SPIN

O nagrodzie, sporcie i cięciach. Andrzej Sitnik na sesji

redakcja poniedziałek, 31 grudnia 2018, 00:12 Siedlce
Fot. Tygodnik Siedlecki

To była burzliwa sesja budżetowa. Głosami radnych PiS i STS, Siedlce kończą rok bez budżetu na przyszły. To druga taka sytuacja w historii miasta.

Radni zdjęli z obrad punkt dotyczący przyjęcia uchwały budżetowej tłumacząc, że muszą lepiej zapoznać się ze zmianami proponowanymi przez prezydenta Siedlec. On sam tak z nimi dyskutował.

Prezentujemy streszczenie.

Pani radna Anna Sochacka zarzuca mi, że nie zgłosiłem, że nie chcę zarabiać 2 tysiące mniej. A może 10 tysięcy mniej? A dlaczego nie skorzystała pani z tej okazji jak prezes PiS zarządził, że trzeba zmniejszyć wynagrodzenia prezydentów miasta? Ograniczono pani wynagrodzenie o 1000 złotych. Ale w tym samym miesiącu, prezydent, którego już nie ma, wypłacił pani nagrodę w wysokości 6 tysięcy. To skutkowało to, że przez 3 miesiące, które pani pracowała, zarobiła pani więcej.

Pani krytykuje, że przygotowałem wnioski do budżetu miasta na 6,2 mln cięć. Ale to pani jako wiceprezydent zostawiła firmę, gdzie w dniu, w którym wszedłem dowiedziałem się, że nie mam z czego wypłacić wynagrodzeń.

Przez miesiąc razem z wydziałem finansowym szukałem możliwości zamknięcia tego budżetu. Na mój wniosek naczelnicy wydziałów przygotowali wydatki, które są niezbędne do funkcjonowania, ale pozwolą mi zamknąć rok, żeby ne emitować obligacji na 6,8 mln.

Niech mieszkańcy otrzymają informację, że szukamy sposobu na zbilansowanie budżetu.

Audyt wewnętrzny przeprowadzamy we wszystkich jednostkach, żeby przeanalizować, gdzie jest szansa na oszczędności, a nie zakładanie, że skończy się zwolnieniami.

Zarzuty odnośnie sportu? Mówicie państwo o cięciach. Jakie cięcia? Jest zabezpieczona runda wiosenna. Zadaniem własnym miasta jest sport dzieci i młodzieży a nie sport wyczynowy, seniorski. Pan Maciej Nowak zaprasza mnie na mecz siatkówki. Ale czy nasunęła się panu refleksja czy miasto stać na to, aby w tylu dyscyplinach sprowadzać zawodników z zewnątrz? Opłacać ich mieszkania, pobyty? Ciągle mówicie państwo o obcinaniu pieniędzy, ale zawsze odnosicie się państwo do sportu dzieci. A kto powiedział, że ograniczany sport dla dzieci i młodzieży? Liczyłem, że dzisiaj pan powie mi, że szuka pan sponsora. Dlaczego od nikogo z państwa tego nie usłyszałem? Dlaczego nikt z państwa nie powiedział, że znalazł sponsora dzięki czemu pieniądze, które wydajemy na seniorów wydamy na sport naszych dzieci?

Dlaczego mówicie państwo o sprzedaży działek, które nie mają szansy się sprzedać? Dlaczego mówicie państwo o działce przy Warszawskiej, że nie została sprzedana? Kto z państwa wydałby kilka milionów na kupno wiedząc, że plan zagospodarowania przestrzennego jest inni niż studium uwarunkowań? Na razie to można tam uprawiać rekreację. Inwestorzy to wiedzą.

31 komentarzy

 1. Jacek dodano 3 lata temu

  Nareszcie prawdziwy gospodarz. Ale bez poparcia rady, która postawą tzw. radnych z PiS i STS – im gorej, tym lepiej dla na nas, będzie miał bardzo trudno. Panie Prezydencie za wszelką cenę trzeba zbudować większość w radzie i nie oglądać się na tych pajaców .

  • miastowy dodano 3 lata temu

   Nie wiedział Pan Sitnik jaki stan finansów? Wiedział i miał mieć "cudowne" pomysły. Zabrać to każdy potrafi. A to Kononowicz już też obiecywał, że nic nie będzie.. Ale naprawić, ściągnąć inwestorów, mieć plan rekonstrukcji, to trzeba mieć pomysły zaplecze gospodarcze lub polityczne gdziekolwiek. Samemu to można drzewo posadzić które urośnie za 20 lat

 2. Bożena dodano 3 lata temu

  Super riposta Pana Sitnika. Teraz wszystko przeszkadza byłym. A jak byli na urzędzie to nie? Wielki wstyd. Kto ich ponownie wybrał? Jak Panu Sitnikowi trudno jest wprowadzać zmiany to widać podczas i po sesji. A po co dotować dwie placówki kulturalne. Gratulacje dla obecnego Prezydenta

 3. siedlce dodano 3 lata temu

  O Boże!? Pani Sochacka i to ma być wzór pedagogiczny?! Całe szczęście, że nie jest od dawna dyrektorem LO nr 2. Bo by było. Brawo Panie Prezydencie wreszcie powoli takich co nigdy nic nie robili trzeba eliminować. Trzymam za Pana kciuki.

 4. y. dodano 3 lata temu

  W punkt i merytorycznie poprawnie. Będzie trochę walki, będzie trochę chaosu, ale myślę, że z czasem się opłaci.

  • Kibic dodano 2 lata temu

   Super Prezydent, świetny artykuł.

 5. ala dodano 3 lata temu

  wazeliniarze p. Sitnika. Pozdrawiam was może wam obiecał …..

  • siedlczanin dodano 3 lata temu

   ala zgadzam się z tobą

 6. Nermalix dodano 3 lata temu

  W jednej z instytucji samochód służbowy jest wykorzystywany jako prywatna taksówka

 7. Trener dodano 3 lata temu

  Bardzo mi się podoba podejście Pana Prezydenta do sportu seniorowskiego. Prawda jest taka że kluby seniorowskie z kasy miasta opłaca wysokie stypendja przyjezdnym zawodnikom a naszym wychowankom zabrane zostały w poprzedniej kadencji rady stypendja które nadawane były od poziomu juniora młodszego.
  Nikt z Panów radnych którzy są związani ze sportem (wszyscy wiedzą jacy radni) w poprzedniej i obecnej kadęcji nie podjął tego tematu na forum tylko biadolą o obcinaniu pieniędzy na dzieci. Po co ta fałszywa troska oparta na powiązaniach z seniorami gdzie zaczyna się dobra kasa i tylko o to chodzi.
  Jak mamy nagradzać medalistów Mistrzostw Polski ktorzy już od juniora młodszego trenują 6-7 razy w tygodniu by wywalczyć medal. I może ktoś zainteresował by się tym ilu ich tylko mamy w siedlcach.
  Obecnie Medal z Mistrzostw Polski nagradzany jest jak?- wzmianką małymi literami w TS na stronie sportowej wsadzony pomiedzy artykuł o turnieju piłki nożnej o puchar ….pisany dużą trzcionką. I pytam jak utrzymać takiego młodego zawodnika, kiedy ktoś wreszcie to zauważy. Takie stypendjum to wydatek roczny około 6 tysięcy tyle co nie jeden nasz super senior pobiera co miesiąc.
  Panie Prezydecie apeluję o debatę na którą prosze zaprosić trenerów miejscowych zajmujących się naprawdę dziecmi i mlodzieżą. Myślę że podczas takiej dyskusji wyszło by komu i na ile zależy na naszym siedleckim sporcie.
  Pozdrawiam

 8. Kononowicz dodano 3 lata temu

  No i Nie będzie niczego…

 9. Jan dodano 3 lata temu

  oglądałem przebieg sesji – artykuł wybiórczy, stronniczy, nierzetelny

 10. Trener dodano 3 lata temu

  Drodzy siedlczanie sprawa w siedleckim sporcie wygląda tak. Faworyzowane są gry zespołowe a głównie seniorzy ponieważ mamy w radzie radnych którzy są bezpośrednio powiązani z zespołami siedleckimi co nie jest żadną tajemnicą. I smutne jest że na sesji wypowiadają się że ucierpią dzieci i młodzież. A gdzie byli ci radni którzy zabrali stypendia juniorom młodszym w sportach indywidualnych naszym wychowankom którzy dostawali stypendia dopiero za medal z Mistrzostw Polski- a tych zawodników w Siedlcach jest dosłownie kilkoro ale pracują 6-7 dni w tygodniu. Jak utrzymać takiego zawodnika w sporcie kiedy nic za tym nie idzie tylko małymi literkami wzmianka w TS między turniejami tak naprawdę o pietruszkę.
  Panie Prezydencie proponuję zaprosić na debatę trenerów siedleckiego młodzieżowego sportu wówczas będzie miał Pan obraz naszego siedleckiego sportu.
  Wypadało by również by oprócz dyscyplin które faworyzowane są przez układy wśród radnych zauważyć inne dyscypliny mniej słyszalne a w których osiągamy naprawdę znaczące wyniki.
  Pozdrawiam

 11. Czytelniczka dodano 3 lata temu

  Miasto zadłużone, poprzednicy wzięli ogromne kredyty i co dalej…., a sport wyczynowy powinni finansować sponsorzy. Siedlec nie stać na wydatki dla dorosłych.

 12. siedlczanka dodano 3 lata temu

  Niewesoło w naszym mieście, niewesoło, łatwo brać kredyty, zadłużać, ale co dalej. Na pewno inwestycje były i są potrzebne, ale pewnie jeszcze nie spłacimy pożyczek na drogi, a już trzeba będzie remontować ulice. Nieciekawie to wszystko wygląda.

 13. Trener dodano 3 lata temu

  Przepraszam za powielenie komentarza ale myślałem że przepadł pierwszy
  Pozdrawiam

 14. Zatroskana dodano 3 lata temu

  Cieniutko, oj cieniutko. Początek roku, budżetu nie ma, życzmy sobie mimo wszystko optymizmu.

 15. porządek dodano 3 lata temu

  Zacznijmy od dzieci – ile szkół w Siedlcach nie ma sali gimnastycznej – SP7, SP3, SP1, SP6, SP11, SP2 – tam są klitki nie sale. Z pieniędzy na utrzymanie MKK, SKK, p.ręczna, UKS ósemka można budować chociaż 1 salę.
  Niech zostanie siatkówka męska i piłka nożna, ponieważ mają szkolenie oddolne. Reszta – do kasacji

  • @porządek dodano 3 lata temu

   MKK – gra w I lidze i ma sponsora państwowego (dziwnym trafem z branży bliskiej pewnemu ministrowi) + do niedawna opierał się o młodzież
   SKK – ma szkolenie oddolne
   Piłka ręczna – do niedawna była to w ogóle drużyna szkolna
   a jest jeszcze rugby, gdzie od kilku lat zarówno seniorzy, jak i juniorzy są w czołówce Polski, nie mówiąc o rawie czy dragonie, które radzą sobie dobrze na obu szczeblach
   Dolicz też, że część szkół korzysta z sali osiru lub uczelni

  • dendix dodano 3 lata temu

   Popieram

  • czwórka dodano 3 lata temu

   Dodać trzeba, że w SP4 też jest klitka a nie sala

 16. Kibicka dodano 3 lata temu

  Jeśli to wszystko dalej będzie tak wyglądało wejdzie komisarz, wtedy i Prezydenta, i radnych i sportu młodzieżowego i innych organizacji też nie będzie. Niczego nie będzie.

 17. pogonić Wuefistów dodano 3 lata temu

  Rozdenty sport w Siedlcach – czs najwyższy przyciąć przy samej ziemi.Urzedników w ratuszu przyciąć o min. 35% ,Osrodków kultury – zostawić jeden- przyciąć o 55% , spółki miejskie : ZUO ,PEWIK ,PEC,Wodociągi – przyciąć o 20%.Kasa leży -Prezydencie podejmji ją.Ceny podniesiesz na twz. media – Prezydencie dostaniesz od ludzi – wilczy bilet.Amen

 18. tommi dodano 3 lata temu

  p.Sochacka to wstyd dla RM Siedlce – do dymisji!

 19. Marek z Siedlec dodano 3 lata temu

  Po poprzednich rządach w Siedlcach miasto obecnie nie stać na tak 'rozdmuchany sport', dwa miejsca kultury z powtarzającymi się sekcjami. Jeśli nie na funduszy należy to przyciąć np. stanowiska z-ców, księgowości, pracowników administracyjnych. Na pewno potrzebny jest sport i kultura, ale gdy nie ma pieniędzy mówi się trudno. A za wszystko trzeba płacić. Takie są realia. Pan Sitnik próbuje dobrze działać, ale czy mu dadzą? A jak się zachowują radni to widać jak na dłoni.

 20. Marian dodano 3 lata temu

  Od dość dawna interesuję się sportem chodzę na różne mecze siedleckich drużyn. W sporcie zawodowym potrzeba sponsorów, aby utrzymać drużynę na odpowiednim poziomie. Zastanawiam się dlaczego zarząd klubu piłkarskiego od tylu lat nie znalazł odpowiednich sponsorów tylko najwięcej ciągnął dotacji z bankruta jakim jest miasto. Przecież to Prezydenci wraz z Radą Miasta doprowadzili do takiej sytuacji, kiedy kredyty spłacano jeszcze większymi kredytami. Stadion sprzedawano na raty po to, aby nikt oprócz jednego dewelopera nie miał szansy na jego kupno. Proszę zwrócić uwagę, że forma sprzedaży starego stadionu przypomina jego sprzedaż ustawioną. Jednym z notariuszy była żona pana Prezydenta Wojciecha K, gdy do przetargu starowały dwa podmioty gospodarcze mąż i żona. Nie chodzi mi o sprzedaż tego tak historycznego dla Siedlec obiektu tylko jego forma. Były jeszcze inne obiekty, które powinno zainteresować się odpowiednie władze. Dlatego też. kiedy trzeba spłacać zaciągane kredyty przez pseudo działaczy to jest wielki krzyk. Proszę zwrócić uwagę, że sport młodzieżowy prowadzony przez ,,trenerów", którzy nie wychowali odpowiednich zawodników, aby zmniejszyć obciążenie drużyny piłkarskiej. Myślę, że nowy Prezydent jest na odpowiedniej drodze, aby wszystko uporządkować trzeba na to czasu i rozliczenia tych co doprowadzili do tej sytuacji.

 21. Historyk dodano 3 lata temu

  Prezydent zapracował przez 4 lata na to, żeby zbudować swój wizerunek dobrego gospodarza i wygrać wybory, ale nie zbudował drużyny, która może skutecznie rządzić. Zosia Samosia niczego nie zbuduje, a jego wyborcy już niedługo baaaardzo się rozczarują.

 22. Kibic dodano 3 lata temu

  Piłka nożna i siatkówka szkolenie oddolne a wychowanków brak gratuluje takiego szkolenia 🙂

 23. do Marian dodano 3 lata temu

  Stadion Stary sprzedany na raty. Tak ale dodać trzeba, że kilka lat temu dostał do tego prolongatę na 10 lat co w tej kadencji daje zerowe przychody z tego tylułu.

 24. Obsługa sportu czyli ARMS dodano 3 lata temu

  ARM, jak to rozwija miasto.
  To wyhamowuje miasto.
  Duża ilość zatrudnionych, niepotrzebne imprezy, które pochłaniają miejskie pieniądze.
  Chyba nie ma powodu by hodować takiego pasożyta.

 25. Marian dodano 3 lata temu

  Stadion sprzedawano, kiedy był w wieczystej dzierżawie Gdyby sprzedano do w całości pokryło by to budową dużego obiektu sportowego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?