SPIN

To nie powinien być zwykły „klocek”. Co stanie w centrum miasta?

redakcja wtorek, 25 lutego 2020, 14:35 Siedlce

Spec-ustawa mieszkaniowa zaczyna wchodzić w krajobraz Siedlec. Na jej mocy jeden z deweloperów chce zbudować blok na terenie po dawnym dworcu PKS.

Materiały ze strony UM Siedlce. Autor wizualizacji Bulak Projekt

Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wpłynął od przedsiębiorstwa budowlanego Konstantego Strusa. Dotyczy budowy bloku na terenie po dawnym dworcu PKS w trójkącie ulic Świętojańska-Sienkiewicza-Armii Krajowej. Miałby tam powstać 6-kondygnacyjny budynek (wysokość 18 m) na maksymalnie 125 mieszkań z lokalami usługowymi na parterze i podziemnym parkingiem. Miejsc postojowych dla lokatorów miałoby być 125 (plus 10 dla pracowników sklepów).

Inwestycja nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który w ogóle nie zakłada tam lokali mieszkalnych, a teren usług i kultury.

Sytuację odmieniła tzw. spec-ustawa mieszkaniowa, która zezwala na tego typu inwestycje przy niezgodności z planem.

– Gdyby nie ta ustawa, nie zdecydowałbym się na kupno tego terenu – przyznaje Konstanty Strus. – Uznałem, że jest to dobra lokalizacja dla zabudowy w centrum miasta. Jest to z różnych względów inwestycja sprzyjająca wizerunkowi miasta – dodaje.

Miasto w takiej sytuacji ma związane ręce.

– Projekt jest zgodny ze spec-ustawą i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania – mówi naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal. Dodaje, że wniosek jest w trakcie modyfikacji dewelopera.

Chodzi między innymi o konsultacje z konserwatorem zabytków. Kierownik siedleckiej delegatury Mirosław Starczewski podkreśla, że miejsce po dawnym dworcu PKS, zasługuje na coś więcej niż blok, który można „postawić wszędzie”. Sugestie konserwatora dotyczyły między innymi koloru elewacji.

– Wizja powinna być dostosowana do architektury osi widokowej biorąc pod uwagę budynek sali „Podlasie” i hali targowej. „Lżejszy” wizualnie ma być też parter z lokalami usługowymi i proponowaliśmy więcej zieleni. Inwestycja ma szansę podnieść rangę tego terenu – tłumaczy Starczewski.

Wątpliwości, co do samej inwestycji i jej strony wizualnej ma część siedlczan. Kiedy koncepcja ujrzała światło dzienne, w mediach społecznościowych pojawiły się określenia „klocek”, „rozpacz”, „żenada”. Choć były też pozytywne reakcje.

Czy nowa wersja będzie przyjęta lepiej? Zobaczymy.

Pozostają jeszcze kwestie rozwiązań komunikacyjnych, bo teren jest dość specyficzny i nawet bez planowanej inwestycji okoliczne ulice są zakorkowane.

Władze Siedlec stoją na stanowisku, że najlepszym wyjściem jest budowa ronda na skrzyżowaniu Sienkiewicza i Armii Krajowej. Deweloper widzi w tym miejscu sygnalizację świetlną.

– Koncepcję z rondem pozytywnie zaopiniował zespół do spraw bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego – tłumaczy prezydent Siedlec Andrzej Sitnik i przypomina, że w jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele „drogówki” siedleckiej policji, komendant straży miejskiej, przedstawiciele pogotowia, wydziału dróg siedleckiego ratusza.

Z taką opinią nie zgadza się Konstanty Strus.

– Razem z projektantem uważamy, że lepsza jest w tym miejscu budowa sygnalizacji świetlnej, którą będzie można sterować. Jeśli nasze przewidywania się spełnią, to budowa ronda zakorkuje miasto. Nie unikam inwestycji, ale widzę problem z rondem – tłumaczy.

Ostatecznie, decyzję czy blok stanie czy nie podejmie rada miasta, bo ona ma uprawnienia do tego, żeby inwestycję na mocy spec-ustawy powstrzymać. Jeśli nie dadzą zielonego światła deweloperowi ten może odwoływać się do sądu.

Przypomnijmy. Teren po dawnym dworcu PKS należał do Skarbu Państwa. Potem trafił w ręce spółki Retail Provider (nabyła ona akcje Przedsiębiorstwa), a teraz właścicielem działki został deweloper.

Wypowiedzi Konstantego Strusa na podstawie Komisji Gospodarki Miejskiej

12 komentarzy

 1. Miasto powinno budollańcom dodano 4 lata temu

  Miasto powinno budowlańcom sprzedać Błonia i niech tam budują. Za gotówkę, bez rozkładania na raty na 20 lat i żadnych prolongat.

  • xyz dodano 4 lata temu

   to chyba zart

 2. . dodano 4 lata temu

  Ludzie o czym tu mowa, tam nie powinno być żadnego bloku, w żadnym normalnym mieście nie stawia się bloku ścisłym centrum miasta jeszcze wciśniętego na siłę między trzy ulice. żal patrzeć co się dzieje- wizytówka będzie jak nic. To tak jakby postawić blok w wawie pod pałacem kultury. Jeśli to powstanie ktoś za to powinien beknąć.

 3. Kierowca dodano 4 lata temu

  Tylko biurowiec, żaden blok mieszkalny. Nie w takim miejscu, w centrum.

 4. mieszkamtu dodano 4 lata temu

  A ile biur potrzeba w powiatowym mieście? I tak jest dużo powierzchni do wynajęcia. Budynek na kulturę? Była hala na kulturę, ale władze kultury sprzedały na sklep. Strus kupił i musi na tym zarobić i to dużo, biedny tam apartamentu nie kupi.Nie ma dobrego dla mieszkańców wyjścia. Siedlce pozostaną nieszczególnym miastem powiatowym.

 5. Braciak dodano 4 lata temu

  Moim zdaniem przydałoby się w tym miejscu coś co służyłoby wzrostowi zadowolenia z życia w tym mieście dla zwykłych ludzi. Jakaś fajna przestrzeń służąca integracji mieszkańców… park, plac, miejsce gdzie można by się zatrzymać. Może być to związane z kulturą, czemu nie. Na przeciwko tej działki jest plac skąd odjeżdżają busy. Standard tego miejsca jest straszny. Gdyby powstała ciekawa przestrzeń publiczna – ci ludzie mieliby gdzie spędzić czas czekając na transport.

  • kinga dodano 4 lata temu

   ten plac dla busów już niedługo tam będzie
   PSS będzie zabudowywało ten teren

   • Pavi dodano 4 lata temu

    Masz jakieś konkretniejsze info? Albo źródła? Ciekawi mnie ten temat.

    • wniosek o informację publiczną dodano 4 lata temu

     wniosek o informację publiczną do pobrania na stronie siedlce.pl albo napisany na kartce papieru i złożony do Urzędu.
     Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej precyzuje konstytucyjny zapis o prawie obywateli do informacji o działaniach władz publicznych.
     Ustawa nakazuje organom władzy państwowej (i innym podmiotom) udostępniać każdą informację o sprawach publicznych tj. informację publiczną . Wyjątek stanowią informacje niejawne .
     Zgodnie z ustawą prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania takiej informacji, zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. Na prawo do informacji publicznej składają się uprawnienia do:
     uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej,
     wglądu do dokumentów urzędowych,
     dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

     Prawo to przysługuje każdej osobie.
     Od osoby występującej o informację publiczną nie wolno żądać uzasadnienia wniosku.

    • @Pavi dodano 4 lata temu

     Tylko "źródła" własne. Ale wiem, że PSS ma albo miał już plan zabudowy tej działki, ale chyba nie bardzo mógł znaleźć chętny bank na kredyt.
     Blok domykający pierzeję od strony AK i dalej w "elkę" od strony Sienkiewicza

 6. WyPAD2020 dodano 4 lata temu

  Zieleni więcej, a nie betonu….Pazerność….

 7. Ula dodano 4 lata temu

  Cwaniaczek Konstanty.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?