SPIN

Pierwsze budynki oddane do użytku ZDJĘCIA

Aneta Borkowska poniedziałek, 13 listopada 2023, 14:31 Siedlce

Budynek sztabowy oraz 3 budynki koszarowe przekazane do użytku. Nowe obiekty to część kompleksu 18. Dywizji Zmechanizowanej jaki powstaje na niemal 50-hektarowym terenie przy ulicy Składowej.

Budynek sztabowy ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, ma ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych w tym część do których cywil nigdy nie zajrzy.

– Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2021 roku. To łącznie 33 nowe budynki oraz 13 przebudowywanych – mówi rzecznik prasowy mjr Kamil Dołęzka. – Cała inwestycja jest rozłożona w czasie na kilka lat, ostatnie obiekty zostaną oddane do użytku w 2027 roku – dodaje.

Budynki koszarowe pomieszczą łącznie prawie 1100 żołnierzy. Są dostosowane do osób niepełnosprawnych. Przeprowadzka potrwa do końca roku.

– To inwestycja naprawdę na najwyższym poziomie. Dziękuję każdej osobie, która przyczyniła się do tego, że mamy tak piękne obiekty – mówi dowódca 18 Dywizji generał Arkadiusz Szkutnik. – Budowa trwała 33 miesiące, zaczęła się 13 stycznia i dziś też 13 więc ta „trzynastka” dla nas jest szczęśliwa. Budynki spełniają najwyższe standardy jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mają najnowsze technologie. Będą to naprawdę komfortowe warunki do pracy i służby. Mogę powiedzieć, że kiedyś było tu ściernisko, a teraz mamy obiekt, który będzie służył na wiele pokoleń – dodaje.

Ale budynek sztabowy i koszarowe to nie wszytko. W ramach kompleksu powstaną także hale sportowe gdzie oprócz kilku boisk będzie także strefa odnowy biologicznej, by po pracy żołnierze mogli się również zrelaksować. Będzie też nowoczesny budynek stołówki, magazyny, garaże oraz hale remontowe do naprawy pojazdów.

Przy Składowej oprócz 18 batalionu dowodzenia, który obsługuje dowództwo i sztab Dywizji mieszczą się również pododdziały 1. Warszawskiej Brygady Pancernej m.in dywizjon przeciwlotniczy i kompania saperów. W siedleckiej jednostce stacjonują m.in. armatohaubice czy pojazdy opancerzone typu cougar.

2 komentarze

  1. rolnik dodano 8 miesięcy temu

    Wojsko ma budynek sztabowy z prawdziwego zdarzenia. Jest się z czego cieszyć. Dobrze że żadnego tłuściejszego pisiora chyba nie było na otwarciu, bo na zdjęciach nie został uwidoczniony.

    • Łukasz dodano 8 miesięcy temu

      Jakby dalej platforma rządziła przez ostatnie 8 lat to w tym miejscu byłoby nowe osiedle Strusa – bo by na trwałe wojsko z Siedlec by wyszło.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?