SPIN

Jeszcze stać nas na niewielki kredyt

Aneta Borkowska piątek, 15 czerwca 2012, 00:58 Siedlce, Wydarzenia

We wczorajszym dzienniku „Rzeczpospolita” ukazał się materiał o trudnościach finansowych samorządów. Zgodnie z nim, Siedlce z długiem wynoszącym 64,7 proc. dochodów są na 4. miejscu wśród miast w największych tarapatach finansowych. Taka liczba oznacza, że przekroczyliśmy dopuszczalny wskaźnik zadłużenia o niemal 5 proc.

Najbardziej zadłużonym miastem był Toruń (85,3 proc.). Zaraz za nim znalazły się Poznań (71,8 proc.), Włocławek (69,5 proc.), Siedlce (64,7 proc.), Gdańsk (64,2 proc.), Kraków (64 proc.) i Wrocław (62,6 proc.).

– Dług publiczny w wysokości prawie 65 procent to efekt prawie pięćdziesięciomilionowego kredytu wyprzedzającego na finansowanie obwodnicy wewnętrznej – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik miasta. – Te pieniądze spłyną z Unii Europejskiej, ale jak zawsze w takiej sytuacji stanie się to z opóźnieniem. Poza tym na dzień dzisiejszy tego kredytu i tak jest tylko połowa.

STAĆ NAS NA KREDYT

Paryła jednocześnie dodaje, że w związku z tym faktyczne zadłużenie Siedlec wynosi 49,1 proc.

– Jest to zadłużenie bez prefinansowania, czyli bez kredytu wyprzedzającego finansowanie unijne. Nie liczy się do wskaźnika długu i bierze się go do wysokości dofinansowania unijnego, tyle się go dostaje na ile przewiduje umowa z marszałkiem o dofinansowanie unijne – wyjaśnia. 49 procentowe zadłużenie to o 11 proc. mniej niż przewiduje ustawowy próg. Co to oznacza? Aż tyle, że stać nas nawet na jeszcze niewielki kredyt. Cieszyć się jednak nie ma z czego. Jak mówi Paryła sytuacja nie jest łatwa, bo cały czas na miasto zrzucane są kolejne obowiązki bez pokrycia źródeł finansowania, a chodzi głównie o oświatę.

CIĄGLE WYDATKI

– W 2011 roku dołożyliśmy 40 milionów, aby utrzymać szkoły a rok 2012 wygląda jeszcze gorzej. Gdyby szukać cięć na bieżących wydatkach miasta to należałoby między innymi powiększać liczebność klas w szkołach czy przedszkolach, bo to obniży oddziały – twierdzi skarbnik i wylicza. – Pierwszego muszę mieć w kasie 5 milionów na pensję dla nauczycieli, piątego 5 milionów na zapłatę ZUS, a dwudziestego ósmego pozostałe 5 milionów, aby wysłać 300 pracowników administracji szkolno-przedszkonej i obsłudze oraz ośrodkom kultury a dwudziestego 3 miliony na zapłatę podatku dochodowego.  A to są kolosalne pieniądze, które muszą być.

Dług miasta na koniec minionego roku wyniósł 157 mln złotych (pożyczki, kredyty, obligacje, wierzytelności).

8 komentarzy

 1. zapomniał. dodano 9 lat temu

  zapomniał Skarbnik o wydatkach na to co sprokurował trzymany na siłę PAWŁOWSKI, a także o b.dużych wydatkach na NISZOWE przedsięwzięcia lansowane przez GENIUSZA siedleckiej kultury…No musi tez mieć pieniążki na wstęgi, nożyczki itp.

 2. subiektywny obiektywny dodano 9 lat temu

  Toć gołym okiem widać, że ranking jest strasznie naciągany i że obliczany chybioną metodą. Wg moich obliczeń zadłużenie Siedlec jest właśnie na poziomie wskazanym przez skarbnika, że jest to mniej więcej przeciętna krajowa. A poza tym znalezienie się, nawet w tym pseudo-rankingu, w towarzystwie miast z ambicjami oznacza ni mniej ni więcej to, że w Siedlcach przeprowadzanych jest dużo inwestycji, sporo z dofinansowania UE, na które pokrycie bierze się kredyt, aby kasą z UE, na którą czeka się miesiącami, a nawet latami, ten kredyt jak najszybciej spłacić. Siedlce zmieniły się znacznie, kto tego nie zauważa albo nie chce albo specjalnie obrzydza mieszkanie w tym mieście innym.

 3. subiektywny obiektywny dodano 9 lat temu

  O sytuację polskich miast i miasteczek i zrzucania na nich kolejnych zadań finansowania pewnych sfer z życia codziennego, zmianę obliczania zadłużenia obwiniać trzeba Ministra Finansów, który aby "na górze" mu się zgadzało, przerzucił zobowiązania na "dół".

 4. . dodano 9 lat temu

  W innych miastach na pewno liczono w ten sam sposób zadłużenie, więc w czołówce zadłużonych jesteśmy jak by tego nie liczyć.

 5. bb dodano 9 lat temu

  czy to oznacza, ze ten niewielki kredyt bedzie zaciągnięty na budowę ratusza? No bo dzialki na Piaskach zje raczej aqua park.

 6. FAN dodano 9 lat temu

  Skarbnik ma zawsze rację
  Natomiast konsekwencje poniesiemy MY MIESZKAŃCY SIEDLEC

 7. RACZEJ SUBIEKTYWNY BO NA PEWNO NIE OBIEKTYWNY dodano 9 lat temu

  W Toruniu na przykład zadłużenie spada w tym drugim rankingu z 80d0 niecałe 30% więc o jakiej ilosci inwestycji ty piszecz skoro u nas spada tylko o 15%,czyli tylko tyle stanowi finansowanie inwestycji.RESZTA JEST DLUGIEM WYNIKAJĄCYM Z RAŻĄCEJ NIEGOSPODARNOŚCI I BRAKU PLANOWANIA WYDATKÓW ,WYNIKA Z OGROMNYCH PIENIEDZY IDĄCYCH NA PREMIE I WYNAGRODZENIA PARTYJNYCH KOLESI I KOLESI KOALICJANTÓW, NA ROZBUCHANE WYDATKI NA PSEUDO TEATR I HUCZNE OTWARCIA I JUBILEUSZE,BUDOWANIE DRÓG PRYWATNYM PRZEDIĘBIORCOM I DEVELOPEROM.Taka jest chyba prawda o finansach,a nie to co ściemnia pan skarbnik.Nawet odliczając 50mln na obwodnicę to z uni dostaniemy chyba tylko część tej kwoty bo obwodnica miała kosztować chyba dużo mniej.Pozostaje jeszcze prawie 110mln zadłużenia ,to bardzo dużo!!!!Odsetki od kredytu na aqapark /ponad 30mln/spłacamy ,a inwestycja dzieki nieudolnemu prowadzeniu przez ARM NIE WIADOMO KIEDY RUSZY i ile jeszcze dodatkowych milionów będzie kosztowała.Ale cóż wszyscy uśmiechnięci,zadowoleni,a ranking dobitnie świadczy o tym jak niewiele robi się w Siedlcach.

 8. miniStrant dodano 9 lat temu

  To są efekty klerykalnej propagandy w kościołach, za którą klerykalni otrzymali siedlecki majątek i pieniądze z kasy siedleckiego podatnika. Tak rządzi PiS i PO z towrzystwem siedleckim. Biorą wynagrodzenie z państwowej kasy (nasze)i w eekcie rozdają nasz dorobek z Bóg zapłać. Czas na rozliczenie skarbnika i wodzów ( byłych i obecntch) siedleckiej władzy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?