SPIN

Robot w szpitalu wojewódzkim już pracuje

Aneta Borkowska czwartek, 8 kwietnia 2021, 08:24 Siedlce

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim rozpoczął się program leczenia przerzutów nowotworowych do kręgosłupa przy wykorzystaniu asystora neurochirurgicznego Excelsius GPS.

To kolejny ultranowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do szpitala, dzięki wsparciu samorządu województwa.

– Roboty neurochirurgiczne są wykorzystywane przez szpitale na całym świecie. Od lat w naszej placówce wdrażamy nowoczesne metody leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne, jednocześnie podnosząc kwalifikacje personelu. Cieszę się, że nasz szpital dołączył do grona światowych placówek, które posiadają robota Excelsius GPS – zaznaczył Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala.

Dzięki użyciu robota neurochirurg może planować i nawigować po kręgosłupie pacjenta w czasie rzeczywistym. W trakcie zabiegu zdjęcia RTG pobierane są i importowane do systemu robotycznego. Obrazy te wykorzystywane są do określania rozmiarów i rozmieszczenia śrub oraz do stworzenia planu chirurgicznego. W trakcie trwania zabiegu narzędzia chirurgiczne wyświetlane są stale na ekranie, tak aby personel mógł je monitorować. Ten wyświetlacz pozwala chirurgowi przeglądanie informacji zwrotnych.

– Pacjenci naszego szpitala mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Wykorzystanie małoinwazyjnych technik prowadzi do krótszego pobytu w szpitalu i szybszej drogi do powrotu do zdrowia – mówi prof. Paweł Nauman, neurochirurg.

Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego
Wartość Zadania: 3 781 080,00 PLN / Kwota dotacji: 3 705 458,40 PLN / Środki własne: 75 621,60  PLN

źródło: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?