SPIN

Za śmieci zapłacimy więcej. Ile?

redakcja niedziela, 20 stycznia 2019, 23:41 Aktualnie, Siedlce

Od 1. kwietnia siedlczanie mogą płacić więcej za odbiór odpadów. Zamiast dotychczasowych 8,5 zł (od osoby) za odpady segregowane ma być 12,5 zł. Z kolei za śmieci zmieszane ma być 25 złotych. Teraz to 17 złotych.

Projekt odpowiedniej uchwały jest już przygotowany. Teraz dyskutują o nim radni w poszczególnych komisjach.

Zmiana to efekt tego, że samorząd wydaje coraz więcej za odbiór i utylizację śmieci. W ubiegłym roku było to ponad 8 milionów, w tym ma to być już ponad 9.

Planowana podwyżka nie jest prawdopodobnie ostatnią w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Samorząd do końca tego roku musi rozstrzygnąć przetarg na odbiór i utylizację odpadów. To ile zapłacą siedlczanie będzie zależało od ofert złożonych przez firmy.

11 komentarzy

 1. Ile dodano 3 lata temu

  Stawki są już ustalone, naczelnicy o to już zadbali.

 2. Ad dodano 3 lata temu

  Dlaczego miasto mając puste lokale pozwala wynajmowac zuo nieruchomosci od prywatnego przedsiębiorcy po cenie dosc wygórowanej.

  • andrzej g. dodano 3 lata temu

   Prosta odpowiedź. Miasto Siedlce jako główny udziałowiec spółki aby nie stracić kontroli nad udziałami, chciało aby siedziba zarządu była w Siedlcach a nie w budynku biurowym sortowni w Suchożebrach. Stąd budynek sortowni pobudowano z niewielką częścią biurową. Siedziba ZUO dla pracowników biura zarządu w mieście zawsze była wynajmowana. Przed 2013 r dotyczyło to najmu prywatnego w budynku o niedostatecznych warunkach socjalnych . W tej samej zarząd "od choinki" cenie uzyskano lepszą obecną lokalizację z parkingiem i możliwością swobodnego dojazdu nawet dla śmieciarek, których kierowcy by załatwić swoje sprawy nie blokują ulicy. Alternatywą był remont miejskiego budynku po policji przy ul. Prusa w opłakanym stanie za ok. 4 mln zł. Partycypacja ZUO ok. 1/3 kosztów a miasto nie miało własnych środków na pozostałe 2/3.

 3. sts dodano 3 lata temu

  To jest szok !!!!, moja rodzina zapłaci 1500 zł rocznie albo 750 zł / rok za segregowane ? wow A ZUO wynajmuje od prywatnej osoby bez przetargu lokal za 10 tyś miesięcznie to jest 120 tyś rocznie ???. Miasto ma Swoje lokale a nawet komercyjnie z przetargu było by taniej –

  • lolek dodano 3 lata temu

   Skąd masz takie info ? Pracujesz w tym biurze ? 😀

   • sts do lolka dodano 3 lata temu

    Napisz , że to nieprawda…. ja nie pracuje choć Ty tak …… ale Pszczółki donoszą o przepraszam donosiły bo to teraz królowa a jaj nie wypada …..

 4. pio dodano 3 lata temu

  No to nowy prezydent pokazał swoje – jedna kadencja i do domu

 5. xyz dodano 3 lata temu

  siedlce miasto przyjazne – zastanawiam się komu ?

 6. andrzej g. dodano 3 lata temu

  Opłaty za wywóz i sortowanie śmieci rozumiane jako ich bezpieczne przetworzenie i odzysk surowca w min. 20% wrastają proporcjonalnie do kosztów. By spełnić wymogi UE (25%) konieczne są inwestycje. Dotychczas zmodernizowano sortownię i tzw. MBP czyli kompostownię przerabiająca odpady biodegradowalne z tzw. infrastruktura pomocniczą składowiska i drogami. ZUO spłaca zaciągnięte pożyczki ale to nie wystarcza na spełnienie wymogów jw. Konieczne są nowe inwestycje i praca na 3 zmiany… Paradoksalnie aby miasto mogło zarabiać na śmieciach i powstrzymać wzrost opłat, musi "uciec do przodu". Bardzo dogodna lokalizacja sortowni i wysypiska przy wyeksploatowanej żwirowni pozwala na rozwój i sortowni i składowiska do największego zakładu na Mazowszu. Infrastruktura drogowa z A2 i kolejowa pozwala na przyjęcie odpadów z Warszawy szukającej rozpaczliwie alternatywy.. Partnerstwo Publiczno Prywatne oparte na zdrowych zasadach biznesowych pozwoliło by na zagospodarowanie i budowę nowoczesnego obiektu ze zgazowaniem resztek odpadów w atmosferze wodoru lub plazmie. Są grunty, potencjalni inwestorzy ( w Korei w 2013 r.rozmawiałem o tym z szefami koncernu Posco i przedstawicielami Banku Światowego lecz inicjatywa wygasł a wraz z moim zwolnieniem i nie dopuszczeniem do przedstawienia propozycji na sesji Rady miasta a następca wyczyścił moje dane z komputera) i jest potrzebująca Warszawa… zakres oddziaływania nie był by większy od obecnego a przy technologiach hermetyzowanych z dezoodoryzacją znacznie mniejszy. Nadto praca dla ludzi i wpływy z dywidendy do właściciela. Trzeba tylko uczciwie podejść do biznesu, umieć się dogadać i myśleć " trochę jakby ścislej"…

 7. ZamowMariana.pl dodano 3 lata temu

  Bardziej restrykcyjne przepisy odnośnie segregowania śmieci wygenerują wyższe koszty ich wywozu i utylizacji. To może zmusi niektórych do segregacji. Potrzebne są jednak także kampanie edukacyjne promujące ochronę środowiska. Mam ręce pełne roboty, gdyż zajmuję się wywozem gruzu, ospadów po remoncie , ale także likwidacją dzikich wysypisk. Niestety!

 8. Ad dodano 3 lata temu

  Normalnie miś w 100%. Nie chodzi o to żeby było tanio

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?