SPIN

Tęczowy piątek w „Prusie”

Aneta Borkowska wtorek, 22 października 2019, 10:50 Siedlce

25 października w ramach ogólnopolskiego tęczowego piątku LO im. B. Prusa chce pokazać wszystkim należącym do tęczowej mniejszości, że nie są same.

Zachęcamy do pokazania swojego wsparcia poprzez założenie tego dnia tęczowej przypinki, naklejki czy kolorowych ubrań. Dodatkowo w godzinach 10:30-13:20 w czytelni szkolnej odbędą się spotkania na zasadach żywej biblioteki. Podczas tych godzin będziecie mogli indywidualnie bądź grupami przyjść i porozmawiać z kilkoma przedstawicielami mniejszości LGBT+ z naszej szkoły na dowolny interesujący was temat związany mniej lub bardziej z tęczową mniejszością.

Wydarzenie jest inicjatywą uczniowską, nie jest organizowane przez samorząd szkolny ani przez żadne zewnętrzne organizacje.

– Tęczowy piątek nie jest żadną akcją propagandową, a jedynie wskazaniem, że nasza szkoła ma być przyjazna dla każdego ucznia – mówi organizator.

Na stronie szkoły pojawiło się oświadczenie:

W związku z rozpowszechnianymi informacjami o przystąpieniu I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa do ogólnopolskiej akcji, wyrażającej solidarność ze środowiskiem LGBT informujemy, że żadna taka akcja nie była uzgadniana ze szkołą i nie będzie miała miejsca.

Szkoła, zgodnie z zasadami przyjętymi w statucie, opierając edukację na tradycyjnych wartościach szanuje poglądy i godność osobistą wszystkich uczniów traktując ich jednakowo stosując zasady tolerancji i akceptacji dla odmienności, swobodnego wyrażania myśli i przekonań światopoglądowych oraz religijnych nienaruszających dobra innych osób.

Uwzględniając powyższe informujemy, że z inicjatywy uczniów należących do mniejszości w dniu 25 października przez trzy godziny w czytelni szkolnej uczniowie Prusa mający problemy ze swoją osobowością będą mogli indywidualnie porozmawiać z uczniami o podobnych odczuciach. Działanie to nie jest wspierane przez żadną organizację zewnętrzną, nie uczestniczą w nim żadne osoby spoza szkoły, a lekcje odbywają się zgodnie z ustalonym tygodniowym planem.

źródło: Tęczowy piątek w Prusie (facebook)

12 komentarzy

 1. ja dodano 2 lata temu

  Niech dyrektor pomaluje sobie twarz w kolory tęczy.

 2. Siedlecki emigrant dodano 2 lata temu

  Ręce opadają.

 3. matka dodano 2 lata temu

  Wygra ten, kto wychowa nasze dzieci.

 4. . dodano 2 lata temu

  Mam nadzieję że dyrektor za to beknie.

 5. Prusak dodano 2 lata temu

  Wstyd. Szkoła z tradycjami i renomą. Co robicie?

 6. . dodano 2 lata temu

  Zastanawiam się czy to jest pod patronatem Sitnika, co on na to?

 7. tom444 dodano 2 lata temu

  Pewnie dał ciche przyzwolenie

 8. Michał dodano 2 lata temu

  Z komentarzy powyżej wylewa się typowe polskie buractwo. Wystarczy im, że w nagłówku przeczytają odmianę słowa "tęcza" i piszą najgorsze pomyje rodem z rynsztoka. Jeśli większość z nich to mieszkańcy naszego miasta to wstyd mi za nich.

  Co jest złego, że młodzież ubierze się w kolorowe ubrania, będzie nosić tęczowe przypinki, a w czasie wolnym od lekcji chce poznać osoby nieheteronormatywne z własnego grona i porozmawiać o tym, z jaką nienawiścią m.in. na co dzień się spotykają?

  To jest czysta lekcja tolerancji i empatii do drugiego człowieka, czego brakuje w dzisiejszych czasach – zwłaszcza w umysłach niektórych komentujących.

 9. Roman dodano 2 lata temu

  Tolerancji nie naucza się poprzez zawłaszczanie praw większości przez hałaśliwą mniejszość… Tolerancja – cecha każdego człowieka kultury i obyczaju ma także swoje granice. Nic nowego i nic na siłę bo skutek jest zawsze odwrotny. Młodzież Prusa (o ile nie jest sterowana z zewnątrz) postępuje w zgodzie z dobrym obyczajem i tolerancją. A nawet jeśli prowokują to okażcie in TOLERANCJĘ . Czasem brak reakcji lepiej wychowuje niż kij…

  • Lola dodano 2 lata temu

   Jaka hałaśliwa mniejszość? Póki co ta mniejszość nie wydaje z siebie najcichszego dźwięku, bo są dyskryminowani na niemal każdym kroku. Nikt nie daje im dojść do głosu. Gdyby to nastąpiło każdy dowiedziałby się, że chcą oni być po prostu traktowani normalnie, nic poza tym.

 10. Do Romana dodano 2 lata temu

  W imieniu organizacji – nikt nami nie steruję, a do inicjatywy podeszliśmy z całkowicie własnej woli, cała akcja jest też dobrowolna i nie mamy zamiaru nikogo zmuszać do zmiany poglądów; chcemy jedynie pokazać nasz punkt widzenia osobom, które chcą go zobaczyć. :]

 11. pytanie dodano 2 lata temu

  to kiedy w bibliotece spotkanie dla innych dyskryminowanych grup: mających zeza, nielubiących głośnej muzyki czy lubiących zwierzęta (…) oraz tych którzy nie lubią tych którzy lubią zwierzęta (…). I tak dalej. Jednak tęczowa grupa jest preferowana!!! Na mieście mówi sie , że W tej szkole nie można niczego bez zgody dyr za zgoda też niewiele można, no chyba że jest się wesołkiem lub innym z ferajny

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?