SPIN

Ekologiczna akcja „Błękitne ogrody”

Aneta Borkowska środa, 11 maja 2022, 11:03 Siedlce

Miasto, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz organizacja odzysku AURAEKO realizują wspólnie projekt edukacyjny Elektryczne Śmieci. W jej ramach wszystkie placówki oświatowe, które przeprowadzą eko warsztaty, dostaną nasiona łąk kwietnych oraz facelii.

– Bardzo się cieszę, że najmłodsi siedlczanie zaangażują się w sianie łąk kwietnych. Dzięki temu, nie tylko będziemy mogli podziwiać feerie barw kwitnących kwiatów, ale wesprzemy bioróżnorodność roślin i zwierząt – podkreśla Małgorzata Jaszczuk, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Siedlcach.

Z łąki kwietnej korzystają pszczoły miodne, ale także dzikie zapylacze np. trzmiele, motyle, chrząszcze, skorki, bzygi oraz osy. Bujna roślinność to także schronienie dla innych zwierząt np. jaszczurek, żab i jeży. Dużym atutem łąk kwietnych jest również bogactwo roślin – im więcej gatunków, tym lepiej – często są to rośliny, które zostały wcześniej wyparte przez uprawy monokulturowe. Przewagą łąki kwietnej nad trawnikiem jest również doskonalsza bioretencja – dłuższy system korzeniowy posiada lepszą zdolność wchłaniania wody.

Nasiona roślin miododajnych to nagroda dla przedszkoli i szkół, które skorzystają z materiałów zamieszczonych na platformie edukacyjnej Szkolne Centrum Recyklingu. Znajdują się tam gotowe scenariusze zajęć edukacyjnych, prezentacje multimedialne, artykuły naukowe, bajki ekologiczne oraz gry i zabawy.

– Do zaskoczeń z pewnością należy zaliczyć Laboratorium Pszczół, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak pszczoła trafia do swojego ula, czy pszczoły tańczą oraz dlaczego ule z recyklingu mają czerwone daszki. Pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu, promując ekologiczne postawy na co dzień” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Jestem pewna, że siedlczanie znajdą na naszej platformie coś ciekawego. Edukacja ekologiczna może być świetną przygodą – dodaje.

By dostać nasiona łąk kwietnych oraz facelii należy zarejestrować szkołę lub przedszkole na stronie Szkolne Centrum Recyklingu, a następnie przeprowadzić zajęcia według gotowych scenariuszy zajęć. Akcja potrwa do 20 maja. Szczegóły na stronie Szkolne Centrum Recyklingu.

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?