SPIN

SPOŁECZEŃSTWO: Odsłonięcie pomnika

Beata Głozak poniedziałek, 11 marca 2013, 22:56 Aktualnie, Wydarzenia

Już w czwartek, 14.03.2013 roku ( w rocznicę urodzin generała Józefa Bema)  o godzinie 11.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie jego pomnika. Imię tego zacnego bohatera Polski i Węgier nadano Technikum Mechanicznemu 8 marca 1964 r. Szkoła ta mieściła się w budynku, w którym dzisiaj funkcjonuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6. Budynek przy ulicy Chopina 10 w Siedlcach ma bogatą historię. Mieścił w swych murach różne szkoły. Zawsze jednak patronował im generał Józef Bem. Słowa, które generał powiedział: Tylko ten naród umiera, który nie chce żyć widnieją na sztandarze szkoły nie bez powodu. Dla całej społeczności szkolnej słowa te są dewizą i bodźcem do działania.

16 maja 1964 r. w obecności ówczesnych władz, grona pedagogicznego i uczniów uroczyście odsłonięto jego pomnik, który stanął od frontu budynku, równolegle do ulicy Chopina. Dzięki staraniom podjętym przez dyrektora szkoły p. Jerzego Celińskiego – Mysław podjęto przebudowę pomnika patrona szkoły – generała Józefa Bema. Sporządzona na wniosek dyrektora szkoły ekspertyza wykazała, iż pomnik należy rozebrać ze względu na duży stopień zużycia technicznego oraz bezpieczeństwo osób znajdujących się w jego pobliżu.

24 stycznia 2012 r. Kolegium Prezydenta Miasta Siedlce wyraziło zgodę na wykonanie remontu pomnika. Na wniosek dyrektora szkoły koncepcję pomnika opracował architekt p. Mirosław Starczewski. Zyskała ona akceptację Prezydenta Miasta Siedlce. W trakcie prac demontażowych wydobyto akt erekcyjny pod budowę pomnika z 1964 r. Akt złożono w archiwum szkolnym. Jak stwierdził historyk Eligiusz Kozłowski: Minęły dziesiątki lat, a pamięć o Bemie nie zaginęła. Dla społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 pozostanie na wieki bohaterem dwóch narodów, „krwawą gwiazdą Ostrołęki dla Polaków”, „Ojczulkiem Bemem dla braci z nad Dunaju i Cisy”. Podczas odsłonięcia pomnika generała zostanie wmurowany nowy akt erekcyjny.

W imieniu społeczności szkolnej zapraszamy na tę wyjątkową uroczystość.

Informację przesłała: Joanna Śpiewak

8 komentarzy

 1. ztejsamejstrony dodano 8 lat temu

  Dyrektor Celiński jeszcze nie tak dawno chciał usunąć Bema za to że przeszedł na islam.
  http://wyborcza.pl/1,75248,2895257.html

 2. splin dodano 8 lat temu

  Przecież ten pomnik już był raz odsłonięty. Po co kolejna ceremonia.

 3. Mieszkaniec Siedlec dodano 8 lat temu

  do splin- pamiętasz tą ceremonię odsłonięcia?????? Mam 40 lat i nie pamiętam!!!

 4. echo dodano 8 lat temu

  Generał Jóaef Bem oczywiście zasłużył na pomnik, ale czy byłby zadowolony
  z takiego ,którego głównym akcentem są cztery wielkie krzyże z każdej strony cokołu.Jako muzułnanin uznałby to raczej za nietakt i przejaw
  nadgorliwości p.dyrektora w przypodobaniu się wiadomo komu.

 5. motyl dodano 8 lat temu

  Historyk z tej szkoły to bardzo kwiecistym językiem swoje wykłady prowadzi. Jednak krwawa gwiazda Ostrołęki to lekka przesada i w pewnym sensie nadużycie.

 6. od splin dodano 8 lat temu

  Jak nie pamiętasz, to odsłonięcie należy zrobić raz jeszcze? Świetne argumenty wysuwa grono pedagogiczne szacownej kolejówki.

 7. Mieszkaniec Siedlec dodano 8 lat temu

  do splin Nie pamiętam bo mnie wówczas na świecie nie było – wiedziałbyś gdybyś policzył, dlatego uważam że warta przypomnienia jest ta uroczystość, również dla naszych dzieci. Przypomina o historii, którą warto pielęgnować dla wyższych celów niż tylko krytyka.

 8. Namiot dodano 8 lat temu

  Ciekawe, kto wybrał zestawienie koloru czcionki i pomnika?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?