SPIN

Kolejny krok w kierunku budowy spalarni

Aneta Borkowska czwartek, 6 października 2022, 12:55 Siedlce

Siedlecki PEC podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska ws. finansowania budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli spalarni odpadów.

Jak podczas ostatniej sesji miejskiej informowała prezeska PEC, wydajność instalacji ma wynieść ponad 24 tys. ton – to znaczy, że tyle ton odpadów ma być do niej przekazywane. Umowny termin rozpoczęcia budowy to listopad 2023 roku, a zakończenie to grudzień 2026 roku. Podpisanie umowy z NFOŚ nie jest równoznaczne z rozpoczęciem robót.

6 komentarzy

 1. jola dodano 2 miesiące temu

  Popieram tą decyzję. A nieuki niech wiedzą, że spalarnie śmieci są w wielu miastach Europy zachodniej. I to w dużych miastach.

  • mieszkaniec dodano 2 miesiące temu

   Tę decyzję trudno popierać wiedząc, że ok 600 m od planowanej spalarni śmieci jest żłobek i przedszkole.
   Gdyby spalarnie były takie dobre dla klimatu, to Unia nie przestałaby ich finansować, ani nie planowała opłat za emisję co2 od spalarni.

   • Ciekawe xd dodano 2 miesiące temu

    Tymczasem:
    -Unia dofinansowuje spalarnie "Dodatkowe 2 mld zł z unijnego Funduszu Modernizacyjnego trafiło do puli środków, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na wsparcie budowy zakładów utylizacji odpadów. Celem programu dotacji i pożyczek jest nie tylko zagospodarowanie śmieci, ale też dywersyfikacja źródeł energii dla ciepłowni."
    – opłaty co2 były z założenia właśnie po to, aby żeby finansować przemianę energetyczna "Zgodnie z dyrektywą ETS przynajmniej 50 proc. środków ze sprzedaży CO2 jest wydatkowane co roku na cele klimatyczne"
    – udając troskę o dzieci i wskazując odległość od przedszkola i żłobka nie osiągniesz efektu w kraju, w którym dzieci non stop narażone są na szkodliwe powietrze

 2. Dofinansowanie spalarni dodano 2 miesiące temu

  Kończy się w 2022 roku
  Wnioski można składać do końca grudnia.
  Tak podaje portal samorządowy.
  Więc Unia nie będzie finansować spalarni, od 2026 spalarnie śmieci zostaną objęte opłatami za emisje CO2 tak jak dziś spalarnie węgla. Będzie więcej środków na walkę z emisyjnymi źródłami energii, do których zostaną zaliczone spalarnie śmieci.

  A o dzieci zawsze należy się troszczyć i o czystsze powietrze też.

  • :) dodano 2 miesiące temu

   W 2022 kończy się jeden z terminów składania wniosków do NFOŚiG. Potem zostaną uruchomione kolejne granty. Poza tym –
   "Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest krajowym operatorem unijnego Funduszu Modernizacyjnego, czyli ma zarządzać polską częścią strumienia środków na rzecz modernizacji sektora energii w państwach UE o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Fundusz Modernizacyjny będzie zasilany ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 z unijnej puli, a nasz kraj do 2030 r. otrzyma 43 proc. środków zaplanowanych przez Unię Europejską. W dużej mierze zostaną one wykorzystane właśnie na wsparcie inwestycji polegających na budowie nowoczesnych i wydajnych spalarni odpadów komunalnych"

 3. Paradoks dodano 2 miesiące temu

  Czyli spalarnie, które będą płacić za emisję co2 zasilą Fundusz i z tego funduszu będą pochodzić pieniądze na spalarnie, które będą płacić za emisję co2 i tak w koło…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?