SPIN

Bezpieczna przestrzeń dla pokrzywdzonych

Aneta Borkowska poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:27 Społeczeństwo

Przez cały rok, 6 dni w tygodniu, ponad 660 osób pokrzywdzonych przestępstwem korzysta z pomocy specjalistów w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach, prowadzonym przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

Ośrodek jest już po remoncie i doposażeniu. Dzięki temu, na każdego z potrzebujących, czeka bezpieczna nowoczesna przestrzeń, sprzyjająca udzielaniu pomocy i wsparcia.

Siedlecka Caritas od 6 lat prowadzi Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach oraz sześć Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie województwa mazowieckiego (w Łosicach, Pilawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie i Zbuczynie).

Kompleksowe działania ukierunkowane są na niwelowanie skutków doświadczanych przestępstw oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji, związanych i bezpośrednio wynikających z przestępstwa. Oferta ośrodka jest odpowiedzią na bariery z jakimi borykają się osoby pokrzywdzone lub/i osoby najbliższe i świadkowie.

W ośrodku świadczona jest pomoc dla dzieci i dorosłych w przypadku przemocy, kradzieży, nie alimentacji, rozbojów, wypadków komunikacyjnych, lichwy, przestępstw na tle seksualnym i innych przestępstw.

Miejsce, gdzie przyjmowane były dotychczas osoby pokrzywdzone, wymagało jednak remontu. Chodziło o to, aby było nie tylko estetycznie, ale też praktycznie. Część środków zebrano podczas akcji #REMONTUJ OPPP i kampanii „Kilometry Dobra”. W rezultacie przestrzeń przeszła wiele zmian. Dzięki wykuciu nowych drzwi ośrodek łatwiej zauważyć, kiedy poszukuje się go po raz pierwszy. Zmiana układu pomieszczeń pozwala na przyjmowanie klientów ośrodka przez kilku specjalistów jednocześnie oraz wygodny kontakt z osobą pierwszego kontaktu już na wejściu. Wymienione drzwi (na akustyczne) oraz nowe podłogi w 5 pokojach specjalistów i ciągach komunikacyjnych dają poczucie wyciszenia, bezpieczeństwa i dyskrecji. Odświeżone ściany, obrazy i kwiaty pozwalają się zrelaksować na czas wizyty w ośrodku. Częściowa wymiana instalacji elektrycznej daje możliwość pracy również w godzinach wieczornych lub w porze zimowej, kiedy na dworze szybko robi się ciemno. Osobom odwiedzającym ośrodek podobają się również wygodne meble, na których aż miło usiąść, by nabrać sił do wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Caritas Diecezji Siedleckiej dziękuje wszystkim Dobroczyńcom za wsparcie finansowe remontu.

Kontakt: Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach, ul. Budowlana 1, I piętro, tel. 500-566-881, tel. (25) 640-71-30.

źródło: Caritas Diecezji Siedleckiej

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?