SPIN

Gigantyczny projekt PEC-u wart około 46 mln zł

redakcja niedziela, 16 stycznia 2022, 21:57 Aktualnie, Siedlce

Do 2025 roku spółka chce m.in. wymienić wyłączoną kilka lat temu z użytkowania turbinę gazową, wybudować nowe odcinki sieci i magazyn energii. Umowę na dofinansowanie (w wysokości 16,5 mln zł) projektu modernizacyjnego, PEC podpisało w piątek.

O środki w ramach tzw. funduszy norweskich spółka ubiegała się już od 2020 roku, ale dopiero w lipcu ubiegłego, zakończyła się merytoryczna weryfikacja dokumentów. Ostatnie poprawki nanoszono jeszcze w grudniu.

Projekt ma polegać na modernizacji systemu ciepłowniczego i składa się z kilku części.

1. Instalacja turbiny gazowej, która zapewni produkcję energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji. Spółka wymieni wyłączoną 10 lat temu z użytkowania turbinę gazową.
22,1 mln zł; dofinansowanie 8,1 mln zł)

2. Budowa instalacji wytwarzania chłodu z ciepła. PEC kupi specjalny agregat chłodniczy wraz z wieżą chłodniczą dzięki czemu będzie produkował chłód na własne potrzeby. Chłód z ciepła to alternatywa dla klimatyzatorów. Sprawdzi się szczególnie podczas upałów.
(800 tys. zł; dofinansowanie 300 tys. zł)

3. Budowa magazynu energii. Spółka miałaby postawić specjalny stalowy zbiornik wody o pojemności 10 000 m³ wyposażony w wymienniki ciepła i izolację termiczną. Taki akumulator w okresie letnim zapewniłby całemu miastu ciepłą wodę w kranach przez dwa dni.
(12,5 mln zł; dofinansowanie 4,5 mln zł – inwestycja może okazać się znacznie droższa w związku z rosnącymi cenami materiałów)

4. Budowa ponad 4 km nowych odcinków sieci ciepłowniczej. PEC chciałoby podłączyć nowe obiekty powstające w siedleckim garnizonie i nowe osiedla.
(8,3 mln zł; dofinansowanie 3,06 mln zł)

5. Modernizacja prawie ponad 600 m sieci ciepłowniczej na osiedlu Młynarska.
(1,7 mln zł; dofinansowanie 630 tys. zł)

Inwestycje mają m.in. ograniczyć emisję CO2 i doprowadzić do likwidacji jednego z kotłów węglowych.

4 komentarze

 1. jola dodano 4 miesiące temu

  Koszt 46 mln, dofinansowanie 16,6 mln (nie podano przez kogo). Domniemywać należy, że 26,5 mln pokryją odbiorcy w zwiększonych kosztach za energie cieplną.

  • Anonim dodano 4 miesiące temu

   Część tej kwoty pokrywa dochód ze sprzedaży działki przy ul.jp2

 2. Kierowca dodano 4 miesiące temu

  Co to za badziewna turbina, że sie rozsypała w parę lat? Pamiętam jak EC1 budowali i to nie było dawno!

  • king dodano 4 miesiące temu

   to ta sama z tych Starachowic???
   to ile ona pracowała? rok?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?