin dodano 3 lata temu

   Tereny wojskowe są pod zarządem Agencji Mienia Wojskowego. Miasto Siedlce nie ma nic do tego. A o konieczności stacjonowania i znaczeniu wojska Polskiego w naszym mieście Pan Prezydent Wojciech Kudelski mówił od zawsze. Wspólnie z posłem Tchórzewskim zapobiegali by tak właśnie się stało. I oto wreszcie polski Rząd podjął oczekiwane decyzje. Tylko przyklasnąć! To miastotwórcze rozwiązanie. Korzystne dla nas wszystkich.

 5. Roman dodano 3 lata temu

  To dobra decyzja lecz o 5 lat spóźniona. Dywizja ma wypełnić lukę w obronie stolicy Polski i centrum dowodzenia, które obecnie armia samej tylko Białorusi zajmą w 4-6 godzin. Oprócz naturalnego dla Siedlec dowództwa wschodniego – niegdyś był nim Brześć, potrzebne są realne i niezwłoczne działania dla wyposażenia i wyszkolenia dywizji, co zajmie następne 5 lat. Polska nie ma tyle czasu – vide kolejne "manewry" Rosjan, które w każdej chwili mogą zatrzymać się na linii Odry lub nawet Łaby i to w niecałe 2 tyg. Bardziej od defilad i ślamazarnie tworzonych dywizji, potrzebne są jednostki specjalne i ludzie pod bronią w domach z szybkim dostępem do broni ciężkiej, rpg, dronów rozpoznawczych i bojowych magazynowanych na terenie gmin w remizach itp. tak jak w Szwajcarii i Skandynawi. NIEZBĘDNE JEST ABY KAŻDY DOROSŁY POLAK MIAŁ PO PRZESZKOLENIU PRAWO DO BRONI INACZEJ WYRŻNĄ NAS JAK BYDŁO. To nie trafia do kolejnych rządzących w POST PRL-u bo przez ich wyzysk i upodlanie Narodu nadmiernymi daninami sami stali by się celem. Więc ze strachu rozbroili NARÓD.

 6. Żorż Ponimirski dodano 3 lata temu

  "To miastotwórcze rozwiązanie."? Niby w jaki sposób? Ma być w Siedlcach tylko dowództwo i sztab dywizji. Kilkudziesięciu urzędników wojskowych, którzy po 16tej będą wracać do domu, do Warszawy… Or miastotwórczość.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?