SPIN

Trzeci cmentarz ma powstać przy ul. Grabianowskiej

Beata Głozak poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 14:05 Siedlce

– Bardzo, bardzo daleka perspektywa i rezerwa na przyszłość – tak o powstaniu trzeciego cmentarza w Siedlcach mówi projektant. Zgodnie z przyjętym przez radnych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nekropolia ma znaleźć się przy ul. Grabianowskiej.

Plany budowy cmentarza nie są nowe. Jak tłumaczy w rozmowie z nami projektant Bartosz Rosłan, nekropolia była zaplanowana niemal 10 lat temu. Podczas ostatniej sesji miejskiej radni przegłosowali plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Ganiewskiego, Południowej i Grabianowskiej, którego jednym z elementów jest cmentarz.

– Co prawda z moich własnych, pobieżnych wyliczeń wynika, że kolejny cmentarz nie jest potrzebny, bo cmentarz janowski ma jeszcze sporo miejsca, ale miasto myśli daleko perspektywicznie – przyznaje projektant.

Zgodnie z przyjętym przez radnych PZP na 1000 mkw. mają przypadać minimum 3 miejsca parkingowe. Dopóki działka nie będzie wykorzystywana jako cmentarz, można będzie wykorzystywać ją do innych celów.

– Dopuszczony jest sposób tymczasowego zagospodarowania, na przykład w formie funkcji sportowo – rekreacyjnych, terenów zielonych, plenerowych, ale nie ma możliwości na stawianie obiektów budowlanych – podkreśla Rosłan.

Minimalna wysokość ogrodzenia terenu cmentarza ma wynosić 1,5 metra. Przyjęty przez radnych plan zakłada powstanie „zabudowy związanej z funkcjonowaniem cmentarza, w szczególności: domu pogrzebowego, kostnicy, kaplicy, obiektów administracji cmentarza z wbudowanymi usługami, budynków gospodarczych”.

14 komentarzy

 1. marek dodano 7 lat temu

  Na wojnę z Rosją będzie jak znalazł…

 2. Morejko dodano 7 lat temu

  Dwie sprawy są znamienne:
  1. Cmentarz mógłby być własnością miasta i prowadzony przez miasto, a nie przez kurię, która czerpie z tego zysk.
  2. Dlaczego nie zbadano wpływy pochówków na stan wód podziemnych, a zdecydowano, że właśnie tam ma być cmentarz? Przecież ta lokalizacja może źle wpłynąć na ujęcie wody na pobliskiej Sekule?
  To, że podaje się informację o lokalizacji nowego cmentarza, a nie podaje odpowiedzi na tak ważne dwa pytania, świadczy, że obecne władze nie potrafią myśleć racjonalnie.

 3. ;) dodano 7 lat temu

  Na janowskiej wcale tak duzo miejsca nie ma kto tam bywa wie 😉

 4. zatroskany dodano 7 lat temu

  mam duze watpliwosci co do lokalizacji cmentarza pzy ul. Grabianowskiej. Mieszkancy Siedlec wiedza, ze na Sekule od wielu lat funkcjonuje ujecie wody pitnej dla miasta. Nowy cmentarz przy Grabianowskiej zostal zaprojektowany dokladnie na linii miedzy ujeciem wody a duza dzielnica mieszkalna,co moze spowodowac zanieczyszczenie wody pitnej. Ponadto, teren cmentarza bedzie lezal na wzniesieniu, w stosunku do ujecia wody na Sekule, nalezaloby rzetelnie zbadac czy cmentarz w dzielnicy Taradajki nie koliduje z ochrona srodowiska i zapewnieniem zdrowia mieszkancow. Uwazam, ze w sprawie lokalizacji nalezy sie pytac mieszkancow dzielnicy a nawet miasta.Taki obiekt nalezy planowac dalej od miasta a nie w dzielnicy mieszkalnej. Wokol Siedlec nie brakuje przeciez pustych terenow. Przydalyby sie one bo szybko skoncza sie rowniez miejsca na trzecim, malym cmentarzu.

 5. obserwator II dodano 7 lat temu

  Marek nie strasz wojną z Rosją ale zobacz co robi Jarosław Kaczyński zaczyna ekspansję na urzędy państwowe niczym tow.Putin.Nie ważna jest Państwowa Komisja Wyborcza a ważne liczenie głosów przez powstałą V Kolumnę będącą w zarządzaniu PiS.Nie liczą się wyroki Sądów,decyzje Prokuratur a ważne jest zdanie człowieka,który jak pokazują środki masowego przekazu potrafi bawić się jedynie jajami robiąc pisanki.Od tego człowieka już i Rydzyk się odkręcił ponieważ nie ugrał tego co chciał.

 6. Pieszy Marian dodano 7 lat temu

  Teren pod ten cmentarz był już zabezpieczony ponad 30 lat albo i więcej. Nic nie można było budować. Zatwierdzony plan pozwoli zagospodarować teren wokół cmentarza. Niektórzy się zatroskali ujęciem wody a jak śmieci toksyczne wyrzucają bliżej ujęć wody to te są nie szkodliwe?
  Proszę zajrzeć do lasku na przedłużeniu Grabianowskiej albo za płot przy ujęciu wody od strony Wólki Wołynieckiej. Tam jest cała tabela Mendelejewa. Czasami spaceruję po takich nieznanych miejscach i widzę co się dzieje.

 7. Autor dodano 7 lat temu

  I kolejne miejsce xNiemirka weźmie we władanie?

 8. zatroskany dodano 7 lat temu

  Jestem coraz bardziej zaniepokojony jak czytam komentarze podobne do wypowiedzi Pieszego Mariana. Okoliczne smieci oraz zanieczyszczenie wod pitnych przez cmentarz to juz podwojne zagrozenie srodowiskowe. Dorzucic jeszcze tylko skladowisko odpadow i Siedlczanie z pewnoscia beda sie szybko przenosili z dzielnicy Taradajki na czwarty cmentarz. To, ze nalezy oczyszczac okolice ze smieci nie koliduje w zaden sposob z pomyslem, by zastanowic sie jeszcze raz nad lokalizacja cmentarza.Nawet trzydziestoletni zly pomysl nalezy jeszcze raz zweryfikowac i poddac pod ocene mieszkancom. Marian! jak bedziesz chodzil po tych lasach to nie mysl jeszce o cmentarzu tylko zbieraj smiecie i nie narzekaj.

 9. mniniStrant dodano 7 lat temu

  Zapewne cmentarzyk i potężny kościółek

 10. obserwator dodano 7 lat temu

  Może kremacja zwłok poprawi sytuację? Po co komu odwiedzać kości? Z prochu powstałeś w proch się obrócisz i to niewiele miejsca zajmuje tak jak w Ameryce Południowej. Dlaczego kościół ma takie sceptyczne podejście do tego, bo liczy kasę za każdy pochówek i wykupowanie miejsca na grób na 20 lat a to kosztuje 2000 zł (co 20 lat 2000 zł.) a potem co. włożą następną osobę bo wcześniejsza może już nie zapłacić.
  Chory kraj, chory kościół i pazerny!

 11. obserwator dodano 7 lat temu

  I jeszcze wiem, że bezdomnych chowają w workach pod płotem cmentarza byle jak aby tylko. Co za humanitaryzm kościoła, instytucji, która ma dbać o chrześcijan.
  Wszystko zasadza się na pieniądzach!
  Co to za instytucja?!
  Kościół

 12. Zorro dodano 7 lat temu

  Siedlczanie trzeba wygnać Kudelskiego jak najszybciej jest okazja już niedługo bo on honoru nie ma,mówił o jednej kadencji a na trzecią się szykuje zniszczy miasto do końca .

  • teresa dodano 4 lata temu

   nie wiesz co piszesz pokaz drugie miasto w Polsce w ktorym buduje sie tyke mieszkan komunalnych

 13. Lena dodano 3 lata temu

  Prezydent Kudelski jest raczej ok.Przeba zrobić porządek z księdzem dyrektorem cmentarzy i Jego nowymi opłatami i regulaminami Bierze za wszystko pieniądze i wprowadza zakazy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?