SPIN

Sienkiewicza 33 pod ochroną konserwatora zabytków

Beata Głozak piątek, 3 czerwca 2011, 11:29 Siedlce, Wydarzenia

Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie zakład fotograficzny Adolfa Gancwola- Ganiewskiego znalazł się w rejestrze zabytków.

W informacji na stronie internetowej czytamy:

„Ze względu na szczególną wartość historyczną pod ochroną konserwatora zabytków znalazł się budynek przy ul. Sienkiewicza 33 w Siedlcach, w którym od 1885 roku miał zakład fotograficzny słynny fotograf Adolf Gancwol – Ganiewski.

Gancwol dokumentował historię Siedlec i okolic. Specjalizował się zwłaszcza w portretach grupowych. Fotografował uczniów siedleckich szkół, policjantów, strażaków, żołnierzy. Zdjęcia budynków wydawał w formie pocztówek. Jego fotografie w większości zachowały się do obecnych czasów i służą jako bogate źródło historyczne do badań naukowych.

Oprócz fotografowania Gancwol, brał czynny udział w życiu miasta. Był aktywnym członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, angażował się w działalność oświatową. Fundował stypendia dla najzdolniejszych dzieci, a będąc kierownikiem kina letniego umożliwiał młodzieży bezpłatny udział w projekcjach filmowych.

1 kwietnia 1942 roku został uwięziony w siedleckim getcie, mógł jednak opuszczać jego bramy, aby nadal prowadzić zakład fotograficzny. W sierpniu 1942 roku wywieziono go do Treblinki, gdzie zginął. Do roku 1952 zakład fotograficzny Adolfa Ganiewskiego prowadzony był przez jego uczniów Ludmiłę i Wacława Rudeckich.

Budynek w którym mieścił się zakład fotograficzny, to obiekt parterowy z poddaszem. Na szczególną uwagę zasługują detale, w tym profilowane obramienia okienne z półkolistymi i trójkątnymi nadokiennikami. W partii poddasza na osi znajduje się szeroka wystawka zamknięta trójkątnym szczytem.”

źródło: MWKZ w Warszawie

6 komentarzy

 1. :-D dodano 11 lat temu

  To się aktualny właściciel nieruchomości ucieszy!

 2. Daleko od Szosy dodano 11 lat temu

  Szkoda tylko, że tego zakładu nie ma, mieścił się w podwórku w budynku przypominającym stare komurki ze szkalanymi ścianali i częściowo szklanym dachem, został rozebrany nim stwierdzono co rozbierano. Sienkiewicz 33 to miejsce gdzie Gancwol mieszkał, ale jego atelier już nie ma.

 3. Dafi dodano 11 lat temu

  http://www.tygodnik.siedlecki.pl/img/artykuly/33_2010_02_07_16_06_21.jpg to jest ten budynek.

 4. Nie ma sprawy. dodano 11 lat temu

  Jak Strus to wykupi, to pan Konserwator wykreśli z rejestru zabytków. Już tak bywało.

 5. O co tu chodzi? dodano 11 lat temu

  Za budynkiem jest piękny plac. To centrum miasta.

 6. ... dodano 11 lat temu

  pamiętam przetarg chyba ze 4 lata temu w urzędzie miasta, walka musiała być była ostra …cena końcowa chyba 3 razy większa niż wywoławcza. pewnie właściciel czekał na tzw zniszczenie samoistne 🙂 a tu konserwator się upomniał o swoje i wartość 3 razy w dół poszła przez ten zapis.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?