SPIN

Centrum Symulacji Medycznej dla położnych

Aneta Borkowska sobota, 2 grudnia 2023, 07:17 Siedlce

Centrum Symulacji Medycznej dla położnych już otwarte. Dzięki temu Akademia Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach będzie mogła jeszcze lepiej kształcić na tym kierunku.

W Centrum jest sala porodowa ze sprzętem, identyczna jak w szpitalu. Dodatkowo jej głównym elementem jest zaawansowany technologicznie fantom udający rodzącą kobietę, która potrafi odwzorować także przeróżne zachowania pacjentów.

– Mamy monitory, tlen, wszystko odbywa się tak jak naprawdę wygląda porób – mówi kierownik Centrum Symulacji Anna Bednarczyk. – Jesteśmy w stanie zaprogramować każdą sytuację, która może zdarzyć się na sali porodowej, dzięki temu studenci mogą przejść wielokrotnie przez te same czynności, aż będą w stanie wykonywać je perfekcyjnie – dodaje.

Studenci mogą więc ćwiczyć postępowanie w stanach zagrożenia życia np. rzucawki, odklejenia się łożyska czy zakleszczenia dziecka w drogach rodnych. Studenci podczas nauki są obserwowani przez lustro weneckie przez wykładowców, a następnie omawiane są ewentualne nieprawidłowości.

Centrum zostało dofinansowane przez Unię Europejską. Uczelnia w 2019 roku otworzyła także Centrum dla pielęgniarstwa.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?