SPIN

Taki blok ma stanąć na terenie po PKS-sie. Nowa wersja

Aneta Borkowska środa, 8 lipca 2020, 15:28 Siedlce

Mieszkań ma być mniej, ale wysokość bloku i ilość kondygnacji zostaje taka sama. Deweloper Konstanty Strus przedstawił zmodyfikowany wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej u zbiegu ulic Sienkiewicza i Świętojańskiej.

Nowy projekt bloków przy Świętojańskiej
Materiały ze strony UM Siedlce. Autor wizualizacji Bulak Projekt

Chodzi o teren po dawnym dworcu PKS w Siedlcach. W porównaniu z pierwszą wersją, inwestor „zszedł” z maksymalnej liczby mieszkań do 115 (było 125). Mniej w związku z tym będzie też miejsc postojowych – 115 dla mieszkańców i 10 dla pracowników sklepów (było 125 plus 10 dla pracowników).

Bez zmian są główne parametry, czyli 6-kondygnacyjny budynek o wysokość 18 metrów.

Zachowany zostanie pomnik pamięci, miejsce stracenia Pantaleona Potockiego (wraz z krzyżem), a także cenne drzewa. Doprojektowana będzie dodatkowa zieleń.

Nowy projekt bloku przy Świętojańskiej
Materiały ze strony UM Siedlce. Autor wizualizacji Bulak Projekt

Inwestycja nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który w ogóle nie zakłada tam lokali mieszkalnych, a teren usług i kultury.

Sytuację odmieniła tzw. spec-ustawa mieszkaniowa, która zezwala na tego typu inwestycje przy niezgodności z planem. Mieszkańcy Siedlec mają czas na składanie uwag do modyfikacji wniosku do 29 lipca.

21 komentarzy

 1. pzdr dodano 1 rok temu

  lepiej, choć nadal nie idealnie

 2. NieDlaKloca dodano 1 rok temu

  Piękna perspektywa taki KLOC pomiędzy zabytkową halą targową (Brofaktura), a zabytkową halą widowiskową (Podlasie).

 3. Czytelniczka dodano 1 rok temu

  Coś się zmienia? Dobrze, że mniejszy ten blok, mógłby być jeszcze niższy,

 4. Siedlczanka dodano 1 rok temu

  Jeszcze za duże to bloczysko, powinien być i krótszy, i niższy, w centrum potrzebne nam mniejsze budowle, a najlepiej w tonacji galerii czy kina Podlasie. Byłoby pięknie.

 5. Mieszkanka dodano 1 rok temu

  Dzień dobry, mniejszy ten blok, ale jeszcze za duży. Tu by się przydał, jeśli już, blok nawiązujący swoim wyglądem do lat dwudziestych. Byłoby ładnie w centrum, jeszcze trochę drzew i piękne centrum.

 6. obserwator II. dodano 1 rok temu

  Ta budowla bez kształtna pasuje w tym zabytkowym miejscu niczym "umarłemu kadzidło"Czy tylko w tym mieście mamy tak zdolnych ludzi,którzy nie potrafią dostosować budowli do otoczenia,ale tu nie chodzi o ładność a chodzi tylko o zarobek i aby jak najwięcej mieszkań narobić w centrum czyli kolejny kołchoz w mieście.

 7. . dodano 1 rok temu

  Władze miasta powinny do upadłego blokować budowę jakiegokolwiek klocka w tym miejscu.Naprawdę blok można postawić gdziekolwiek a nie w tak eksponowanym reprezentacyjnym miejscu w ścisłym centrum.Nie róbmy tego mieszkańcom to naprawde nie jest tam potrzebne.Będzie pośmiewisko z miasta.

 8. Siedlczanka dodano 1 rok temu

  Jeśli już blok, to w stylu kina Podlasie i hali targowej, byłoby nawiązanie do epoki.

 9. przyjezdny dodano 1 rok temu

  w końcu to pis uchwalił prawo lex deweloper. Co się dziwić

 10. ? dodano 1 rok temu

  A dlaczego zmieniają projekt ? Czyżby jeszcze coś się wydarzyło, o czym nie wiemy? Czy tylko chodzi o miejsca parkingowe…?

 11. Czytelniczka dodano 1 rok temu

  Budynek za duży i za nowoczesny, powinien architektonicznie nawiązywać do Podlasia lub hali targowej, a ponadto taras z widokiem na więzienie, to unikatowy widok…Rzadkość.

 12. Zaciekawiona dodano 1 rok temu

  Dlaczego modyfikują projekt?

 13. king dodano 1 rok temu

  skoro mniej mieszkań to każdy metr2 będzie jeszcze droższy… o to chodziło

 14. komentator dodano 1 rok temu

  Ładny bloczek, ale w tym miejscu? Proszę mnie poprawić, ale wydaje mi się, że po przeniesieniu PKS miała tam powstać galeria handlowa, a nie osiedle mieszkaniowe. Coś tu nie gra.

  • @komentator dodano 1 rok temu

   Pierwszy nabywca PKSu zakupił go, aby przejąć ten teren i planował postawić tam galerię. Na samej firmie mu w zasadzie nie zależało, więc ów PKS niemal upadł. Tyle, że miasto nie zgodziło się na zmianę planu zagospodarowania, a Strus postawił niedaleko swoją galerię. Na to ów nabywca zwiał gdzie pieprz rośnie odsprzedając teren Strusowi. Koniec

 15. jerzy dodano 1 rok temu

  tragedia taki plan zagospodarowania w tym miejscu porażka

  • marcin dodano 5 miesięcy temu

   pełna zgoda!

 16. Robert Ch. dodano 1 rok temu

  Urząd Architektury dba by miasto zostało zabudowane w fatalny sposób. Przykład z ul. Rytla: Urząd Architektury zrobił taką analizę, że między domami jednorodzinnymi a 4-kondygnacyjnymi blokami trzeba budować najwyższe w okolicy, bo 5-kodygnacyjne bloki. Nieważne decyzje Rady Miasta o budowie w tym miejscu domów jednorodzinnych. Prezydent zablokował Radę Miasta i zignorował petycje kilkuset mieszkańców. O co w tym wszystkim chodzi?

 17. Blanka dodano 1 rok temu

  Nie uważacie, że to trochę dziwne, żeby sami mieszkańcy zabiegali o wygląd architektoniczny centrum miasta, a nie specjalistyczny wydział Urzędu Miasta?
  Nie miejcie za złe inwestorowi, że chce jak najwięcej kasy wyciągnąć z inwestycji. Miejcie za złe miejskim architektom i radnym, że się na takie projekty zgadzają.
  I żadna specustawa Pisu czy niepisu tu nie gra pierwszej roli. To wynik analizy potrzeby kolejnych galerii sprzedażowych w centrum miasta. Ta wielka świeci pustkami, więc kolejna nie przynosiłaby oczekiwanych dochodów tym bardziej. Myślicie, że inwestor tego nie wie?

 18. Jan dodano 1 rok temu

  Kasa tylko kasa żadna architektura, tylko kasa dla wasali . Dla symanowicza czy dla kudla i sitka tylko kasa gawieć wszystko połknie . amen alleluja.

 19. marcin dodano 5 miesięcy temu

  W centrum miasta, gdzie niedaleko jest salon widowiskowa i brofaktura pasowałoby coś z czczego mogliby korzystać mieszkańcy – jakiś mały park, miejsce rekreacji, cokolwiek, a tu prywatny deweloper stawia sobie blok…świetnie! Na kilometr pachnie korupcją i przekrętem.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?