SPIN

Nowy rok akademicki: Z niepewnością i nadzieją

redakcja wtorek, 4 października 2022, 23:59 Siedlce

Nowe kierunki, nowe kryzysy, nowe inwestycje i ponad 2 tysiące nowych studentów. Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny w Siedlcach zainaugurował kolejny rok akademicki.

Uroczystość po raz pierwszy od 2 lat odbyła się bez pandemicznych obostrzeń. Rektor siedleckiej uczelni Mirosław Minkina przyznał w swoim przemówieniu, że liczył, iż nadchodzące miesiące będą powrotem do normalności. Tak się jednak nie stało.

– 24 lutego wojska Federacji Rosyjskiej zaatakowały Ukrainę i nasza rzeczywistość, musiała ulec przewartościowaniu. Znów w kolejny rok akademicki wchodzimy w warunkach niepewności – mówił apelując jednocześnie, aby mimo wszystko zrobić to „z apetytem na sukcesy”. – Niech niepewność otaczającego nas świata nie osłabi naszej determinacji w dążeniu do stawianych sobie celów. Miejmy odwagę marzyć i działać dla dobra uniwersytetu.

Mirosław Minkina przypomniał też, że UPH aktywnie włączył się w pomoc swoim wschodnim sąsiadom, a studentów otoczono opieką. Także psychologiczną. Podkreślił, że wojna przyniosła problemy, z którymi siedlecka uczelnia, podobnie jak inne, będzie musiała się zmierzyć. To kryzys na rynku surowców energetycznych.

– Mierzymy się, ze wzrostem kosztów funkcjonowania i już podjęliśmy działania, mające na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Podporządkujemy temu celowi plany inwestycyjne i będziemy zabiegać o dodatkowe środki finansowe z budżetu państwa – wyliczał rektor.

Zaznaczył jednak, że obecne problemy nie przesłaniają celu jaki kilka lat temu obrał Uniwersytet, a jest nim utworzenie kierunku lekarskiego. Prace są zaawansowane.

– Mamy obsadę kadrową i rozbudowujemy bazę infrastrukturalną. Powstają pracownie anatomii prawidłowej, histologii, embriologii i cytofizjologii. Do końca grudnia uruchomimy laboratorium genetyki i biologii molekularnej. Rozbudowujemy centrum symulacji medycznych – poinformował rektor.

Mirosław Minkina, w rozmowie ze SPIN podkreślił, że nie widzi odpływu studentów. W tym roku akademickim naukę rozpocznie ponad 2100 nowych osób, w tym 120 studentów zagranicznych. Czterokrotnie więcej niż w ubiegłych latach. W całym UPH kształcić się będzie ponad 4700 osób.

Fot.UPH

2 komentarze

  1. lekarz dodano 12 miesięcy temu

    wydział lekarski w Siedlcach… szkoda gadać

  2. ? dodano 12 miesięcy temu

    Bo?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?