SPIN

Pracownia Anatomii Prawidłowej gotowa na studentów ZDJĘCIA

Aneta Borkowska piątek, 15 września 2023, 11:52 Siedlce

Pracownia Anatomii Prawidłowej przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym oficjalnie otwarta. Obiekt stanowi nieodzowny element infrastruktury dydaktyczno-badawczej dla kierunku lekarskiego, który ruszy już od października.

– Podstawowym elementem nauczania na kierunkach medycznych jest poznanie marko i mikro anatomii człowieka. To umożliwia dalsze wykonywanie zawodu pielęgniarki, ratownika i lekarza – mówi Jakub Radziszewski, dziekan wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu. – I temu służy ta pracownia. Można tu nauczać i teorii i praktyki. Zajęcia takie odbywają się już na pierwszy roku studiów – dodaje.

Pracownia wyposażona została w wymagane zaplecze magazynowe (baseny, chłodnie), stanowisko do preparatyki oraz infrastrukturę socjalną (szatnie, natryski itp). Zamontowane zostały 4 stanowiska sekcyjne, wyposażone m.in. w specjalistyczne, bezcieniowe oświetlenie operacyjne i system wizyjny.

Pracownia Anatomii Prawidłowej wyposażona została w profesjonalny sprzęt i pomoce dydaktyczne, do których można zaliczyć m.in: basen do przechowywania zwłok w formalinowej mieszance konserwującej (4 ciała na 2 poziomach) z podnoszeniem hydraulicznym, stanowisko do płukania i suszenia ciała po wyjęciu z basenu, komorę chłodniczą na 4 ciała, stół sekcyjny z regulowaną wysokością, piłę oscylacyjną do kości i otwierania czaszki czy mikroskopy.

Uczelnia posiada już pracownię genetyki molekularnej oraz centrum symulacji medycznej. Studia na kierunku lekarskim potrwają 6 lat i będą odbywać się w systemie stacjonarnym, a w programie znajdzie się aż 6 tysięcy godzin zajęć. W tym dużo praktycznych w szpitalach miejskim i wojewódzkim oraz w Sokołowie Podlaskim, Węgrowie czy w Łosicach.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 11 579 288,86 zł.

Komentarze (1)

  1. olo dodano 10 miesięcy temu

    raczej pracownia bezczeszczenia zwłok

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?