SPIN

Mostostal złożył odwołanie w sprawie spalarni

Aneta Borkowska piątek, 22 września 2023, 11:34 Siedlce

W siedleckim Mostostalu trwa spotkanie w sprawie spalarni. Spółka jest bowiem jednym z podmiotów, które odwołały się od decyzji środowiskowej prezydenta miasta w sprawie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

– Całość dokumentacji to blisko 6000 stron. Dział ochrony środowiska Mostostal Siedlce przeanalizował te dokumenty i specjaliści dopatrzyli się nieprawidłowości. W tym związanych z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego – mówi prezes Tomasz Hapunowicz. – Czytając uzasadnienie zaskarżonej decyzji prezydenta nie sposób nie odnieść wrażenia, że jedną z głównych przesłanek do jej wydania była presja czasu i widmo utraty dofinansowania dla planowanej inwestycji – dodaje.

W uzasadnieniu możemy przeczytać: Niezrozumiała jest dla nas sytuacja, gdzie instalacja, która ma powstać w sąsiedztwie nie tylko naszej filmy, ale również zabudowy mieszkaniowej i obiektów użyteczności publicznej (przedszkole, żłobek) nie będzie zobligowana do stosowania najlepszych dostępnych technologii (tzw. BAT) ponieważ jej maksymalna moc przerobowa została skalkulowana na poziomie 2,95 t odpadów/godzinę. Posiadanie przez instalację pozwolenia zintegrowanego i konieczność stosowania w niej technologii BAT są obligatoryjne dla instalacji, których moc przerobowa wynosi powyżej 3 t odpadów/godzinę. Tak więc tylko 50 kg zdecyduje o tym, że planowana spalarnia odpadów nie będzie musiała spełnić najbardziej rygorystycznych norm ochrony środowiska.

– Naszym zdaniem w raporcie środowiskowym nie doprecyzowano kwestii związanych z rozwiązaniem zagadnień technologicznych. Zachowujemy się odpowiedzialnie. Nie odnosimy się do zasadności tej inwestycji – tłumaczy Hapunowicz.

Obecnie odwołania, które złożyły jeszcze osoba prywatna i stowarzyszenie znajdują się w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, które je rozpatrzy. W sprawie najważniejszy jest czas, bo siedlecki PEC, który jest inwestorem musi do 3. października przekazać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzję ostateczną o budowie. Taką jest utrzymanie w mocy decyzji prezydenta. Jeśli to nie nastąpi do wspomnianego terminu, dofinansowania z NFOŚiGW nie będzie a co za tym idzie nie będzie inwestycji, bo ani PEC ani miasto nie mają na nią środków własnych.

5 komentarzy

 1. Manipulacje dodano 2 miesiące temu

  W moim przekonaniu to interesowne naciaganie. Obliczone na to, żeby to 'Zielone gminy', (które nawiasem robią wycinki całych połaci lasów) wybudowały swoją spalarnię kosztem mieszkańców Miasta Siedlce. Spalarnię. Nawet nie Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Tam dopiero będą zachowane normy. Już to widzę. Jeśli przez takie działania, mieszkańcy Miasta Siedlce nie będą mogli płacić mniej za ciepło, śmieci, słowem uiszczać mniejszych opłat, to można za to podziękować tym, którzy mienią się 'ambasadorami naszego regionu'.

 2. rolnik dodano 2 miesiące temu

  Jeden znaczący pisior złożył odwołanie to i pisowski zakład też dorzuca swoją cegiełkę. Jest takie przysłowie o gównie i okręcie, może w tym przypadku warto by było to zacytować. W tym cyrku chodzi o to, by wywóz odpadów był drogi, a mieszkańcy nie mieli taniego ciepła ze spalarni odpadów.

 3. Fontanna dodano 2 miesiące temu

  Dalej głosujcie na tych idiotów co wstrzymują postęp i inwestycje. Specjalnie czekali 6 miesięcy żeby złożyć odwołanie na kilka dni przed upływem terminu. To celowe działanie ambasadora który utopił ponad miliard złotych w Ostrołęce. Czy wyborcy pisu są naprawdę aż tak głupi???
  Jakie przedszkole i jaki żłobek działa w dzielnicy przemysłowej i kto wydał na to pozwolenie? Kolejna bujda na resorach a pelikany łykają 😞

 4. Fajne te trolowe komentarze hehe dodano 2 miesiące temu

  Panie Hapunowicz , Dziękujemy za walkę w imieniu mieszkańców

 5. Fontanna dodano 2 miesiące temu

  Przecież Hapunowicz to marionetka

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?