SPIN

Budżet załatany, ale płynności finansowej nie ma

Aneta Borkowska wtorek, 14 maja 2024, 17:59 Siedlce

Zwiększone dochody o ponad 4 miliony i zmniejszone wydatki o blisko 9. To efekt zwołanej dziś sesji. Samorząd musiał znaleźć 13 milionów 700 tysięcy, bo według Regionalnej Izby Obrachunkowej budżet miasta się nie bilansował, a poprawki muszą być złożone do jutra.

Dochody władze miasta chcą zwiększyć sprzedając dwie nieruchomości: przy Asłanowicza i Świętojańskiej.

– Jeżeli chodzi o nieruchomość przy ulicy Świętojańskiej to uważam, że w samym przetargu cena może być ostatecznie wyższa. Zwłaszcza jeżeli zobaczymy zainteresowanie i jeżeli uznamy, że jesteśmy w stanie wziąć za nią więcej – mówi prezydent miasta Tomasz Haunowicz.

Jeśli chodzi o obniżenie zaplanowanych wydatków to miasto dokonało po prostu przesunięć w tych zadaniach, które nie są konieczne.

– Zdjęliśmy milion 300 tysięcy przeznaczone na zagospodarowanie placu wokół budynku urzędu przy ul Prusa – wyjaśnia skarbnik Kazimierz Paryła.  – Jest już maj, projektu na razie nie ma, więc nie ma sensu tych pieniędzy trzymać – dodaje.

Zdjęto także 300 tysięcy z remontu drugiego etapu targowiska, bo przetarg rozstrzygnięto korzystniej niż zakładano. Kolejne 300 tysięcy usunięto z montażu oświetlenia ledowego, bo miasto liczy, że będzie miało na to stu procentowe finansowanie.

– Największą kwotę stanowi około 5 milionów zaplanowane na wynagrodzenia w szkołach, ale to pokryjemy to z funduszu przeznaczonego na pomoc dla Ukrainy, co znaczy, że w praktyce nauczyciele nie odczują tych zmian – wyjaśnia skarbnik.

Dzisiejsze działanie, co wielokrotnie podkreślał prezydent, jest jednak tylko działaniem doraźnym, bo problem z budżetem jest znacznie większy.

– Te prawie 14 milionów złotych to wierzchołek góry lodowej. Już dzisiaj możemy powiedzieć, ze nie mamy płynności finansowej. Miasto po prostu nie ma gotówki. Za dwa tygodnie będziemy musieli uruchamiać obligacje – zaznacza Tomasz Hapunowicz. – Liczymy wszystkie braki, wszystkie zawyżone dochody i tych obligacji będzie za mało na pokrycie wydatków w tym roku. Może to być ponad 30milionów dodatkowego deficytu. My w tej chwili borykamy się nie tylko z ZUSem, ale nie będziemy mieli pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń – dodaje.

Dzisiejsze zmiany w budżecie musiały być przyjęte szybko, bo w przeciwnym razie RIO mogła uchylić miastu uchwały budżetowe a to, w konsekwencji, doprowadziłoby do tego, że Izba sama dokonałaby zmian w budżecie.

19 komentarzy

 1. Vincent Rostowski dodano 2 tygodnie temu

  Im szybciej komisarz wejdzie do Miasta i odsunie Hapunowicza od rządzenia tym lepiej dla Siedlec.

  • Siedlczanin dodano 2 tygodnie temu

   Im szybciej zrozumiesz że piszesz tym lepiej dla tego portalu

  • Norbi dodano 2 tygodnie temu

   Vincent, skąd ty mieszkasz.

 2. pko dodano 2 tygodnie temu

  więcej kredytów i obligacji, więcej!

 3. siedlczanin dodano 2 tygodnie temu

  a skąd będą pieniądze dla nauczycieli, bankomat co niedzielę był juz kasą nie rządzi

 4. Słuchacz dodano 2 tygodnie temu

  Przecież emitowanie obligacji było już za rządów Pana Kudelskiego, Pana Silnika też……ktokolwiek by teraz nie został prezydentem boryka się z tym samym problemem. Trzeba znaleźć rozwiązanie bo inaczej Komisarz zapuka do drzwi. Wtedy nie będzie wesoło.

 5. Uuuuu dodano 2 tygodnie temu

  I znów wina Sitnika . Tylko sprzedaż i sprzedaż i obligacje może teraz będzie wina Hapunowicza.Pozatym czekam kiedy gościu Hapunowicz sprostuje w mediach ogólnopolskich że Siedlce to nie PISoland tylko zgoda i rozwój. Przecież cały czas w kampani tak twierdził chyba że był KŁAMCĄ.

 6. Osoby kompetentne dodano 2 tygodnie temu

  A może by zaczęli zatrudniać osoby kompetentne. A jak widać potwierdzenie tego, że np TV Wschód jest partyjne to wstawienie prezesa z tej telewizji. Rada nadzorcza również to Partia więc skutek jest wiadomy.

  A obligacje kredyty to porażka Pana Hapunowicza bo jak sam mówił wie jak zarządzać.

 7. rolnik dodano 2 tygodnie temu

  Obligacje ? Chyba że dla naiwnych. A Sejmik Mazowiecki rządzony przez Platformę będzie za każdym razem krytycznym okiem spoglądał na wnioski miasta rządzonego przez pisiora. Na pomoc pisiory niech nie liczą. I tak ma być !

  • obserwator dodano 2 tygodnie temu

   Wiedział jak zarządzać w czasie kampanii, a teraz jest szara rzeczywistość więc nie musi umieć, ważne że jest.

 8. Ola dodano 2 tygodnie temu

  I zaczyna się sprzedaż…a miało być tak pięknie

 9. czarno to widzę dodano 2 tygodnie temu

  ale tak naprawdę to Kudelski wszystko wyprzedał. Zostały drobiazgi no i ….błonia. Na tereny ARMS też podobno jest chętny i na teren po amfiteatrze.

 10. fontanna dodano 2 tygodnie temu

  Puk puk – kto tam? Magellan

 11. Straszne ale prawdxiwe dodano 2 tygodnie temu

  Jeszcze dobrze biurka wójt nie otworzył a już 2 budynki idą pod młotek. Wstydził by się rozpoczynać od wyprzedaży mienia wspólnego. Ale wiadomo stare układy wróciły będzie nowy blok .

 12. Patryk dodano 2 tygodnie temu

  No cóż nowy prezydent miasta Siedlce to jakaś kpina.

 13. Wujek dobra rada dodano 2 tygodnie temu

  Panie Chojecki oglądałem sesję, jest pan strasznym burakiem, trochę pokory bo za chwilę będzie panu potrzebna.

 14. Zawiedziony dodano 2 tygodnie temu

  A miało być tak pięknie. po amerykansku. A tu sprzedaż majątku. No pięknie się zaczyna. Biedne Siedlce.

 15. obserwator dodano 2 tygodnie temu

  Co chcieli to mają. Jakoś nie widać tych hura optymistów co wychwalali elekta pod niebiosa.

 16. Felek mysliciel dodano 1 tydzień temu

  To mysl panie Hapunowicz mysl pachales sie panna stolek to teraz pański problem.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?