SPIN

Siedlecka „Dwójka” z wizytą na Olimpie

Aneta Borkowska wtorek, 6 lipca 2021, 08:33 Społeczeństwo

W dniach od 6 do 19 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach mieli możliwość odwiedzić Grecję oraz spędzić 2 tygodnie u podnóża gór Olimpu.

Dwie grupy uczniów: grupa 13 osobowa i 10 osobowa oraz 4 opiekunów wyjechało tam w ramach unijnego programu PO WER, współpracując z grecką szkołą w Katerini. Współpraca stanowiła realizację projektu pt. „Bogowie Olimpu” i nad tą tematyką pracowali uczniowie.

Oprócz typowych lekcji w greckiej szkole i prezentacji krótkiego spektaklu teatralnego pt. „Uczta na Olimpie”, zajęcia odbywały się również w plenerze. Doskonałe miejsce do nauki stanowił starożytny Dion z ruinami tamtejszego teatru. W szkole zajęcia prowadzone były w języku angielskim, którego doskonalenie i umiejętność praktycznego wykorzystania stanowiły jedno z założeń programu.

Wspólna praca i nauka z dziećmi greckimi pozwoliły na poznanie kultury i tradycji tego kraju. Rozmowy podczas przerw i zajęcia sportowe były czasem na nawiązywanie międzynarodowych znajomości i wymianę doświadczeń. W trakcie pobytu w Grecji nie było czasu na nudę. Oprócz nauki w programie zawarto również szereg atrakcyjnych wycieczek, w trakcie których młodzież odwiedziła miejsca o bogatej historii, jak również te o niezwykle pięknych krajobrazach czy bajecznych, niezapomnianych widokach. Były też chwile na relaks i odpoczynek. Młodzież mogła również skorzystać z kąpieli w przyhotelowym basenie, wieczorami powodzeniem cieszyły się gry sportowe i planszowe.

Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci była gra terenowa w pobliskim miasteczku Platamonas. Wykonanie zadań wymagało komunikacji w języku angielskim, operatywności i spostrzegawczości, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. W trakcie wycieczki w Góry Olimpu uczniowie wędrowali wzdłuż rzeki Emipeas do miejsca gdzie według legendy nad niewielkim wodospadem znajduje się tron Zeusa oraz wanna Afrodyty, w której podobno zażywała kąpieli. Niesamowite wrażenie wywarł pobyt w jednym z wielu klasztorów (Meteorów) usytuowanych na samych wierzchołkach skał. Budowanie klasztorów w takich miejscach ma swoje uzasadnienie w bogatej i burzliwej historii Grecji.

Uczniowie odwiedzili też Saloniki drugie, po Atenach co do wielkości miasto w Grecji oraz zabytkowe, małe miasteczko Paleos Panteleimonas położone 500 m n.p.m. z niezapomnianymi widokami, gdzie w końcu można było zakupić drobne pamiątki i upominki dla najbliższych. Odbyliśmy całodniowy rejs statkiem na wyspę Skiatos ze zwiedzaniem tamtejszego miasteczka. Niezapomniany przystanek miał miejsce na plaży  Koukounaries, zwanej „złotą plażą”, która swą nazwę zawdzięcza drobniutkim, mieniącym się złotem kryształkom, efekt ten daje zawarta w piasku mika. Podczas rejsu mieliśmy możliwość nauczyć się greckiego tańca Zorba oraz doszlifować kroki tradycyjnej Belgijki. Przez krótki moment towarzyszyły nam również delfiny, co wywołało niesamowitą radość i poruszenie wśród pasażerów statku.

Wyjazd uczniów do Grecji był ostatnim przedsięwzięciem w realizacji naszego całorocznego projektu. Cieszymy się bardzo, że mimo trudnych warunków pandemii udało się wykonać wszystkie założenia projektu, a dwutygodniowy pobyt w klimacie śródziemnomorskim (w całości finansowany ze środków unijnych) pozwolił zregenerować siły po długich miesiącach nauki zdalnej. Chairetísmata!

Anna Jasińska SP2 Siedlce

Komentarze (1)

  1. wesoły romek dodano 3 lata temu

    A wesoły Romek był na wyjeździe?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?