SPIN

Zarzuty i wniosek o areszt wobec prezeski ZUO

Aneta Borkowska czwartek, 9 czerwca 2022, 11:01 Siedlce

Są zarzuty i wniosek o tymczasowy areszt dla prezeski ZUO Anny G-P. Chodzi o nieprawidłowości w związku z organizacją postępowań przetargowych w 2019 i 2020 roku. Zarzuty usłyszały też trzy inne osoby: burmistrz Kałuszyna oraz dwóch przedsiębiorców Karol P. oraz Tomasz W.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przesłuchała wczoraj czworo podejrzanych i wszystkim przedstawiła zarzuty. Najwięcej, bo aż 3 Annie G-P, prezesce Zakładu Utylizacji Odpadów.

– Dotyczą one nakłaniała do uzyskania informacji o przygotowywaniu warunków przetargu, niezachowaniu tajemnicy warunków zamówienia oraz uzgadniania specyfikacji – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka. – Mówiąc prosto miała ona wchodzić w porozumienie z dwoma przedsiębiorcami tak, że informowała ich o przetargach, aby oni z kolei mogli złożyć najkorzystniejsze oferty. Pozostałe zarzuty dotyczą działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej czy osobistej – dodaje.

Za te czyny grozi łącznie do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wystąpiła w tym przypadku z wnioskiem o areszt na 3 miesiące.

Burmistrz Kałuszyna Arkadiusz C. usłyszał jeden zarzut, że jako funkcjonariusz publiczny posiadający informacje o przetargu nie dopełnił warunków zachowania tajemnicy czym przekroczył swoje uprawnienia informując o tym inną osobę. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Karą 5 lat zagrożeni są przedsiębiorcy Karol P. oraz Tomasz W., którzy mieli współpracować z prezeską. Wobec tych trzech osób zastosowano poręczenia majątkowe.

Nikt nie przyznał się do winy.

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?