SPIN

Opowieść o Japonii – kolejna odsłona spotkań VITOexTrEAM

Aneta Borkowska wtorek, 5 lutego 2019, 08:07 Społeczeństwo

Kasia Boni będzie gościem 40 spotkania VITOexTrEAM. Tym razem będzie można usłyszeć opowieść o Japonii. Ale nie tylko o samym kraju. O ludziach. O katastrofie w Fukushimie i tsunami. O pracy reporterki. Będzie o tym, co przeczytać można w jej książce „Ganbare! Warsztaty umierania”.

„Boni pisze inną historię Japonii. Kraju, który pomimo Hiroszimy (kapitalna scena, w której autorka degustuje sake z ofiarami bomby atomowej) sam siebie przekonał, że energia nuklearna jest najbezpieczniejsza na świecie, a teraz stał się ofiarą własnej pychy. O narodzie, który z recept na kataklizmy uczynił sedno własnej kultury, a potem, w wyścigu po nowoczesność, zapomniał, co pomagało mu przetrwać na nieustannie drżących wyspach. Ale „Ganbare!” („damy radę!”) nie jest tylko książką o Japonii. To także fascynująca wędrówka w głąb doświadczenia śmierci. „Warsztaty umierania” są sposobem, by ją oswajać” – fragment recenzji książki, która ukazała się w kwartalniku „Książki. Magazyn do czytania”.

Kasia Boni – reporterka, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i psychologii społecznej na SWPS, a także Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od jedenastu lat podróżuje, od dziewięciu pisze o podróżach m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „National Geographic” i „Kontynentów”. Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad cztery lata, pracując w Japonii, Chinach, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i w Indonezji. Współautorka (razem z Wojciechem Tochmanem) książki „Kontener” o syryjskich uchodźcach w Jordanii.
W 2016 roku wydała książkę „Ganbare! Warsztaty umierania” o Japonii po tsunami i Fukushimie. Obecnie pracuje nad książką o tym, czy można zbudować utopię.

Spotkanie 21 lutego o godzinie 18 w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa 12. Wstęp bezpłatny!

źródło: VITOexTrEAM

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?