SPIN

Wojewoda mazowiecki: Możecie skontrolować autokar

Beata Głozak piątek, 2 lipca 2010, 12:15 Aktualnie

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki zwrócił się do rodziców, aby jak najlepiej zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci podczas wakacji. W przesłanym materiale prasowym przedstawił „Praktyczne porady dla rodziców”. Oto one:

1. Masz prawo zgłosić do kontroli autokar, którym Twoje dziecko będzie jechać na letni wypoczynek. Zrób to najlepiej 2, 3 dni przed wyjazdem. Sprawdź czy organizator już tego nie zrobił! Policjanci sprawdzą stan techniczny samochodu, wymaganą dokumentację oraz trzeźwość kierowcy. Ty będziesz miał pewność, że Twoje dziecko bezpiecznie dojedzie do celu.

2. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie będzie się bawiło w czasie wakacji. Zadbaj o to, by unikało miejsc w pobliżu dróg, bo bawiąc się w takim miejscu, może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu i bez zastanowienia wbiec na jezdnię.

3. Jeśli dziecko spędza wakacje na świetlicy czy w domu kultury, wybierz najbezpieczniejszą dla niego drogę do placówki. Odprowadź pociechę na zajęcia, by pokazać mu, którędy ma iść i jak nie narażać się na niebezpieczeństwo. Przypomnij o podstawowych zasadach drogowych, obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi. Pamiętaj, że dzieci nie zawsze mają świadomość, że łamiąc przepisy ruchu drogowego, narażają się na niebezpieczeństwo.

4. Zadbaj o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe, mogą to być kolorowe wszywki w ubraniu. Choć latem później zapada zmrok, dzięki nim, nawet w miesiącach letnich dziecko jest lepiej widoczne dla przejeżdżających samochodów.

Źródło: Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?