SPIN

PWiK Siedlce coraz bliżej końcowego sukcesu

Beata Głozak piątek, 1 listopada 2013, 23:40 Siedlce

W cieniu informacji o bezrobociu i zadłużeniu całkiem sprawnie przebiega realizacja największego projektu w historii Siedlec, czyli „Rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa kolektorów i modernizacja systemu kanalizacyjnego”. Odpowiedzialne za inwestycję Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na przetargach zaoszczędziło 18 mln zł.

– Cały projekt składa się z kilku kontraktów. Dwa związane z budową kanalizacji i likwidacją rowu otwartego „Strzała” zostały ukończone – mówi Adam Jonczyk, prezes Przedsiębiorstwa. – Finiszujemy z renowacją około 20 kilometrów kanalizacji, która miała być wykonana w przyszłym roku – dodaje.

Podstawowy i największy – kontrakt z Warbudem jakim jest rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków mimo wcześniejszych problemów jest również na ukończeniu. Zostało tylko dokończenie komór fermentacyjnych.

– Aktualny termin to koniec maja przyszłego roku, bo w związku z nadchodzącą zimą niektóre prace przy zbyt niskiej temperaturze nie mogą być wykonywane – tłumaczy Jonczyk.
Problemy pojawiły się z kolei przy innej inwestycji jaką jest budowa suszarni z częścią energetyczną. Firma, z którą PWiK podpisał umowę, czyli Cadagua straciła jednego z podwykonawców.

– Tu mamy opóźnienia. Firma będąca jednym z podwykonawców upadła – tłumaczy prezes. – Szczęśliwie w to miejsce pojawili się inni i mamy nadzieję, że pogoda, która teraz nam sprzyja pozwoli nadgonić czas. Jest już suszarka i podstawowe urządzenia. Umowa przewiduje zakończenie robót na maj 2014 – dodaje.

W całej inwestycji najlepszą informacją jest to, że na wszystkich wymienionych kontraktach spółka miejska zaoszczędziła około 18 mln. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że dostała  zgodę na wykorzystanie tych środków.

– Możemy rozszerzyć zakres inwestycji i dzięki temu wydłużyć okres całego projektu z planowego na 2014 rok września do września 2015 – mówi Adam Jonczyk.  – W zakres tego rozszerzenia wchodzi renowacja około 7 kilometrów kanalizacji, budowa w kilku miejscach kanalizacji sanitarnej oraz zakup samochodu ciśnieniowego, ciężarowego, ładowarki i koparki a także wyposażenie laboratorium – dodaje.

Przypomnijmy. Wartość całego projektu to nieco ponad 165,5 mln zł brutto. Dofinansowanie unijne to ponad 82 mln zł netto. W zakres inwestycji pn „Rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa kolektorów i modernizacja systemu kanalizacyjnego m. Siedlce” wchodzi:  rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków, budowa suszarni, budowa kolektorów zastępujących rów „Strzała”, przebudowa systemu kanalizacyjnego, budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Gospodarcza – Północna i Formińskiego.

10 komentarzy

 1. proste dodano 8 lat temu

  Firma kieruje fachowiec odporny na ręczne sterowanie magistratu. Jedyny w spółkach miejskich. Reszta partyjna do bólu.

 2. :) dodano 8 lat temu

  przestań pisać sobie laurki…
  jakbyś był "odporny" to byś Magistratowi kasy nie dawał 😀

  • :( dodano 8 lat temu

   To jest bardzo smutne. Od razu widać że nie wiesz o czym piszesz. Potwierdzam że Pan Jończyk to wielki fachowiec. Magistratowi kasy też nie dawał.

 3. widz dodano 8 lat temu

  no więc druga inwestycja po PECu prawie gotowa,

  • ja dodano 8 lat temu

   Tylko jaki mamy pożytek z tej pecowskiej inwestycji?

 4. siedlczanin dodano 8 lat temu

  zgadzam się z przedmówcą

 5. Realista dodano 8 lat temu

  Zgadzam się z przedmówcą – jedyna spółka miejska, którą kieruje fachowiec. Kieruje spółką od lat i widać wyniki. Tylko nie wiem po co dodali mu "partyjnego figuranta" pana Janka?

  I jeszcze pytanko do autorki artykułu. Pani Beato, w jaki sposób wyliczono tą oszczędność na 18 mln. Czy uwzględnia przegraną w sporze sądowym, jaki toczył PWIK z Warbudem?

 6. kanalizacja dodano 8 lat temu

  18 mln zaoszczędzone pójdzie na niepotrzebne drobiazgi. Odbiorcy wody i tak zapłacą za tą oszczędność.

 7. siedlczanin dodano 8 lat temu

  ha i tu zadziwię bo należy się kolejna laurka dla szefa PWiK czy można powiedzieć, że Warbud wygrał w sądzie? Chciał bardzo dużo ale dowiódł przed sądem naprawdę nie dużo, dlatego szacun za negocjacje

 8. mieszkaniec miasta dodano 8 lat temu

  Wielkie gratulacje dla PWiK Siedlce : dla wszystkich pracowników firmy tych " małych i dużych" . Dziękuję Wam.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?