SPIN

INFO PRASOWE: Konsultacje ws. planu ratownictwa medycznego

Beata Głozak środa, 8 lutego 2012, 16:57 Aktualnie, Wydarzenia

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki zaprezentował przedstawicielom samorządów zmiany w Planie Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Ich opinie przyjmowane są do 22 lutego.

Utworzono pięć nowych miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego (Głowaczów, Policzna, Jabłonna, Leoncin i Radom – Glinice), przy zachowaniu 122 dotychczasowych. Utrzymana zostanie obecna liczba zespołów – 178,75 w województwie. Zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z dyspozytorniami. Z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6.Tym samym zwiększono ich zasięg oraz liczbę karetek dostępnych dla dyspozytora w rejonie: Warszawa – 65,25; Płock – 28; Radom – 22; Siedlce – 19,5; Ostrołęka – 19; Grójec – 25.

Aby pomóc samorządom w przystosowaniu się do zmian, w tym do zmniejszenia liczby rejonów z 43 do 6, nowy system ratownictwa medycznego wprowadzany był dwuetapowo – w 2011 r. (do 29 rejonów) i w 2012 r. Planowane jest dalsze zwiększanie środków na ratownictwo medyczne – o 1,6 proc. w 2012 r. – do 230 mln zł. Doskonalona będzie współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na Mazowszu mamy dwa eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku oraz dwie sezonowe karetki wodne (Zegrze i Płock). Każda dyspozytornia posiada spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach.

Przygotowując Plan brano pod uwagę m.in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego zespołu ratownictwa medycznego na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jeden zespół – z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Plan będzie szczegółowo przedstawiamy na spotkaniach wojewody z prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, organizowanych w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – w lutym i marcu br.

Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego/ opr. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?