SPIN

Młody parlamentarzysta z „Kolejówki” na Wiejskiej

Aneta Borkowska piątek, 5 października 2018, 16:49 Społeczeństwo

26 i 27 września uczeń Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych nr 6, czyli siedleckiej „Kolejówki”, Paweł Kiełczykowski brał udział w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu RP. Organizatorami była Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Tegoroczna sesja była wyjątkowa ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W obradach młodych posłów i posłanek nie zabrakło odniesień do burzliwej historii narodu polskiego. Sejm Dzieci i Młodzieży jest wzorowany na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać młodym ludziom zasady polskiego parlamentaryzmu. Tegoroczna sesja odbyła się pod hasłem „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Posiedzenie rozpoczęto od przemówień gości. Swoje słowa skierował do młodzieży marszałek sejmu, Marek Kuchciński.

Następnie młodzi posłowie i posłanki mogli zadać pytania Minister Edukacji Narodowej. Dzieci i młodzież zakwalifikowana do udziału w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjęła uchwałę w sprawie popularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej. Każdy z młodych polityków mógł zgłaszać poprawki do uchwały. Młodzież zwiedziła również miejsca pamięci, dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło: ZSP nr 6

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?