SPIN

Ponad 200 operacji w dwa lata

Aneta Borkowska czwartek, 21 października 2021, 06:09 Siedlce

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach w 2019 roku dołączył do grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym „Da Vinci” i był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, wykonującą operacje z jego użyciem.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 9,5 mln zł. Przez ostatnie dwa lata trzy zespoły operacyjne: urologiczny, ginekologiczny i chirurgii onkologicznej, wykonały ponad 200 operacji.

Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała. Obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych.

W siedleckim szpitalu w zakresie urologii i urologii onkologicznej, robot da Vinci jest wykorzystywany przy większości operacji, które były przeprowadzane metodą klasyczną. W ginekologii zabiegi z jego użyciem realizowane są zarówno u pacjentek z łagodnymi schorzeniami żeńskiego narządu płciowego jak i z nowotworami złośliwymi trzonu macicy. W chirurgii onkologicznej z użyciem systemu robotycznego da Vinci odbywają się operacje raka odbytnicy oraz jelita grubego. Łącznie przez dwa lata, robot był wykorzystywany ponad 200 razy.

– Cieszy nas fakt, że nasi pacjenci mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Nie muszą jak dotychczas wyjeżdżać za granicę, by leczyć skomplikowane schorzenia – zaznacza Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została wykonana w Siedlcach w grudniu 2019 r. Był to zabieg urologiczny, zakończony sukcesem. Aktualnie w kraju jest 15 autoryzowanych systemów da Vinci zainstalowanych w większości w szpitalach publicznych.

Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?