SPIN

Basen przy „Ósemce” już gotowy ZDJĘCIA

Aneta Borkowska czwartek, 8 lutego 2024, 11:43 Siedlce

Trwał półtora roku, miał kilka opóźnień i kosztował blisko 15 milionów złotych. Ale wreszcie jest gotowy i za moment będzie służył uczniom. Basen przy Szkole Podstawowej nr 8 jest już po generalnym remoncie.

– Stary basen był z betonową niecką z płytkami, a teraz mamy najnowocześniejszą technologię i nieckę ze stali nierdzewnej – mówi prezydent Andrzej Sitnik. – Ważna inwestycja dla miasta i na potrzeby uczniów oraz mieszkańców – dodaje.

Zakres remontu był bardzo szeroki i powstał praktycznie nowy obiekt w starych ścianach. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w sierpniu ubiegłego roku, potem termin przesunięto na październik, a potem na koniec roku. Pierwsze opóźnienie spowodowały dodatkowe prace pod niecką basenu. Drugie wiązało się z wykryciem pęknięć w części elementów żelbetowych.

– W zasadzie zmieniło się wszytko – mówi Karol Wnorowski, dyrektor SP nr 8. – Mamy teraz nową szatnię, recepcję, prysznice, obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, jest dodatkowa przebieralnia, mamy systemy elektronicznego powiadamiania o zdarzeniu w szatni czy przebieralni by ratownik mógł szybko zareagować. Nowa jest cała technologia oczyszczania i uzdatniania wody – dodaje.

Basen wybudowano w 1994 roku i był wtedy pierwszą i jedyną w mieście i okolicy krytą pływalnią. Od powstania obiektu niecka basenu i stare pomieszczenia nie były gruntowanie modernizowane. Przeprowadzano tylko doraźne remonty i niezbędne naprawy. Obecnie z pływalni korzysta łącznie ponad 2,5 tys. uczniów z miejskich placówek.

Remont pozwoli na oszczędności chociażby dotyczące wymiany wod. Teraz będzie odbywało się to raz do roku, a może nawet rzadziej, wcześniej było to dwa razy lub więcej. Koszt wymiany to 15 tysięcy złotych.

Remont kosztował blisko 15 milionów złotych. Ponad 10 milionów to dofinansowanie z Polskiego Ładu, dodatkowo samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ponad pół miliona złotych w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Reszta pochodzi z budżetu miasta. Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się jutro (9 lutego) o godz 10.

Basen będzie otwarty od środy (14 lutego). Cena biletu normalnego to 15 zł. Z obiektu będą mogli korzystać także mieszkańcy. Szkoła jest w trakcie tworzenia harmonogramu.

Basen przed remontem (zdjęcia dzięki uprzejmości firmy ZELTECH)

zdjęcia własne oraz dzięki uprzejmości firmy ZELTECH

2 komentarze

  1. y. dodano 5 miesięcy temu

    Niby fajnie, że jest, i to odnowiony, ale przy cenie 15 zł za 45 minut za taki obiekt staje się totalnie nieatrakcyjny.

    Aquapark w cenie podobnej (20 zł/60 minut) oferuje dużo więcej, a dodatkowo pozwala na korzystanie z Siedleckiej Karty Sportowej i kart typu Multisport. A to wszystko, oferując dużo, dużo więcej możliwości.

    Wielki zawód sprawiają też trudności z realizacją (i opłacalnością!) lekcji pływania w formie takiej, jak to było przed remontem. Może się mylę, ale wydaje mi się, że basen będzie stał i w większości ładnie wyglądał (poza korzystaniem z niego sekcji pływackich ze szkoły itp.).

  2. K. dodano 5 miesięcy temu

    Czy jest szansa na powrót instruktorów z Idolka?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?