SPIN

„Rzecz o rodzinie Matejków” – wystawa w Muzeum Diecezjalnym

Aneta Borkowska środa, 2 listopada 2022, 18:15 Społeczeństwo

Muzeum Diecezjalne zaprasza na wystawę czasową pt. Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków, która będzie pokazana od 5 listopada do 15 grudnia.

Impulsem do stworzenia wystawy było odkrycie w prywatnej kolekcji obrazu Jana Matejki przedstawiającego nieznaną, młodą dziewczynę. Badania specjalistów dotyczące sposobu malowania oraz porównań z innymi portretami wykonanymi w technice olejnej lub rysunku pozwoliły ustalić, że portret należy do wczesnych prac Mistrza i przedstawia siostrę Jana Matejki, Marię. Pogłębione studia nad jej biografią oraz relacjami rodzeństwa odkryły postać całkowicie zapomnianą w życiorysie artysty, a odgrywającą kluczową rolę w jego młodzieńczym dorastaniu. Maria, pełna melancholii, ciepła i miłości była oparciem dla młodszego o dwa lata brata, jego towarzyszką i muzą.

Wystawa jest częścią projektu, na który składa się także obszerna, bogato ilustrowana publikacja oraz film promocyjno-edukacyjny pt. Maria.

Rys.Pol.159308 MNW; Matejko, Jan (1838-1893) (rysownik); Kraków (woj. małopolskie); Barbara Radziwiłłówna; ok. 1862; ołówek; papier; 18 x 12,5

źródło: Muzeum Diecezjalne w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?