SPIN

Stracili oszczędności – łącznie 125 tysięcy

Aneta Borkowska czwartek, 18 kwietnia 2024, 06:28 Siedlce

Do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zgłosiły się dwie osoby, które chcąc się wzbogacić straciły duże sumy pieniędzy. Łącznie 125 tysięcy złotych.

70-letni mężczyzna odebrał telefon z informacją o możliwości zainwestowania i szybkim zysku, na co się zdecydował i zrobił przelew w kwocie 1000 zł na rachunek bankowy wskazany przez doradcę inwestycyjnego.

– Aby płynnie przejść przez proces inwestycji polecono 70-latkowi zainstalowanie aplikacji umożliwiającej zdalne korzystanie z pulpitu jego komputera, co ten uczynił – mówi rzeczniczka siedleckiej policji Ewelina Radomyska. – Następnie rzekomy doradca wszedł na stronę inwestycji i pokazywał mu jak inwestuje jego pieniądze, namawiając go na zwiększenie kwoty lecz senior odmówił po czym zakończył rozmowę. Po kilku dniach zauważył, że na jego koncie bankowym brakuje prawie 100 tys. zł i do tego ma wykorzystane środki z kart kredytowych – dodaje.

Niestety mężczyzna poprzez zainstalowanie aplikacji umożliwił oszustom dostęp do komputera, przez co mogli wejść na jego konto bankowe i wykonać transakcje bez jego wiedzy i zgody.

Drugą oszukaną była 40 – letnia kobieta, która straciła prawie 25 tys. zł.

– Wprowadzona w błąd przez doradcę inwestycyjnego pokazującego jej wykresy z zysków sama chcąc zyskać więcej, przelewała kolejne pieniądze na wskazane przez doradcę konta. Po zrobieniu ponad 20 przelewów usłyszała przez telefon, że coś źle kliknęła i traci na inwestycjach – tłumaczy rzeczniczka.

Jedyną możliwością ratunku miała być wpłata kolejnych 23 tys. zł. Jednak zanim to zrobiła sprawdziła strony internetowe, skąd dowiedziała się, że to oszustwo.

Policja przypomina, aby nie instalować pod żadnym pozorem aplikacji umożliwiających zdalne korzystanie z naszych urządzeń takich jak telefon czy komputer oraz by nie podawać haseł i loginów do swoich kont internetowych.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?