SPIN

Wystawa fotografii Pawła Bączyka „Między świtem a zmierzchem”

Aneta Borkowska czwartek, 25 maja 2023, 21:38 Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 1 czerwca (czwartek) o godz. 18. do Galerii Fokus na wernisaż wystawy fotografii Pawła Bączyka pt. „Między świtem a zmierzchem”. Wystawa czynna będzie do 30 czerwca.

Paweł Bączyk — urodzony najprawdopodobniej między świtem a zmierzchem. Z pewnością 28 maja 1963 roku w Gubinie. Od wielu lat związany z Grupą Twórczą Fotogram, działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Współautor wielu wystaw, uczestnik plenerów i warsztatów fotograficznych.

Przede wszystkim jednak to obdarzony duszą artysty człowiek, realizujący swoje wizje poprzez fotografię. Szczególnie zaś poprzez fotografię czarno-białą, najbardziej klasyczną i elegancką, a jednocześnie wyjątkowo trudną. Głównym środkiem przekazu jest w niej kształt i faktura. Żeby je dostrzec w otaczającym nas szalenie kolorowym świecie, trzeba — jak mówi Paweł — nie tylko widzieć, ale też myśleć w sposób biało-czarny.

Wykorzystywana przez Pawła technika podczerwieni dodatkowo uwypukla strukturę i formę obiektów fotografowanych i sprawia, że zdjęcia wydają się trójwymiarowe, nabierają głębi, ożywają. Nie ma nic bardziej fascynującego niż patrzenie na fotografie, które skłaniają do zatrzymania się i pochłonięcia każdego detalu. A takie są właśnie fotografie Pawła. Zajmujące. Tajemnicze. Ekscytujące. Dzięki nim możemy dostrzec niezwykłe piękno rzeczy zwykłych — wody, drzew, kamieni. (Magdalena Kasprzykowska)

reklama

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.