SPIN

Muzeum i Pogoń rozpoczynają współpracę

Aneta Borkowska czwartek, 16 lutego 2023, 08:10 Sport

Wczoraj (15 lutego) odbyła się konferencja dotycząca stworzenie wystawy poświęconej historii piłki nożnej połączona z podpisaniem listu intencyjnego.

Wzięli w niej udział przedstawiciele siedleckiej Pogoni – prezes Łukasz Jarkowski oraz menadżer klubu Grzegorz Koprukowiak. Muzeum Regionalne w Siedlcach reprezentował dyrektor Sławomir Kordaczuk i zastępca dyrektora – Krzysztof Chaberski.

Sławomir Kordaczuk wskazał bogaty rys historyczny siedleckiego sportu i przypomniał, że twórcą piłki nożnej w naszym mieście był pułkownik Kazimierz Hozer, prezes Wojskowego Klubu Sportowego 22 pułku piechoty Siedlce, występującego w latach 1932-34 na poziomie ligi krajowej. Krzysztof Chaberski zaznaczył, że klub zainspirowany sukcesem ekspozycji dotyczącej koszykówki, zwrócił się z pomysłem stworzenia wystawy poświęconej futbolowi.

– Wystawa będzie się składać z trzech części. Pierwsza zostanie poświęcona historii światowej piłki nożnej i dużym imprezom, w których brała udział reprezentacja Polski. Druga część skupi się na gwiazdach międzynarodowego i siedleckiego futbolu. A w trzeciej zobaczymy plansze i eksponaty związane z historią piłki nożnej w naszym mieście – tłumaczył. – Pokażemy powojenne losy siedleckiej piłki, jak również czasy współczesne, związane głównie z Pogonią. Klub ma podpisaną umowę partnerską z Pogonią Lwów i tej drużynie również poświęcimy część naszej wystawy. Nie zabraknie też odniesień do piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Szykuje się naprawdę ciekawe wydarzenie – dodał.

Swojego zadowolenia z nawiązanej współpracy, nie kryli także przedstawiciele Pogoni Siedlce. Prezes Łukasz Jarkowski podkreślił, że organizowana wspólnie wystawa to wspaniała inicjatywa, pokazująca jak ważny jest sport, który łączy ludzi, a nie dzieli.

– Jestem zaszczycony możliwością sprawowania funkcji prezesa w klubie, o tak bogatej tradycji. Pogoń miała lepsze i gorsze okresy, ale zawsze pełniła ogromnie ważną rolę w świadomości mieszkańców Siedlec i okolic. Czujemy to brzemię odpowiedzialności i staramy się mu podołać – mówił podczas spotkania.

Organizatorzy chcieliby aby patronat nad wystawą zobjęło Muzem Sportu oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Jest także apel do wszystkich kibiców, mieszkańców, kolekcjonerów i pasjonatów piłki nożnej, o udostępnienie na czas wystawy swojej kolekcji. Kontakt w tej sprawie: Grzegorz Koprukowiak – +48 731 000 751, g.koprukowiak@mkppogonsiedlce.pl / Krzysztof Chaberski – +48 698 000 028

fot. MKP Pogoń Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?