SPIN

Polska 2050 o spalarni: – „To błędny projekt”

Aneta Borkowska czwartek, 26 stycznia 2023, 12:10 Siedlce

Dziś (26 stycznia) odbyła się pierwsza w tym roku konferencja partii Polska 2050 Szymona Hołowni w okręgu siedleckim. Tematem było hasło “Spalarnia w Siedlcach – ekonomiczne i środowiskowe wątpliwości”. Członkowie partii uważają, że ten projekt jest błędny.

– Troska o klimat i środowisko nie są jedynie czczymi obietnicami w naszym programie. Dziś zmuszeni jesteśmy zapytać, czy tę troskę podzielają także władze Siedlec – zaznaczył Jacek Kozłowski, członek zarządu.

Jak tłumaczą członkowie Polska 2050 nie ma dostępnego studium wykonalności inwestycji, więc nie wiadomo czy w perspektywie 20-30 lat działania instalacji będą opłacalne dla mieszkańców. Na spotkaniu podniesiono także temat konfliku z „Zielonymi Gminami”, który może doprowadzić do budowy dwóch instalacji.

– Dialog z mieszkańcami miasta i współpraca z samorządami jest gwarantem tworzenia lepszych, bezpiecznych inwestycji w każdej dziedzinie, zachowując przy tym bogactwo środowiska naturalnego – powiedział Grzegorz Orzełowski, członek partii.

Jak podkreślali na konferencji członkowie partii w dobie kryzysu klimatycznego spalanie odpadów komunalnych to ślepa uliczka.

– Spalanie odpadów komunalnych jest pozorną dekarbonizacją, negatywnie wpływa na dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego i cele recyklingu, które sobie wyznaczyliśmy. Dlatego w naszym planie “Polska na Zielonym Szlaku” określiliśmy, że procesy inwestycyjne dla nowych spalarni nie powinny być już inicjowane – powiedział Jacek Werder, ekspert i koordynator Strategie Polska 2050.

Po konferencji radni Iwona Orzełowska oraz Mariusz Dobijański złożyli interpelację na ręce prezydenta miasta.

 STOWARZYSZENIE POLSKA 2050

5 komentarzy

 1. lusia dodano 1 rok temu

  To jest znakomity projekt. Natomiast błędnie to gadają osoby przechodzące z partii do partii, byle tylko udowadniać że mają rację.

  • obserwator II. dodano 1 rok temu

   Taka jest rola tzw."farbowanych lisów"czyli osób przechodzących z partii do partii i chcących udowodnić swoje racje w nowym miejscu i w otoczeniu innych osób.

 2. Jaśko dodano 1 rok temu

  W Siedlcach potrafią spartolić nawet taki projekt jak spalarnia czy Polska 2050 – wstyd państwo chorągiewki

 3. Ela dodano 1 rok temu

  Spalarnię należy budować poza zamieszkałymi terenami. Zawsze transport i przechowywanie w magazynie produkcyjnym to smród dla miasta i mieszkańców.

  • XD dodano 1 rok temu

   Proponuję od razu zlikwidować wiaty śmietnikowe na osiedlach i przenieść poza tereny zamieszkałe. Każdy będzie dojeżdżał i wyrzucał, żeby nie śmierdziało.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?