SPIN

Sesja: Prezydent o losie ”Kolejówki”

Aneta Borkowska piątek, 28 grudnia 2012, 14:48 Siedlce, Wydarzenia

Prezydent Wojciech Kudelski odpowiedział na interpelację jednego z radnych ws. przyszłości siedleckiej „Kolejówki”.

Na początku podkreślił, że nie ukrywa iż w gronie ludzi odpowiedzialnych za finanse rozmowy o sytuacji w siedleckiej oświacie są prowadzone.
– Oszczędzamy na kulturze, na sporcie. Dlaczego nie mamy oszczędzać na oświacie? Inwestycje są okrojone do minimum i mamy wręcz obowiązek przypatrzeć się finansom szkół, dla mnie to jest zakład pracy podlegający prawom rynkowym – stwierdził. – Jeżeli w odpowiednim czasie szefostwo zakładu nie podejmie odpowiednich kroków może sprawić, że wszystko co ten zakład osiągnął pójdzie w niwecz.

Odpowiadając konkretnie na temat Kolejówki Kudelski powiedział, że żadne decyzje nie zostały podjęte.
– Rozmowy o oświacie są prowadzone i są prowadzone także rozmowy o tej szkole.

Prezydent przyznał, że podczas spotkania do jakiego doszło w urzędzie miasta z nim i z dyrektorem a także uczniami faktycznie powiedział, że uczniowie będą mieć miejsce w innych szkołach, ale to nie przesądza przyszłości Kolejówki. Zaapelował do radnych i zebranych na sali osób aby ” nie robić atmosfery wokół tej szkoły”, bo ta szkoła i tak ma swoje problemy m.in. z kiepskim naborem.

Prezydent odniósł się także do listu jaki został wystosowany m.in. do redakcji mediów lokalnych a podpisanego przez Radę Pedagogiczną ZSP nr 6.
– Proszę pomyśleć o tym jak ja się czuję kiedy dowiaduję się o takim piśmie, że jest ono na przykład na SPINie a ja takiego pisma nie otrzymałem. Powiedzmy sobie szczerze: ta szkoła jest najbardziej kosztochłonna. Mówimy tutaj o klasie kolejowej, ale czy uczniowie tej klasy czy szkoły nie mogą uczyć się w innym zespole szkół? Podobnie jak nauczyciele. Czy nie mogą uczyć w innych szkołach?

Zdaniem Kudelskiego najważniejsze jest żeby uczniowie mieli gdzie się uczyć a nauczyciele mieli miejsca pracy a tak się stanie bez względu na przyszłość szkoły.

AKTUALIZACJA: W piątek, 4 stycznia do naszej redakcji dotarł skan pisma od nauczycieli i pracowników „Kolejówki” jakie 20 grudnia wpłynęło do Biura Obsługi Interesanta siedleckiego ratusza, a którego adresatem jest prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

bg

kolejowka2

35 komentarzy

 1. absolwent Kolejówki dodano 9 lat temu

  Dopoki nie zmieni sie dyrekcja – Kolejówka nie poprawi naboru. Tu lezy całe sedno sprawy.

 2. haha dodano 9 lat temu

  no to ładnie wybrnął z sytuacji, haha, ciekawe jakim cudem każdy nauczyciel znajdzie pracę w innych szkołach. Chyba na jedną ósmą etatu i na jeden rok umowa, a później baj. Szukaj wiatru w polu i leć do pośredniaka podpisać listę. Ale "miasto" będzie mogło pochwalić się że dało pracę nauczycielom po przeniesieniu szkoły.

 3. uczeń dodano 9 lat temu

  Ja współczuję kolegom z kolejówki, teraz zmieniać szkołę i znów nowi nauczyciele itd, masakra, dlaczego władze nie pomyślą o uczniach!!!!! przecież u kumpla w budowlance są klasy bardzo małe , podobno poniżej 15 osób i nikt o tym nie mówi. Czepili się kolejówki, a może to nie o szkołę chodzi, tylko o ….?

 4. zdegustowany dodano 9 lat temu

  Panie Prezydencie a do kogo ma pan żal? A miasto to niby kiedy chciało poinformować szkołę o jej zamknięciu?! I proszę nie mówić, że nie wie Pan co się w szkole dzieje…Wiadomo o kogo chodzi.
  Przypominam sytuację sprzed dwóch lat kiedy był Pan gościem zaproszonym na szkolną wigilię i deklarował Pan, że za Pana kadencji żadna szkoła w Siedlcach nie będzie zamknięta. Tegoroczną Pańską wypowiedź PRZEDŚWIĄTECZNA pozostawiam bez komentarza. Z taką kampanią reklamową wcale nie byłoby dziwne gdyby TERAZ nabór nie wyszedł, bo DO TEJ PORY miał się całkiem nieźle (w porównaniu z niektórymi innymi szkołami).
  Nie wiem czy Państwo zdają sobie też sprawę z faktu, że będzie to w przyszłości prowadzić do tego, że pojawią się klasy 35-40 osobowe, bo na kolejówce się nie skończy przecież, prawda?… Komfort pracy będzie zatem idealny aby kształcić Państwa dzieci. I zaznaczam, że nie chodzi tu o komfort nauczycieli…Świetnie to będzie ze sobą współgrać w dobie coraz to większych dysfunkcji u dzieci i młodzieży…
  Praca dla nauczycieli? GDZIE? Z liczbą godzin w etacie co najwyżej 5, z umową pracy na rok albo na zastępstwo? A potem na bruk! Po co mydlić oczy opinii publicznej, która nie zna sytuacji od środka?! Damy pracę…Jasne…
  Siedlce – miasto miłosierdzia, a za rok pocałujcie nas w …

 5. Anonim dodano 9 lat temu

  Prezydencie wraca jak bumerang. A myślał pan, ze pan jest ponad wszystko o nie, nie !! Nie sznuje się innych to trzeba dowiadywac się ze słupów ogłoszeniowych .

 6. Romeo dodano 9 lat temu

  Prezydencie wraca jak bumerang. A myślał pan, ze pan jest ponad wszystko o nie, nie !! Nie sznuje się innych to trzeba dowiadywac się ze słupów ogłoszeniowych .

 7. bezradna dodano 9 lat temu

  ciekawe ile rodzin zostanie bez środków do życia żeby nasz "wspaniały" deweloper i władze miasta mogły spokojnie sobie spać i żyć w Mieście Przyjaznym, bo taki widnieje napis przy każdym wieździe do Siedlec. Co my małe żuczki możemy, władza to władza. Gorzej będzie jak przy władzy zacznie się d…a palić i kto władzy pomoże? A tak poważnie to ja już dziękuję za to, że od września będę bezrobotna. Przecież jest tyle innych rozwiązań, żeby nie zamykać szkoły. Można przenieść do jednego budynku dwie inne np. jakąś podstawówkę i gimnazjum. Wtedy będzie praca dla wszystkich, a nie rozprowadzać jedną szkołę po innych szkołach. Nie trzeba być mądrym, żeby się nie domyśleć że ci nauczyciele po roku nie będą mieli pracy. I po co oczy mydlić innym osobom.!!!!!!! Popatrzcie na stan uczniów w poszczególnych klasach w innych szkołach. Wszędzie jest podobnie. W podstawówkach są klasy poniżej 20 uczniów i nikt o tym nie mówi. Panie naczelniku edukacji Pan ma statystyki przed sobą, prawda?!

 8. nauczyciel dodano 9 lat temu

  Zastanawia mnie, skąd te ogromne koszty – ani remontów wielkich, ani administracja i obsługa nierozbudowana, a pomieszczenia są wynajmowane w weekend szkole policealnej. Mam wrażenie, że próbuje się robić oszczędności kosztem jednej szkoły. Może zamiast przymierzać się do likwidacji jednej szkoły należy przeprowadzić cięcia we wszystkich placówkach. Byłoby to w porządku w stosunku do uczniów i nauczycieli tej szkoły.

 9. absolwent Kolejówki dodano 9 lat temu

  Oświatę zlikwiduja bo – jak powiedział na sesji skarbnik – trzeba oszczędzać na wszystkim. Nie ma tylko w planach oszczędności co do budownictwa komunalnego. Jak widać w Siedlcach piorytetem sa mieszkania dla patologii, a nie kształcenie mlodych ludzi.
  Kolejowka ma bardzo dobre położenie. troche starań ze strony dyrekcji, uruchomienie kierunków technicznych – i klasy będa przepełnione. Dzis mamy przerost ambicji u młodzieży – wszyscy studiują i to najczęściej pedagogikę w różnych odmianach. I co? I panie magisterki po pedagogice pracują w Biedronkach, w barach, w szmateksach. A ile kosztuje wykształcenie takiej panienki w zawodzie, w którym z góry wiadomo, pracy nie znajdzie? Zmniejszyc liczbe liceow, a zwiekszyć nabór na kierunkach, po których praca jest. Nie wszyscy muszą byc magistrami.

 10. a moze zredukowac urzedasow w urzedzie miasta? dodano 9 lat temu

  Zamiast wykwalifikowanych nauczycieli, i ich kierownikow po co oni sa potrzebni, o tym nie mowi , prezesikom niech pobcina pobory biora po kilkanascie tys , a prezydent twietdzi ze musi im placic za ich "ciezka "prace ha wszyscy wiedza jak to jest , ale najlepiej dowalic tym na dole

 11. somok dodano 9 lat temu

  skoro sytuacja "kolejówki " jest tak zła jak przedstawia Pan Prezydent Kudelski to dlaczego dopiero teraz się o tym mówi w momencie, kiedy decyzja jest już praktycznie podjęta?
  Dlaczego nikt nie rozliczy dyrekcji z prowadzenia tej szkoły, która od lat działa na jej niekorzyść. Odpowiedz nasuwa się sama, może od dawna o to chodzi żeby szkołę zlikwidować i jest to działanie celowe.
  Panie Celiński co Pan zrobił żeby ratować tę szkołę?!

 12. miki dodano 9 lat temu

  Te wszystkie wpisy niby uczniów to oczywiście wpisy nauczycieli "Kolejówki". Nie dziwię się im, bronią swoich miejsc pracy, ale dlaczego oszukują i mają pretensje do wszystkich. Karta nauczyciela i tak stwarza takie przywileje, że inne zawody mogą tylko pomarzyć. A co do poziomu nauczania w siedleckich szkołach to mam jak najgorsze doświadczenia. Moje dzieci uczyły się tu wielu zupełnie zbędnych rzeczy, w zupełnym galimatiasie i co najgorsze ich wyniki nie były oceniane obiektywnie. Na szczęście ukończyły siedlecką edukację, dostały się na prestiżowe kierunki, na dobrych uczelniach i nie mają żadnych problemów, co więcej dostają stypendia naukowe. Ale to nie zasługa siedleckich nauczycieli, a raczej korepetytorów i także nie siedleckich.

 13. anonimek dodano 9 lat temu

  Proszę Państwa cała ta sytuacja ma miejsce ponieważ Żółkiewski generuje ogromne koszty. Wynajmowanie budynku na Collegium Mazovia wyciaga z budżetu bardzo dużo pieniedzy. A co P. Kudelski chce zrobic? Przeniesc Żółkiewski do budynku po kolejówce a uczniów poprzenosic do odpowiednich szkół. Głupota władz miasta.

 14. motyl dodano 9 lat temu

  Pytanie, czy "Kolejówka" ma kształcić dalej bezrobotnych w klasach ogólnokształcących, czy może lepiej w kierunkach technicznych. Jeśli tak, to może lepiej, połączyć klasy techniczne z "Kolejówki", "Budowlanki" stworzyć jedną szkołę i faktycznie kształcić pod aktualne potrzeby rynku pracy. Na razie to kształcenie sobie, a a rynek pracy sobie, a potem wszyscy zdziwienie, że nie ma pracy.

 15. mordka dodano 9 lat temu

  Wyjście jest prostsze niż się wydaje. Skoro Żółkiewski nie ma się gdzie podziać to może lepiej zlikwidować bezdomną szkołę niż rozwalać szkołę z tradycjami. Wystarczy zmienić dyrektora kolejówki, który nie radzi sobie z niczym i zatrudnia dwóch wicków i będzie O.K. Wygląda na to że plan prezydenta z likwidacją kolejówki nie urodził się dzisiaj, ale to dłuższa strategia.

 16. WĘSZĘ SPISEK, ZAPEWNE DZIAŁKA POD MŁOTEK dodano 9 lat temu

  …pewnie teren pójdzie pod młotek, bo to kolejna z ostatnich działek w mieście w centrum miasta, idealny teren na dobudowanie skrzydła do Galerii, wystarczy wyburzyć dwa domy dzielące Kolejówkę od Sportowej i puścić skrzydło nad ulicą, miasto niebawem będzie wynajmować budynki które samo sprzedało i to za słone pieniążki.

 17. motyl dodano 9 lat temu

  Po tych wszystkich wpisach, których autorami w zdecydowanej większości są nauczyciele z "Kolejówki" nie pozostaje nic innego jak faktycznie zlikwidować szkołę. Ludzie sami rozpętaliście burzę i nie dziwcie się, że zbierzecie przewidywany przez was plon. Teorie spiskowe to najlepsza droga do paranoi.

 18. Kapitalista dodano 9 lat temu

  Dlatego trzeba w Siedlcach dać szansę takim organizacjom jak Nowa Prawica,Obóz Narodowo Radykalny a nie jakieś pisy,po,stsy czy sld i inne socjalistyczne twory.

 19. Kapitalista dodano 9 lat temu

  Nawet w całej Polsce

 20. tatatataatt dodano 9 lat temu

  jestem ciekawa do jakich szkół poprzenosza tych uczniów z kolejówki …
  Jak do budowlanki to gratuluję pomysłowości. Tam jest tak samo mało uczniów jak w kolejówce, nawet mniej i zburzyć jej nie chcą. Nie rozkiminiam naszej władzy. Pozdrro.

 21. jotpek z bazaru dodano 9 lat temu

  koniec kolejówki !!!!!!!! tak jest ch………..j !!!

 22. Matematyk dodano 9 lat temu

  Kolejowka, to szkoła o której nic nie wiemy. Nie wypuszczają olimpijczyków, nie mają ciekawych klas technicznych, nie działają po za murami szkoły, nic nie wiemy o kreatywności nauczycieli. Czyja to wina? Nie ma co … Całej rady pedagogicznej. Wygodnie jest odbebnic lekcje, zamknąć dziennik i iść do domu. Szkoły jednak już dawno przestały tak funkcjonować. To firma, musi mieć dobrego menadżera albo kilku sztandarowych nauczycieli,którzy przyciągają uczniów. Dobrego językowca, który pociągnie projekty międzynarodowe, historyka,który lubi dzielić się wiedzą, fajne koła itp.
  No i medialnie musi istnieć, to w naszym grajdole bardzo ważne:)

 23. koszykarz absolwent dodano 9 lat temu

  Olimpijczyków to my nie mieliśmy ale trochę krwi napsuliśmy w sporcie i elektrykowi i prusakom szczególnie w koszykówce. Ha ha ha.

 24. zdezorjentowany rodzic dodano 9 lat temu

  Bardzo się zirytowałam niektórymi wpisami o kolejówce. Jestem mamą dwóch synów. Starszy skończył w kolejówce technikum drogownictwa z bardzo dobrymi wynikami ,zdał maturę, szkoła przygotowała praktyki i otrzymał po egzaminie uprawnienia na maszyny drogowe. Nigdy nie chodził na korki, bo nas na to nie było stać.To co go kolejówka nauczyła to w nim rozkwita. W chwili obecnej jest w trakcie zakładania swojej działalności w kierunku budownictwo drogowe.Do tego nie potrzebne są studia. Ma gotowy zawód.
  Młodszego sama namówiłam na kolejówkę, kierunek budowa mostów kolejowych. Przy składaniu papierów syna, przeżyłam szok. Starsza pani nauczycielka ( teraz wiem – p w-c dyrektor) przyjęła nas jak intruzów. Miałam wrażenie,że chce nas wygonić, bo ma dużo pracy, cała szkoła na jej głowie, jest już zmęczona i zniesmaczona. Dopiero kiedy szybko przejęła nas młoda , sympatyczna pani nauczycielka odetchnęłam , bo syn chciał uciec.Nie oczekiwałam fanfar ów, ale ludzkiego potraktowania przez wice dyrektor. A tak na marginesie- Panie dyrektorze Celiński – może zmienić zmęczonych nauczycieli na młodych? W chwili obecnej- po pół roku pobytu syna – jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru kolejówki. wiem doskonale,że nauczyciele z tej szkoły bardzo dużo pracy włożą w jego edukację. Syn jest zadowolony z kolegów w klasie z nauczycieli z wychowawczyni. Nie ma przemocy, fali itd.. W gimnazjum były takie problemy wśród młodzieży. Więc bardzo się dziwię o krążących wieściach związanych z zamknięciem szkoły . Jest to jedyna szkoła w Siedlcach, która przyjmie uczniów , którzy nie mają świadectw gimnazjalnych z paskami. Ja jako matka mogę powiedzieć, że moi synowie uczęszczają nie do zasadniczej ale do technikum. Wydaję się, że problem prezydenta nie tkwi w naborze do szkoły czy finansowaniu ale w samym budynku. Jest to atrakcyjny teren dla każdego. A przede wszystkim dla dewelopera lub …..Caritasu. Ja jako rodzic -ucznia kolejówki deklaruję pomoc w powstrzymaniu tej niepotrzebnej nagonce na szkołę.

 25. UPRany dodano 9 lat temu

  Niech likwidują jestem za jestem za tym aby rząd po-psl podwyższył podatek vat i nie tylko polacy nie zasługują na lepsze rządy niepotrzeba nam wrogów zewnętrznych sami doprowadzimy się na dno może znowu potrzeba nam zaborów.Ten naród nie zasługuje na szacunek najgłupszy naród w europie ludzie nie potrafią głosować część nie chodzi na wybory i wynik tego taki mamy.Więc pytam się polacy jak piosenka zespołu Kult-"Po co wam wolność" skoro lubicie niewolę mediów i tego typu ?.

 26. nauczyciel dodano 9 lat temu

  Szanowny Panie matematyku! Miło byłoby pracować z olimpijczykami. Jak w uznanych liceach zaczynają naukę uczniowie dobrzy, ambitni, pochodzący często z zamożniejszych rodzin to rolą nauczyciela jest utrzymać co najmniej poziom z jakim uczniowie przyszli. Do naszej szkoły trafiają w większości uczniowie średni i słabi. Mimo słabszych wyników na wejściu, często gorszej sytuacji finansowej nie pozwalającej na dodatkowe zajęcia kończą szkołę z zupełnie dobrymi wynikami. I tu widać pracę nauczycieli w naszej szkole.

 27. matematyk dodano 9 lat temu

  drogi nauczycielu,
  dzieci najzdolniejsze idą do Prusa i Królówki, to jasne. Słabsi mają elektryk, rolnik, samochodówkę. o nich wiemy dużo więcej. Spójrz na rolnik- tam co chwila się coś dzieje, dobry wolontariat, aktywna młodzież, nowe profile stworzone po badaniach regionalnego rynku, języki na poziomie; elektryk- praktyki w Mostostalu- remont szkoły, nowe profile, samochodówka- super baza gastronomiczna i hotelarska dzięki dotacjom unijnym, klasy integracyjne.

  oni też mają młodzież, której nie stać na korki, dla której napisanie rozprawki to ból porodowy:)

 28. uczniowie dodano 9 lat temu

  z tego co wiemy to nasze maturzystki przeprowadziły wspniała akcje dla dzieci, uczniowie się starają tylko dyrekcja do wymiany.

 29. matka dodano 9 lat temu

  Za kilka lat wyż demograficzny. Czy warto likwidować szkoły?

 30. rodzic ucznia dodano 9 lat temu

  Czytam, czytam i życzyłbym sobie, aby te komentarze przeczyli winni likwidacji siedleckiej kolejówki,a więc dyr. szkoły p. Celiński, osoba najbardziej bierna, nieudolna kierowniczo, bojąca się nie tylko własnego cienia, ale w szczególności utraty stołka, następnie p.Wojciech Kudelski, który myśli, że całe życie będzie prezydentem, a tu pozostały już tylko miesiące. Szanowni "decydenci" jak będzie poruszać się po ulicach naszego miasta, po zakończeniu waszych karier zawodowych? Też będziecie tacy butni, bo od was zależy los innych? Myślę, że wasze poczynania ktoś kiedyś rozliczy w najbliższych wyborach.

 31. Niezależny dodano 9 lat temu

  Jak widać kością niezgody stał się Żołkiewski generujący ogromne koszty,niestabilny lokalowo i sztucznie istniejący.Powinien zostać rozdzielony równo między Prusa,Królówkę i Elektryka.To pierwszy etap znacznych oszczędności.W następnym roku zobaczymy

 32. Niezależny dodano 9 lat temu

  Uważam,że wszystkie technika powinny być zgromadzone w jednym miejscu z dobrym zapleczem zajęć praktycznych powstałe na bazie rzeczywistych potrzeb okręgu siedleckiego ze stypendiami i gwarancją zatrudnienia w przyszlości.Bylaby to gwarancja pozytywnej selekcji ambitnej,technicznie uzdolnionej młodziezy.Ponadto należy uzdolnionym praktycznie i manualnie dać szansę nauki w zawodówkach.Kolejne reformy już tak popsuły polską szkołę ,że Mikołaj II i Bismarck razem wzięci tyle by nie dokonali.

 33. abc dodano 9 lat temu

  Niezależny nie wypowiadaj się na temat rzeczy o których nie masz pojęcia. W poprzednich komentarzach pojawiają się zwroty o tradycjach kolejówki a później rozpoczyna się nagonka na żółkiewskiego. Otóż to żółkiewski jest szkołą z tradycjami! Niepokojący jest też zwrot mówiący o tym, iż żółkiewski jest szkołą "nieistniejącą" , może i tak jest, ale tylko i wyłącznie pod względem braku budynku tej placówki co zresztą jest winą ciągłego odkładania budynku szkoły przez urzędników.
  Dyrekcja szkoły jest sama sobie winna, ponieważ nie umiała zainteresować uczniów by wybrali ją jako szkołę pierwszego wyboru. Nie było akcji promującej, nie ma też szczególnych osiągnięć a młodzież traktuję "kolejówkę" jako szkołę ostatniej szansy, więc nie ma co się dziwić, że teraz dalszy byt placówki jest pod znakiem zapytania. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że kolejówka robiła rekrutację na rok 2012/13 . Od co najmniej 3 lat pojawiła się wiadomość o możliwej likwidacji szkoły, jeżeli nie pośród mediów to nauczyciele byli o takiej możliwości poinformowani. Więc nawiązując po co ta rekrutacja? Co zrobią obecni uczniowie klas pierwszych? Oto jest pytanie. Nawet jeżeli uczniowie zostaliby podzieleni między siedleckie szkoły to nie wyobrażam sobie by taka osoba zagrzała na stałe miejsce chociażby w Prusie/Królówce. W LO I i II jak wiadomo są inni nauczyciele, nauczyciele, którzy przygotowują uczniów do olimpiad przedmiotowych a nie do zwykłego zdania matury.

 34. Niezależny dodano 9 lat temu

  Z tego co się orientuję nauczyciele w Prusie ,Królowce a tym bardziej Zółkiewskim nie wyrożniają się szczególną pracowitością/chyba ,że w ilości udzielanych korepetycji/ ani szczególnymi osiągnięciami,Raczej wykorzystują obiegową opinię środowiskową i pozyskują dużo lepszych uczniow,którzy sami się uczą , a ich rola w tym procesie jest dyskusyjna.Co do Olimpiad ,to każdy nauczyciel wie jak to wygląda.Nauczyciel wybiera spośrod najzdolniejszych ofiary jego ambicji i pracuje z nimi więcej, olewając pozostalych uczniów.

 35. Niezależny dodano 8 lat temu

  Kolejówka z budowlanką powinny być już dawno połączone bo obie szkoly mają podobne profile i kłopoty z naborem uczniów

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?