SPIN

Wielu artystów mogłoby pozazdrościć talentu uczestnikom

Aneta Borkowska poniedziałek, 18 października 2010, 17:12 Kultura, Wydarzenia

„Każdy człowiek jest aniołem, ale aniołem z jednym skrzydłem. Żeby mógł wzlecieć musi go objąć drugi człowiek. To zdanie dedykuję wszystkim pedagogom i wychowawcom oraz uczestnikom wystawy by swoje skrzydła rozwinęli”.

Takimi słowami Mariusz Orzełowski przywitał dzisiaj uczestników podczas inauguracji IX Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „RADOŚĆ TWORZENIA”. Jest to już 9 edycja festiwalu. W tym roku uroczyste otwarcie wystawy plastycznej odbyło się w Siedlcach w sali Podlasie pod okiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Po wystąpieniach zaproszonych gości (Małgorzata Kowalska z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Tomasza Nowaka, Ireneusza Parzyszka i Mariusza Orzełowskiego) wszyscy zebrani obejrzeli spektakl przygotowany przez teatr „Otwarte Drzwi”, posłuchali wierszy osób niepełnosprawnych oraz piosenek w wykonaniu Szymona Kusarka.

Małgorzata Kowalska – Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, które jest organizatorem festiwalu:
Od 9 lat ideą tego festiwalu jest umożliwienie podopiecznym licznych mazowieckich placówek opiekuńczych czy wychowawczych zaprezentowania swoich umiejętności we wszystkich możliwych dziedzinach sztuki. Sztuki, począwszy od teatru, przez piosenkę, plastykę po taniec. W tym roku Miejski Ośrodek wziął na siebie przygotowania i świetnie sobie z tym poradził. Ale nie tylko w Siedlcach „działa” festiwal. W najbliższych dniach w Garwolinie odbędzie się dzień muzyki. Następnie jedziemy do Makowa na dzień tańca, potem w Radomiu odbędzie się dzień teatru. Taki festiwal to szczególne wydarzenie dla osób niepełnosprawnych, gdyż mogą pokazać „światu”  swoje prace. To dla nich olbrzymie przeżycie. To takie poczucie, że jest się na prawdziwej scenie i jest się prawdziwym artystą. A wielu artystów mogłoby tego talentu dzisiejszym uczestnikom pozazdrościć.

W wystawie udział wzięli:
Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej, Dom Pomocy Społecznej w Wirowie, Specjalny Ośrodek – Szkolno Wychowawczy w Przyłęku, Zespół Szkół Specjalnych w Łbisku, Zespół Szkół nr2 w Radomiu, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Stoku Lackim, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wyszkowie, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci w Radomiu, PSOUU Koło w Wyszkowie, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wołominie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Węgrowie, Zespół Szkół Specjalnych w Wołominie, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” w Warszawie , Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy” Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu, „Dom Nad Stawami” DPS w Siedlcach, Mateusz Sitnicki – Publ. Gimn. w Żeliszewie Podkościelnym, Tomasz Jaśkiewicz – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Pieścirogach, 20.Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej.

ab

Komentarze (1)

  1. zachwycona dodano 11 lat temu

    Jestem zachwycona pracami państwa: Michała Laskowskiego, Oli Olszewskiej i Wiesława Nowackiego. Gratuluję. naprawdę piękne prace.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?